LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Prvotná myšlienka sa v architektovej hlave zrodila, keď premýšľal, ako by známe vyhliadkové miesto zatraktívnil. Námet zavesil na internetové fórum mesta a v ankete zaznelo asi sto pozitívnych, ale aj negatívnych názorov.
„Na hrádockú Skalku chodí veľmi veľa domácich ľudí, ale aj turistov. Zdalo sa mi, že je to príliš málo, keď návštevníci len vyjdú, rozhliadnu sa, odfotografujú sa a zídu dole,“ povedal autor prvotnej myšlienky.
S jednoduchým a na prvý pohľad banálnym nápadom sa ďalej pohrával, chcel obyčajnú turistickú vyhliadku posunúť ďalej.
„V tejto súvislosti mi napadol Grand kaňon. Je tam vyhliadková terasa v tvare podkovy, ktorá má podlahu aj zábradlia priehľadné, teda sklenené. Nie je to len vyhliadka, ale aj adrenalínový zážitok,“ vysvetlil, čo ho ku konkrétnemu nápadu inšpirovalo.
Moderné riešenie s presklenou podlahou
Architekta zaujímal aj pohľad návštevníkov. Nechcel, aby výhľad na Liptovský Hrádok bol pre nich len tuctový zážitok. Mal by im v pamäti ostať čo najdlhšie. Navrhol teda adrenalínovú lávku v priestore.
„Moderné riešenie s presklenou podlahou i zábradlím by prinieslo nový pohľad na mesto. Tým, že by lavička bola nad terén vysunutá tri až štyri metre, návštevník by mal vyhliadkový panoramatická záber približne 270 stupňov,“ dodal.
Architekt chce zámer realizovať z vlastnej iniciatívy. Nechce zaťažovať rozpočet samosprávy, financovať by ho vraj mohol aj sponzorsky. Predpokladá, že hodnota stavby by mohla byť asi štyridsaťtisíc eur.
„Nejde o konštrukčne zložité riešenie, lávku si viem predstaviť asi meter pod vrcholom. Pôvodne sme ju chceli navrhnúť na vrchu, no neskôr sme zistili, že by to nebolo vhodné, konštrukčne ani esteticky. Samozrejme, museli by sme upraviť aj prístupový chodník, ten je v súčasnosti už nevyhovujúci,“ vysvetlil P. Hradecký.
Dodal, že nejde o nič svetoborného, no aj drobnosťami môžeme skrášliť svoje okolie, prispieť k príjemnej atmosfére a dotiahnuť aj návštevníkov.
Niektorí reagovali pozitívne, iní kriticky
Skalka je podľa Hrádočana Pavla najatraktívnejšie miesto pre turistov v meste. Nápad s vyhliadkovou terasou nie je síce originálny, ale na naše pomery veľmi vhodný.
„Určite to bude stáť veľa a viem si predstaviť aj námietky primátora ohľadom priorít. No Liptov je už dva roky turisticky najnavštevovanejším slovenským regiónom. Myšlienku P. Hradeckého preto oceňujem,“ dodal.
„Myslím, že by bolo skvelé, keby naše mesto mohlo ponúknuť domácim či zahraničným návštevníkom takúto vyhliadku. Podobná visutá lavica nad terénom je aj na Lomnickom štíte a je určite úžasné na nej stáť. Som preto jednoznačne za,“ napísala Danica z Liptovského Hrádku.
Primátor mesta Branislav Tréger hodnotil zámer pozitívne. „Takéto terasy sú v západných krajinách bežné. Viem si prestaviť, že by sme ju doplnili aj fotografiou s popisom štítov Západných a Vysokých Tatier. Vyhliadku to určite veľmi zatraktívni. V projekte by sme ale mali počítať aj s úpravou prístupového chodníka, zábradlí a schodov. Dôležitá bude aj konštrukcia, určite by mala byť citlivo zasadená do prostredia,“ povedal.
V meste by tak podľa B. Trégera mohol vzniknúť zaujímavý priestor. Lúka pod Skalkou neďaleko hradu je v spojení Hradnej ulice ideálnym miestom pre rôzne kultúrne podujatia, aj jarmoky by preto chceli situovať práve tam.
„Odskúšali sme si ho už niekoľkokrát aj v praxi. Mali sme tam konské pólo, ale aj Šikovný trh. Logisticky sa vydarili, dokonca priestor kapacitne zvládol aj veľký nápor dopravy,“ doplnil primátor s tým, že lávka by priestoru dodala aj ďalšiu pridanú hodnotu.