Okrem domácich sa na nej zúčastnilo aj 31 Francúzov z partnerskej obce Fontaine Le Port, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár a množstvo hostí.
Program sa začal pri Kadi v piatok 21. júla. Ako tradične k nej dorazili aj dvaja drábi na koňoch a gróf Sentiváni na koči. Tentoraz mu však spoločnosť nerobila grófka, bubeník a lokaj, ako bývalo zvykom, ale spisovatelia Ján Kalinčiak, Pavol Dobšinský a Janko Čajak s mamou Adelou. Ďalší koč priviezol skupinu muzikantov zo Smrečian. Predtým tento sprievod obišiel veľa penziónov a hotelov v Jáne a pozýval hostí na svätojánske slávnosti.
Otvoril ich starosta Liptovského Jána Juraj Filo, ktorý tým zároveň otvoril aj letnú turistickú sezónu v obci a Jánskej doline. Pomohli mu pri tom Jaskyniarik, Minerálik a Turistík. Jaskyniarik s lampášom symbolicky otvoril jaskyne, Minerálik s krčiažkom zaželal všetkým, aby ich jánska voda vyliečila a Turistík s bakuľou im poprial, aby sa po potulkách jánskou prírodou vždy šťastne vrátili domov. Aj žilinský župan poprial obci, aby sa jej darilo a čoraz viac spokojných turistov.
Pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o Liptovskom Jáne slávnostne uviedli do života reprezentatívnu publikáciu o obci, ktorá zachytáva jej históriu od prvopočiatkov až po súčasnosť. Má 254 strán a bola vydaná v spolupráci s obcou a financovaná z prostriedkov Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Liptovský Ján Turizmus. Pri krste knihy prvýkrát verejne zaznela nová znelka, ktorú zatrúbil aj nahral muzikant Rudi Hoffman.
Štyrom obyvateľom Fontaine Le Port odovzdal jánsky starosta a jeho zástupca Pavol Mikušiak na základe rozhodnutia obecného úradu čestné občianstvo a starostovi Fontaine Le Port Prunetovi pamätnú plaketu pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Čestné občianstvo udelili tým, ktorí sa najviac zaslúžili o budovanie patnerstva medzi oboma obcami. Začalo sa v roku 2005 a iniciovala ho Soňa Tarabová Cedille, Mikulášanka, ktorá sa vydala do Fontaine Le Port. Odvtedy sa pravidelne navštevujú, jeden rok idú Jánčania do Fontaine Le Port a na ďalší prídu zas Francúzi do Jána. Pri Kadi zaspievali niekoľko francúzskych aj slovenských piesní, To ta Heľpa aj Tancuj, tancuj vykrúcaj. Zaspievala aj ženská spevácka skupina folklórneho súboru Kriváň z Východnej a kultúrny program ukončil folklórny súbor Liptov z Ružomberka.
Nasledoval lampášový sprievod od Kade do areálu Štart, kde starostovia Juraj Filo, Marián Vojtík z Podturne a Vladimír Multáň z Uhorskej Vsi spolu s Pavlom Mikušiakom a francúzskym starostom zapálili vatru. Potom si pri nej spolu zaspievali Na Kráľovej holi a začala sa zábava prvej noci, na ktorej hral Ploštín Punk.
Sobota patrila hlavne deťom. Najviac sa im páčila Cesta rozprávkovým lesom, ktorá viedla novou trasou – od Kade popod horu k areálu Štart. Bolo na nej päť stanovísk s motívmi Dobšinského rozprávok: Pamodaj šťastia, lavička, Slncový kôň, Starý Bodrík a vlk, Janko Hraško a Jelenček. Na každej deti čakali hádanky, hlavolamy a súťaže určené nielen pre najmenších, ake aj tých odrastenejších. Tých, ktorí absolvovali všetky stanovištia, odmenili na konci trasy lesné žienky darčekmi a všetky deti dostali šišku a čaj.
„Najviac sa mi páčil psík, ktorý sa aj točil. Chcel by som takého,“ povedal predškolák Adam. Jeho staršiemu bratovi sa najviac páčilo u Jelenčeka a rozhodol sa, že bude poľovník. Nadšené boli nielen deti, ale aj ich rodičia.
Scenár aj novú trasu Cesty rozprávkovým lesom vymyslela Lucia Melnová. „Chcela som, aby si deti aj rodičia vyšli von, poprechádzali sa v prírode, zabavili sa aj sa niečo naučili. Som rada, že ľuďom sa to páčilo a chcela by som sa poďakovať všetkým, ktorí mi Cestu rozprávkovým lesom pomohli zrealizovať. Hlavne učiteľkám z materskej, základnej aj špeciálnej školy v Jáne, Poľovnému združeniu Svätojánska dolina a všetkým dobrovoľníkom,“ povedala L. Melnová
V sobotu bol aj florbalový turnaj žiakov, futbalový turnaj Old Boys, jumping maratón, a Svätojánsky jarmok s rôznymi stánkami, perníkmi a remeselníckymi výrobkami. Areál špeciálnej školy sa premenil na Arénu voľnej zábavy, v ktorej sa deti šmýkali na veľkom nafukovacom tigrovi, liezli po povrazovom rebríku, strieľali z luku, športovali, súťažili...
V Štarte rozvoniavala pečená klobása, trdelník a iné dobroty a večer sa začala zábava druhej noci. Do tanca hral Jane Band z Trenčína. Počas zábavy vyžrebovali vstupenky a výhercom odovzdali 30 cien a štyri bonusové. Prvá cena – televízor, zostala v Jáne, cenu útechy – fúrik plný piva - si odniesli trenčianski muzikanti.
Svätojánske slávnosti ukončil v nedeľu koncert spevokolov Liptova v evanjelickom kostole. Zaspievalo na ňom 13 spevokolov, z toho tri jánske.
„Myslím si, že tohtoročné Svätojánske noci sa vydarili, konečne nám vyšlo aj počasie, účasť bola vysoká, asi o 50 percent vyššia ako vlani, napriek tomu, že v Mikuláši boli v tom čase Stoličné dni," zhodnotil starosta Juraj Filo a priblížil aj program francúzskych hostí. „Boli u nás tri dni, bývali v rodinách a robili si individuálny program. Boli v Pribyline, na Chopku, na Štrbskom plese, v Demänovskej doline, niektorí si zahrali v Tatrách golf. Navštívili salaš v Bobrovci, ochutnali droby, pripravili tam pre nich degustáciu syrov a žinčice aj kultúrny program. Na záver sme mali spoločnú grilovačku aj s muzikou, zahrala domáca kapela Senior band. Na pamiatku sme im venovali novú knihu o obci aj o Cyrilovi a Metodovi a veľké panoramatické pohľadnice obce na pláte, oni nám zase patchworkovú deku a obraz z certifikátom od významného francúzskeho maliara. Francúzom sa u nás páčilo, boli veľmi spokojní a dúfam, že aj ostatní návštevníci. Program pri Kadi bol síce kvôli tmločeniu do francúzštiny trochu dlhší a Ploštín Punk hral zase trochu kratšie, ako by si ľudia želali, ale verím, že každý sa v Jáne cítil dobre a príde aj o rok.“