LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V Bánovciach nad Bebravou, Partizánskom, Fiľakove, Krompachoch ale aj na košickom Luniku 9 sa osvedčili rómske občianske hliadky. Podľa vzoru mnohých slovenských miest, v ktorých žije rómska komunita, sa chce vybrať aj mesto Liptovský Mikuláš.
Radnica vypracovala projekt, s ktorým sa uchádza o dotáciu vo výške takmer 110-tisíc eur z Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Ak mesto uspeje, o poriadok sa budú v jeho uliciach starať v priebehu dvoch rokov dve rómske občianske hliadky.
Užitoční pre znalosť prostredia a ľudí
Na Priemyselnej ulici, v Hlbokom, v časti Palúdzky a Okoličného má mesto dlhodobý problém so zabezpečovaním verejného poriadku. Obyvatelia vytvárajú nelegálne skládky, po uliciach sa túlajú psy, problémom je aj vzájomné spolunažívanie, drobná kriminalita, vandalizmus a záškoláctvo.
Občianske rómske hliadky by mali prispieť k znižovaniu týchto problémov aj vďaka tomu, že ich členovia budú priamo z týchto komunít, dobre poznajú prostredie a ľudí.
„Preto by mohli byť užitočnými pomocníkmi príslušníkov mestskej polície pri zabezpečení verejného poriadku, ako aj rýchlejšej a efektívnejšej nápravy v problémových oblastiach, a tiež by mohli pomáhať v rozširovaní preventívnych opatrení, rád a materiálov,“ opísala Slávka Kellová z útvaru komunikácie a marketingu na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.
Členov budú hľadať na úrade práce
Štyria členovia v dvoch hliadkach by v prípade schválenia dotácie boli riadnymi zamestnancami mesta a pracovali by pod mestskou políciou. Budú ich hľadať v radoch uchádzačov o zamestnanie, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi a sú zaregistrovaní na úrade práce. Na hliadky by mal vždy dohliadať koordinátor.
„Hlavným kritériom musí byť aj morálna bezúhonnosť, ochota spolupracovať, akceptácia komunitou a spoľahlivosť,“ spresnila Kellová.
Mzdy bude vo väčšine financovať štát
Rómske občianske hliadky by mali pôsobiť v osade v Hlbokom, na Priemyselnej ulici, v častiach v Okoličnom a Palúdzke.
„Mzdy členom rómskej občianskej hliadky, ich vybavenie ako obuv a odev, vyškolenie a podporné aktivity projektu budú spolufinancované mestom vo výške 5 percent. Zvyšok bude financovaný z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu,“ uzavrela Kellová.