LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na námestí pred bývalým župným domom súťažilo spolu 15 štvorčlenných družstiev, prevažne mužských, ale aj zmiešaných a jedno tvorili iba ženy.
Družstvá mali čo najrýchlejšie uvariť a zjesť tri kilogramy bryndzových halušiek, rozhodoval nielen čas, ale aj kvalita. Suroviny na prípravu halušiek si priniesli so sebou, piecky, drevo a všetko ostatné zabezpečili organizátori.
Majstrovstvá sa konali v rámci Stoličných dní v sobotu 22. júna a súťaž sa začala trením zemiakov, keď vrela voda. Ošúpali ich už pred súťažou a pripravili si aj škvarky.
Poriadne sa zapotili
Súťažiaci sa poriadne zapotili, lebo slnko pražilo ako na Sahare. „Nezávidím im v tej pare, keby varili aspoň v plavkách,“ poznamenala slečna, ktorá išla okolo. Jeden súťažiaci to začul a pohotovo zareagoval: „To by asi ľudia poutekali, keby videli tie naše vyšportované postavy. Ale keby ste vy prišli v plavkách, bolo by sa na čo pozerať,“ smial sa statný haluškár. „No to by sme možno tie halušky neuvarili ani do večera,“ ozvalo sa z pary pri kotlíku.
Okrem súťažiacich sa potili aj známi rozprávkoví valasi Maťko s Kubkom, ktorí mali na svojich hlavách nasadené obrovské hlavy animovaných hrdinov, pobehovali po námestí a zabávali návštevníkov. Aspoň na chvíľu sa schladili, keď si na pódiu vyzliekli nohavice a zahrali scénku o tom, ako sa Kubko s Maťkom učili prať nohavice. Išlo im to dobre, veď pod megahlavami mali svoje vlastné hlavy členovia mikulášskeho divadla Gasparego.
Smrečanci varili aj spievali
Na pódiu prebiehali aj rôzne súťaže pre deti, ktoré moderoval Juraj Šoko Tabaček, známy napríklad ako skaut, ktorý má v televíznej humoristickej relácii Halóóó svoju rubriku Les je sviňa.
Atmosféru počas haluškových majstrovstiev spríjemnila skupina Yong String Orchestra, zatancovali a zaspievali členovia detského folklórneho súboru Pramienok a folklórna skupina zo Smrečian. Muži zanôtili valaské piesne, ženy krátke žartovné zvané maradíky. „Maradík sa volal krátky kúsok látky,“ vysvetlil Dušan Trizna z folklórnej skupiny Smrečany.
Smrečanci predviedli aj jánske zvyky, kosenie lúk a hrabanie sena, pričom koscom ženy na pódium priniesli čerstvé halušky, ktoré navarili v rámci medzinárodných majstrovstiev Slovenska. „To bol dôvod, prečo naše družstvo skončilo na peknom 13. mieste, lebo nesúťažilo v jedení halušiek. Museli ich zašanovať na vystúpenie,“ prezradil Dušan Trizna.
Porubčanky v krojoch
Na majstrovstvách súťažilo aj jedno výlučne ženské družstvo z Liptovskej Porúbky, ktoré – tiež ako jediné – varilo halušky v krojoch. Ani Porubčanky sa nezúčastnili súťaže v jedení halušiek, lebo na také množstvo si vraj netrúfali, a tak halušky porozdávali.
Súťažné družstvo v zložení Hanka Fáberová, Katarína Ochodnická, Janka Repčeková a Danka Fronková sprevádzala ako nehrajúca kapitánka starostka Liptovskej Porúbky Jana Gazdičová, ktorá upražila škvarky. „Každý rok varíme halušky v Pribyline v rámci Ovčiarskej nedele, pred piatimi rokmi sme ich varili aj v Košiciach. V júli možno pôjdeme variť halušky do Tureckej septembri do Kojšova,“ prezradila starostka.
