LÚČKY. Okolie kúpeľov je poprepletané turistickými chodníčkami, ktoré využívajú domáci, ale aj hostia na príjemné prechádzky. Jeden z nich, ktorý sa nachádza v spodnej časti vrchu Plieška, v súčasnosti obnovujú mladí dobrovoľníci.
Ich ambíciou je prepojenie dvoch vyhľadávaných turistických chodníkov: červeného, ktorý vedie z Lúčok na vrchol Veľkého Choča a žltého, ktorý turistov dovedie z Kalamien až k pozostatkom Liptovského hradu, najvyššie položenej zrúcanine hradu na Slovensku.
S budovaním siete vychádzkových chodníkov v okolí kúpeľov v Lúčkach sa začalo v 60. rokoch minulého storočia. Bola to spoločná aktivita obce, kúpeľov a vlastníkov pozemkov, teda štátnych lesov.
Hlavným projektantom chodníkov bol Gustáv Mišiak, ochranca prírody a tiež nadšenec pre turistiku.
Každé pracovité ruky sú vítané
Pozvoľný chodník s dĺžkou 1,7 kilometra je vhodný pre všetky vekové skupiny.
„Trasa trvá podľa toho, či sa necháte zlákať krásnymi výhľadmi na obec Lúčky, majestátny Choč alebo panorámu Nízkych Tatier a posedíte si na novej lavičke, približne 45 minút," opísala inžinierka ekológie Petra Mihoková, autorka projektu obnovy starého kúpeľného chodníka.
Neformálna skupina aktívnych Lúčanov, ktorá stojí aj za kompletnou opravou turistickej trasy z Lúčok na Veľký Choč z roku 2010, chodník čistí od náletových drevín, presekáva zárasty, opravuje staré lavičky a hlavne buduje nové, ktoré boli počas predošlých rokov úplne zničené.
„Momentálne máme ukončenú etapu betónovania nových lavičiek a opravu starých lavičiek. Chodník je vyčistený do polovice, ostáva nám teda ešte vyčistiť druhú časť, vybudovať protierózne opatrenia, zábradlie pri starom komíne a upraviť vstup na chodník,“ spresnila Mihoková s tým, že privítajú pomocné ruky každého, kto má chuť a snahu pomôcť dobrej myšlienke.
Chodník si zoberú pod patronát školáci v Lúčkach
Spojnicu medzi trasou na Veľký Choč a Liptovským hradom by dobrovoľníci z Lúčok radi zaradili aj do oficiálnych turistických máp.
V súčasnosti vybavujú povolenia. Boli by radi, keby sa chodník vyznačil už tento rok, a tým by sa do turistických máp dostal asi v roku 2014.
„S vedením Základnej školy v Lúčkach sme sa dohodli, že o opravený chodník sa bude starať vždy vybraná trieda. Škola sa nachádza len päť minút chôdze od jeho vstupu pri kúpeľoch,“ spresnila Mihoková. „Touto spoluprácou chceme podporiť dlhodobú udržateľnosť nášho projektu a hlavne záujem školákov o svoju obec a jej najbližšie okolie. Dúfame, že sa chodník stane aj miestom výučby priamo v prírode pre žiakov počas hodín prírodovedy alebo výtvarnej výchovy,“ opísala Mihoková.
Meno vybrali podľa patrónov Európy
Mladí dobrovoľníci pomenovali chodník po vierozvestcoch sv. Cyrilovi a Metodovi. Neskôr by mal chodník získať aj ďalší rozmer, keď na ňom osadia náučné tabule. Všetko však závisí od toho, či sa im podarí získať ďalšie financie.
„O svojej histórii vieme vo všeobecnosti pomerne málo. Akoby sme boli niekedy bez vlastných koreňov,“ vyznala Mihoková.
„To, čo vykonali svätí Cyril a Metod na našom území, bola na tie časy prevratná udalosť, keď sa popri takých svetových jazykoch ako bola latinčina, gréčtina a hebrejčina začali bohoslužby slúžiť v staroslovienčine,“ povedala o dôvodoch pomenovania a zamerania chodníka Mihoková.
Rok 2013 je Rokom viery, príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. „Okrem toho, že som chcela týmto dvom svätcom aspoň takouto maličkosťou poďakovať za ich misiu, uvedomila som si, že chodník nesie v sebe aj symboliku. Tak, ako vierozvestcovia sem prišli, aby spojili slovanské národy pomocou písma, liturgie, aj tento chodník je o spájaní. Spája dve obce, dve doliny, teda Lúčanskú a Kalamickú, dva turisticky známe chodníky a tiež spája ľudí, ktorí nám prídu pomôcť počas brigád. Keď bude upravený, budú ho navštevovať ľudia z celého Slovenska a zo zahraničia, ktorí prichádzajú do kúpeľov v Lúčkach.“