RUŽOMBEROK. Mestské zastupiteľstvo schválilo zásady koncepcie dlhodobého rozvoja telesnej a športovej výchovy detí a mládeže. V praxi to znamená, že radnica v spolupráci s odborníkmi v oblasti telovýchovy a športu, zavedie do škôl viac telocviku.
Projekt sa dotkne detí od najútlejšieho veku v materských školách až po mládež vo veku 18 rokov.
„V meste Ružomberok by sme mohli byť prvými na Slovensku, ktorí zásadným spôsobom systematicky a celoplošne riešia pohybové aktivity detí. Je to zároveň krok k tomu, aby sme mali zdravšiu populáciu,“ ozrejmil ružomberský primátor Ján Pavlík.
Deti už nebehajú toľko, ako kedysi
Staršia generácia, hoci nemala toľko možností na šport, sa pohybovala viac. Deti sa už nehrajú medzi bytovkami so švihadlami, nešplhajú sa na preliezačkách, z ulíc postupne miznú aj loptové hry.
Súčasná generácia má podstatne horšiu kondíciu a koordinačné schopnosti, ako to bolo pred pár rokmi.
Ružomberskí športovci sa rozhodli s týmto nepriaznivým trendom bojovať a zostavili program rozvoja pohybovej aktivity s názvom Bubo. Deti by ho mali cvičiť v školách, školských kluboch ale napríklad aj na krúžkoch v centre voľného času s cvičebnými pomôckami, ktoré nie sú finančne náročné.
Projekt vymysleli v Ružomberku
Autormi unikátneho cvičebného konceptu pre deti sú Jozef Smolek, bývalý úspešný basketbalový manažér, Iveta Bieliková, známa basketbalová rozohrávačka a desaťbojár Rastislav Švický.
„Systém spočíva v tom, že pedagógom, teda učiteľom, učiteľkám, ale aj trénerom a trénerkám, poskytujeme metodiku. Deti musia svoj pohyb rozvíjať ako podmienený reflex, od začiatku sa správne učiť hýbať, teda koordinovať pohyby. Zlozvyky, ktoré by nadobudli žiadnym alebo zlým učením, sa potom už ťažko odstraňujú,“ povedal Smolek.
Koncepciu pre školy vypracujú v jeseni
Ružomberský poslanecký zbor myšlienku zavedenia programu medzi deti podporil. „Ak sa nám ho naozaj podarí naplniť, len v prípade materských škôl a prvého stupňa základných škôl dôjde k zlepšeniu pohybovej aktivity až 1500 detí v meste,“ vyjadril nadšenie poslanec Martin Motyka.
„Projekt neskončíme len tým, že schválime zásady. Už na jeseň z nich vypracujeme koncepciu. Počítame s tým, že najskôr by sme projekt použili v materských školách a zatiaľ v prvom ročníku základných škôl v rámci hodín telesnej výchovy,“ opísal primátor Ján Pavlík.
Cvičenie na chodbách a v triedach
Vďaka projektu budú mať škôlkari a školáci viac telocviku, cvičiť by mali podľa špecifikovaných inštrukcií. Napríklad škôlkari začnú deň približne dvadsaťpäťminútovou rozcvičkou, raz v týždni budú podľa programu Bubo cvičiť aj v rámci telocviku.
Žiaci prvého stupňa by mali cvičiť aspoň štyrikrát do týždňa. Dva razy na telesnej výchove, raz na niektorej z voľných hodín a raz na krúžku alebo v školskom klube. Cvičiť budú nielen v telocvični, ale aj vonku alebo na chodbách.