Víťazi z Poltára
Výsledky 16. medzinárodných majstrovstiev Slovenska vo varení a jedení bryndzových halušiek vyhlásil popoludní Jozef Janikov, zakladateľ a predseda spoločnosti Humanita pre život, ktorá bola v spolupráci s mestom hlavným organizátorom podujatia.
Porota hodnotila čas varenia, jedenia aj kvalitu halušiek, potom zrátali body a určila poradie.
Víťazom 16. medzinárodných majstrovstiev Slovenska sa stalo družstvo Poltárski chlapci z Poltára, na druhom mieste skončilo družstvo Memoriálneho strediska Janka Bulíka zo srbskej Kovačice, ktoré získalo aj pohár za najrýchlejšie uvarené halušky (7 minút a 21 sekúnd) a na treťom Farma dobrej nádeje z Kluknavy.
Cenu za najlepšiu kvalitu halušiek získalo družstvo Matice slovenskej v Báčskom Petrovci a pohár na najrýchlejšie jedenie halušiek (1 minúta a 6 sekúnd) Poltárski chlapci.
Domácemu Liptov teamu sa ušla iba zemiaková medaila. „Dnes nám to nevyšlo, ale Poltárčanom to prajeme, boli lepší,“ povedal jeden z členov Liptov teamu.
Kto bol Janko Bulík
Poháre víťazom odovzdal podpredseda Humanity pre život Andrej Mikula a primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský, ktorý odovzdal aj ceny všetkým krajanským družstvám, ktoré tvorili Slováci žijúci v Srbsku a Rumunsku.
„Halušky sme u vás varili prvýkrát, špeciálne sme netrénovali. Doma si občas halušky síce navaríme, ale nemáme bryndzu, tak ich posýpame kravským syrom,“ prezradila členka Memoriálneho strediska Janka Bulíka zo srbskej Kovačice, a jeho predseda nám priblížil, kto bol Janko Bulík. „Významná osobnosťou Slovákov žijúcich na Dolnej zemi, doktor práv, vynikajúci športovec, štátny reprezentant bývalej Juhoslávie v behu a skoku do diaľky, zakladateľ a prvý predseda Matice slovenskej v Juhoslávii, ktorú založili v roku 1931.
Počas 2. svetovej vojny pomáhal dostať do bezpečia a zachránil mnohých ľudí, gestapo ho zatklo, väznilo a napokon ho umučili v koncentračnom tábore. Komunisti ho veľmi nepropagovali, lebo sa politicky neangažoval, bol to veľmi slobodomyseľný človek, ktorý urobil veľa pre celý slovanský svet. Preto sme sa pred 5 rokmi rozhodli oprášiť jeho meno a založili sme Memoriálne stredisko Janka Bulíka s cieľom cez kultúrne a humanitné podujatia zveľaďovať jeho meno.“
Výťažok pre deti
Po vyhlásení výsledkov predseda poroty skonštatoval: „Časy sa síce približovali k rekordom, ale rekord možno aj pre extrémne horúčavy nebol prekonaný. Teší nás, že sa trošku zvýšila kvalita halušiek.“
Ján Janikov na záver vyzval súťažiacich aj všetkých prítomných, aby si spolu s FS Smrečany zaspievali Na kráľovej holi. Bol trochu sklamaný nízkou návštevnosťou, pod ktorú sa zrejme podpísali horúčavy aj množstvo podujatí, ktoré sa konali v okolí. Predalo sa iba 235 tombolových lístkov, jeden stál jedno euro, a to väčšinu z nich si kúpili samotní súťažiaci.
Výťažok z predaja tombolových lístkov odovzdali zástupkyni Špeciálnej základnej školy J. Rumana v L. Mikuláši. Určite by bol rád, keby jej mohol odovzdať vyššiu sumu ako 235 eur.
Humanita pre život je nevládne a nepolitické občianske združenie, ktoré organizuje kultúrne a športové spoločenské podujatia a čistý zisk z nich venuje zdravotne postihnutým a sociálne odkázaným deťom.