RUŽOMBEROK. Ministerstvo vnútra sa postupne púšťa do veľkej reorganizácie štátnej správy. Ľudia by mali pod jednou strechou nájsť väčšinu úradov, ktoré potrebujú v bežnom živote.
Klientske centrá by mali byť samostatnými vysunutými pracoviskami napojenými na sieť integrovaného orgánu miestnej štátnej správy. Ľudia by ich mali nájsť v okresných mestách. V Ružomberku to ale, zdá sa, tak jednoduché nebude.
Školička má dobrú polohu
Ministerstvo vnútra sa obrátilo na ružomberskú radnicu so žiadosťou o prevod budovy v majetku mesta do rúk ministerstva s cieľom zriadenia klientskeho centra.
Od mesta chce budovu v centre na ulici Štefana Nahálku, v ktorej bola kedysi škola pre talentované deti, za symbolické euro.
Primátor Ján Pavlík vysvetlil, že ministerstvo si vyberalo z viacerých mestských budov, napríklad prázdnu administratívnu budovu na Bystrickej ceste, priestory bývalej VÚB banky.
„Pri reorganizácii štátnej správy počíta ministerstvo so spoluprácou zo strany miest, pretože klientske centrum bude slúžiť najmä obyvateľom. Nemá v rozpočte peniaze na nákup budov, aj v iných mestách preto hľadajú priestory v nevyužívaných mestských budovách. Tie mestá, ktoré takéto budovy nemajú, budú odsunuté do ďalšej etapy,“ povedal Pavlík.
Myšlienku zriadenia klientskeho centra v priestoroch školičky podporil na zastupiteľstve aj Milan Mojš, ružomberský poslanec Národnej rady.
„Odobrením tohto návrhu dá mesto jasný signál, že je schopné vytvoriť také podmienky, aby plnilo úlohu plnohodnotného okresného mesta,“ apeloval na poslancov Mojš.
Chcú protihodnotu v podobe budov
Prevod museli poslanci schváliť trojpätinovou väčšinou, podporu 15 poslancov návrh ale nezískal. Poslancom sa nepáčilo miesto zriadenia klientskeho centra, územie centra má už teraz problémy s parkovaním a nový úrad by problém ešte viac vyhrotil.
Budova takzvanej školičky sa nachádza v centre mesta, meter štvorcový tu má hodnotu 400 eur, štátu by tak radnica dala majetok v hodnote odhadom 150-tisíc eur. Časť poslancov preto trvá na tom, aby dostali od štátu na oplátku napríklad budovu Koniarne alebo kasární.
„Chceme byť ústretoví k štátu, no štát nie je ústretový k mestu. Prikláňame sa preto k myšlienke výmeny budovy školičky za inú, ktorú štát nepotrebuje a je na území mesta,“ povedal poslanec Ivan Rončák.
V meste sú aj bez centra problémy s parkovaním
Poslanci si myslia, že zriadením klientskeho centra pre celý okres práve na ulici Štefana Nahálku by trpeli obyvatelia blízkych bytových domov. „Obávam sa problémov s parkovaním. Pred budovou budú stáť nielen autá zamestnancov, ale aj klientov,“ povedal poslanec Juraj Kurňavka aj vzhľadom na to, že mesto plánuje v blízkom období upraviť okolie na park, pribudnúť by tu mali aj nové parkovacie miesta pre ľudí z bytoviek.
„Nové parkovacie miesta staviame v prvom rade pre obyvateľov týchto bytoviek,“ doplnil poslanec.
Mesto sa môže dostať až do druhej vlny
Odmietnutie prevodu budovy do vlastníctva ministerstva vnútra s cieľom zriadenia centra považuje poslanec Juraj Čech za politiku autodeštrukcie.
„Týmto rozhodnutím sme mali ukázať, že chceme vyjsť v ústrety občanom tohto mesta a máme ambíciu byť plnohodnotným okresným mestom, no my sme povedali nie,“ neskrýval rozčarovanie Juraj Čech.
„Je mi ľúto, že sme sa v poslaneckom zbore nezhodli s myšlienkou schválenia zriadenia takého klienskeho centra, čo by znamenalo, že dávame štátu pozitívny impulz, aby s mestom spolupracoval. Jednoznačne sme sa dostali do situácie, keď poslanci zaradili mesto Ružomberok do akejsi druhej vlny zriaďovania týchto centier.
Existujú však opravné prostriedky, ktorých využitie zvažujem,“ dodal primátor Pavlík s tým, že pravdepodobne využije svoje právo vetovať rozhodnutie zastupiteľstva mesta.