LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Hlavným cieľom detskej dopravnej súťaže s pätnásťročnou tradíciou je zvyšovať bezpečnosť detí v premávke na pozemných komunikáciách. Žiaci si mohli precvičiť a rozšíriť vedomosti a naučiť sa bezpečne jazdiť na bicykli.
„Vláda pred niekoľkými rokmi schválila stratégiu zvyšovania bezpečnosti v cestnej premávke. Prioritou bola práve dopravná výchova a súčasťou je aj organizovanie detskej dopravnej súťaže,“ povedal Ján Palkovič z ministerstva školstva vedy a výskumu Slovenskej republiky.
Neprišli iba Bratislavčania
Súťaž Na bicykli bezpečne sa stretla s veľkým záujmom. Okrem rezortu školstva ju podporila aj polícia, Slovenský autoturist klub či Slovenská asociácia motoristického športu.
Postupová súťaž začínala už školskými kolami. Cez okresné a krajské kolá potom dvadsaťosem detí postúpilo až na celoslovenské finále v Liptovskom Mikuláši. Najúspešnejšie družstvo bude reprezentovať Slovensko na európskom kole v čiernohorskom meste Bar 20. až 23. septembra.
„V Liptovskom Mikuláši sa v areáli bývalej vojenskej strednej školy stretlo osem družstiev, boli to víťazi z každého kraja. „Neprišli iba žiaci z Bratislavy a okolia. Súťaž sa nám tam z dôvodu rôznych organizačných zmien tento rok nepodarilo pripraviť,“ doplnil J. Palkovič.
Na bicykli bezpečne sa skladalo z troch častí. Jazda zručnosti na prekážkovej trati preverila stabilitu detí na bicykli ale aj presnosť jazdy a zručnosť. Potom nasledovala skúška z pravidiel cestnej premávky formou testov.
Nakoniec absolvovali jazdu podľa pravidiel cestnej premávky na pripravenej dráhe.. J. Palkovič dodal, že na všetkých zložkách si museli deti dať záležať, pretože boli rovnako náročné.
Chceli spoznať reakcie detí
Na cvičisku autoškoly pripravili modelovú cestnú premávku. „Neskúšali sme, či deti vedia zastaviť na stopke alebo či správne odbočia, ale po ihrisku sa voľne pohybovali. Do modelovej situácie im vstupoval policajt, semafory alebo dopravné značenie. Dôležité bolo, aby sme zistili, ako na nepredvídateľnú situáciu nečakane nasimulovanú policajtom reagujú,“ povedal majiteľ usporiadateľskej autoškoly Jaroslav Grešo. Podelil sa aj o skúsenosti a doplnil, že deťom treba venovať maximálnu pozornosť v oblasti dopravnej výchovy.
„Napríklad vo Švajčiarsku je povinná pre detí od druhého do šiesteho ročníka. Štátna polícia ju vyučuje a dozerá na jej priebeh. Keby sme to porovnali so Slovenskom, môžem povedať, že dopravná výchova je tu zanedbaná,“ konštatoval J. Grešo s tým, že by ho potešilo, ak by sa aj u nás stala pevnou súčasťou učebných osnov v základných školách.