LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Súbor pozvánku do Selenče prijal od rovnomenného súboru Pramienok pôsobiaceho pri základnej škole v Selenči, s ktorým už dlhé roky spolupracuje.
Pred 255. rokmi prišli prví Slováci z najchudobnejších regiónov, medzi ktoré patril i Liptov, na dolnú zem, kde založili niekoľko dedín. Dnes žije v tomto regióne približne 60-tisíc Slovákov.
Kedysi sa živili výlučne poľnohospodárstvom, no v dnešnej dobe odchádzajú za prácou najmä do zahraničia. Stále sa ale stretneme i s tradičnými remeslami ako je výroba metiel alebo plotov. Hrdosť na svoj slovenský pôvod dokazujú aj tým, že napriek silnému srbskému vplyvu si zachovávajú svoj rodný jazyk a slovenské ľudové tradície.
Deti z Pramienkov sa navzájom navštevujú
Deti z Pramienkov sa navzájom navštevujú vo svojich rodiskách už niekoľko rokov. Ubytované sú v rodinách, aby spoznali bežný život tamojších ľudí. I keď je Srbsko chudobnejšia krajina než naša, ľudia v nej sú veľmi srdeční a pohostinní.
Liptovské deti s vedúcou Mariannou Nahálkovou navštívili aj kultúrne a historické pamiatky (na fotografii). Okolie Selenče sa môže popýšiť bohatou históriou, čo dokazujú i ruiny stredovekých hradov a tureckých kúpeľov. Deti boli aj na kúpalisku.
Liptovský pramienok vystupoval dvakrát
Pramienok z Liptova vystupoval počas slávností dva razy. Nechýbal ani prešovský folklórny súbor a všetky miestne folklórne skupiny a umelecké zoskupenia.
Programu sa zúčastnil i zástupca veľvyslanca Slovenskej republiky v Srbsku a iní významní Slováci žijúci vo Vojvodine.
Program sa vydaril a domáci sa postarali o príjemné strávenie času detí počas štvordňovej návštevy.
Všetci účastníci sa cítili veľmi dobre a už teraz sa tešia na návštevu selenčanského Pramienka.
Autor: Andrej Galica