LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. S výstavbou slamenno-hlineného domu majú skúsenosti už vo viacerých mestách Slovenska, začali s nimi v Spišskom Podhradí. Z ľahko dostupných materiálov si rodiny a svojpomocne stavajú vlastnú strechu nad hlavou. Mesto Liptovský Mikuláš si dalo vypracovať projekt takého typu domu, ktorý by mal stáť v Hlbokom.
Slama a hlina sú jednoduché stavebné materiály, ktorých je prebytok a dostatok. „Domy tohto typu už na Slovensku stoja, preto sme sa rozhodli takúto stavbu, ktorá si vyžiada polovicu bežných nákladov, zrealizovať,“ potvrdila Slávka Kellová z útvaru komunikácie a manažmentu na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.
Domy si nájomníci postavia samy
O bývanie v slamennohlinenom dome prejavila záujem rodina, ktorá pracuje na aktivačných prácach v Liptovskom Mikuláši. „Mesto sa tento zámer rozhodlo podporiť v zmysle spracovanej projektovej dokumentácie,“ povedala Kellová.
Radnica sa s projektom bude následne uchádzať o grant z ministerstva vnútra, ktorý sa zameriava na podporu svojpomocnej výstavby domov pre marginalizované skupiny ľudí. V rámci tohto projektu si domy stavajú budúci nájomníci, ktorí takto odbremenia samosprávy.
Vykurovanie je o 70 percent lacnejšie
Celoročne obývateľný dom má síce nižší štandard, na druhej strane je však výhodný z hľadiska dostupnosti použitých stavebných materiálov a aj šetrenia energie pri vykurovaní.
„Vonkajší vzhľad je takzvanej ekoarchitektúry s použitím prírodných materiálov. Dom bude jednopodlažný, typu bungalov, zastrešený sedlovou strechou a bude napojený na jestvujúce inžinierske siete a to vodu, kanalizáciu a elektrickú energiu," priblížila Kellová vlastnosti domu.
„Obvodovú konštrukcia tvorí drevená rámová konštrukcia vyplnená slamou, omietnutá vonkajšou vápennou a hrubou hlinenou omietkou. Vykurovanie domu bude stacionárnou pecou na drevo a ako doplnkový zdroj tepla sú navrhnuté konvektory. Teplá voda bude pripravovaná v zásobníkovom ohrievači,“ dodala.