LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Milan sa v jednu nedeľu vybral na bazový kvet. Rastie neďaleko cesty vedúcej od liptovskomikulášskeho družstva súbežne s diaľnicou, ktorá sa napája sa na hlavú cestu do Demänovskej doliny, blízko Vojenskej akadémie. Asi v polovici chcel odbočiť na poľnú cestu.
„Zišiel som z asfaltu a hneď vedľa cestného násypu som spadol do dobre trávou zamaskovanej nezabezpečenej kanalizačnej šachty. Bola hlboká približne dva a pol metra,“ opísal nepríjemný zážitok Mikulášan.
Milan skončil v nemocnici so zlomeninou členka, po tele mal odreniny a modriny. „Mal som pri tej smole aj trocha šťastia, že som sa len takto zranil a dokázal som sa ešte zo šachty vyškrabať von a zájsť na pohotovosť,“ doplnil dôchodca s tým, že dovtedy nechápal, ako môže niekto spadnúť do šachty. „Verte mi, ani som si nestačil uvedomiť, čo sa deje,“ dodal.
Nebezpečné šachty sú na odľahlých miestach
Dôchodca chodí do tejto lokality často a povedal, že by sa o jeho príbehu malo dozvedieť čo najviac ľudí.
„Možno je tu takýchto nepríjemných pascí viac. Momentálne je to pre mňa telesné i duševné utrpenie, pretože sa teraz nečinne povaľujem s nohou v sadre pre úraz, ktorý sa mi nemusel stať,“ povedal.
Vlastníkom šachty je Liptovská vodárenská spoločnosť (LVS). Od výrobného riaditeľa Tomáša Benikovského sme sa dozvedeli, že o prípade vedia a nahlásili ho aj polícii. Problém s kradnutými poklopmi z vodovodných šácht je v súčasnosti veľký.
„Všetky krádeže policajtom pravidelne hlásime. Niektoré šachty sú na odľahlých miestach a nie je jednoduché ich ustrážiť. Sú nebezpečné pre náhodných chodcov, preto sme ich požiadali aj o spoluprácu pri preventívnej kontrole,“ povedal.
Poklop rozbijú alebo popília a tak odovzdajú
Vodárenskej spoločnosti pred časom ukradli veľké množstvo poklopov aj v Demänovskej Doline.
„Odkryté šachty po zlodejoch sme sa snažili nahrádzať betónovými, no aj na tie sa ľudia často ulakomia. Teraz ako náhradu používame plastové, napevno priskrutkované kryty. Verím že táto alternatíva bude úspešná a krádežiam v budúcnosti predídeme,“ dodal.
Oslovil sme aj jedny z liptovskomikulášskych zberných surovín. Od pracovníka výkupu sme sa dozvedeli, že zákon o odpadoch presne špecifikuje, ktoré materiály môžu vykupovať a ktoré nie.
Výkup liatinových poklopov od fyzických osôb je zakázaný. Odovzdať ich môže iba firma a peniaze za výkup si potom od výkupcu fakturuje.
Často sa ale stáva, že zlodeji poklop rozbijú alebo popília a odovzdajú s väčším množstvom podobného materiálu, napríklad rozbitou liatinovou vaňou. Kúsky rozbitého poklopu sú vo väčšom množstve železného odpadu ťažko rozpoznateľné.
„Veľakrát k nám chodia kontroly z polície alebo úradu životného prostredia. Ak zakázaný materiál nájdu, som za to, ako pracovník výkupu zodpovedný. Potrestajú ma pokutou, tá môže byť až do výšky aj niekoľko tisíc eur,“ vysvetlil.
O pomoc možno požiadať aj obec
Zákon pracovníkom zberných surovín umožňuje vyžiadať od zákazníkov aj rodné číslo. No problém to podľa pracovníka výkupu nerieši.
„Na predaj železného šrotu často zneužívajú nezodpovední rodičia svoje deti. Napriek tomu, že od nich získam osobný údaj, maloleté dieťa je nepostihnuteľné. Rodič sa, samozrejme, zodpovednosti vzdá a problém sa dookola opakuje,“ doplnil.
Zaujímalo nás, ako vidí problém advokát Milan Žoldoš. Položili sme mu preto dve otázky: Ako by poškodený dôchodca mohol žiadať odškodné od majiteľa alebo správcu pozemku?
„V zmysle Občianskeho zákonníka je každý povinný počínať si tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví, na majetku, na prírode a životnom prostredí. Ide o takzvanú generálnu prevenčnú povinnosť, ktorá sa vzťahuje na každú fyzickú aj právnickú osobu. Otázkou je, kto je zodpovedným subjektom v tomto prípade. Môže to byť správca pozemku alebo vlastník stavby – kanalizačnej šachty. Prikláňame sa k názoru, že zodpovedným by mal byť v tomto prípade vlastník šachty,“ vysvetlil advokát.
Druhá otázka bola, ako správcu alebo majiteľa donútiť, aby pozemok prezrel a šachtu zabezpečil?
„Nepriamym prostriedkom na donútenie príslušného subjektu na zabezpečenie šachty môže byť len zodpovednosť za spôsobenú škodu, ktorá by mala pôsobiť preventívne. Je možné požiadať o ochranu aj obec, ktorá má povinnosť chrániť aj zdravie občanov, vylúčená nie je ani možnosť domáhať sa splnenia povinnosti prostredníctvom súdu,“ povedal advokát.
Pomôcť môžu ľudia, ktorí, keď vidia zlodejov poklopov, zavolajú políciu alebo upozornia vlastníka šachty.