LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Nie každý má šťastie, že prázdninujúceho školáka dozrú starí rodičia, prípadne starší súrodenci. Nie vždy sa podarí vybaviť tábor alebo umiestniť dieťa do zariadenia, ktoré by zaisťovalo aktívne trávenie voľného času. Mnohé z nich zostanú bez dozoru.
Preto sa mnohí rodičia budú musieť spoľahnúť práve na svoje deti, dôverovať im a dúfať, že to samé zvládnu a prázdniny prežijú bez nepríjemných udalostí. V záujme predchádzania nepríjemným zážitkom a udalostiam by rodičia mali upozorniť svoje deti na nástrahy a riziká, s ktorými sa môžu stretnúť.
Ako sa majú deti správať, keď sú doma samé
Dieťa by malo vedieť ako sa správať, keď je doma samé. Treba ho poučiť, že vchodové dvere musia byť vždy zamknuté, ak niekto zazvoní, je potrebné presvedčiť sa cez priezor alebo okno, kto stojí za dverami a otvoriť môže len ľuďom, ktorých dobre pozná.
Do bytu nesmie vodiť cudzie deti, kamaráta len so súhlasom rodičov. Pri telefóne by mali byť pripravené všetky dôležité telefónne čísla: rodičov, záchranárov, políciu, hasičov. Pri odchode nesmie zabudnúť zamknúť dvere a kľúče si odložiť na bezpečné miesto.
Je dôležité sledovať deti aj pri práci s internetom. Stáva sa, že sa deti dostanú na stránky, ktoré nie sú pre ne určené a môžu byť pre ne zdrojom nebezpečenstva.
Pri stretnutí s cudzími ľuďmi by deti mali vedieť, že sa s nimi nesmú rozprávať, nič od nich nebrať, nikam neodchádzať, nepribližovať sa k ich vozidlu, nenasadať do ich vozidla, nevstupovať do výťahu s neznámou osobou.
Na chodníku či ulici
Mali by sa vyhýbať rizikovým terénom, opusteným a nebezpečným miestam, napríklad uliciam, kde nechodí veľa ľudí, parkom, neosvetleným uliciam, opusteným budovám, chodiť bezpečnou cestou, aj keď je dlhšia a nikdy nejazdiť autostopom.
Deti treba poučiť, aby v prípade ohrozenia požiadali o pomoc okoloidúcich, prípadne na seba upozornili krikom a dostali sa čo najrýchlejšie preč. O každej takejto nepríjemnej situácii, ktorú zažili, by mali informovať rodičov.
Netreba zabúdať ani na pravidlá cestnej premávky, dieťa by malo vedieť, ako sa bezpečne pohybovať po cestách. Deti je potrebné poučiť, že cesta nie je ihrisko.
Rodičia by mali investovať do kvalitnej cyklistickej prilby, ktorú je povinné dieťa do 15 rokov nosiť vždy pri jazde na bicykli.
Nie je na škodu používať prilbu a chrániče aj počas jazdy na kolieskových korčuliach. Predídu nepríjemným úrazom dieťaťa.
Pri príchodoch a odchodoch by mali byť medzi rodičom a dieťaťom nastavené jasné pravidlá. Dohoda by mala byť o tom kam idú, s kým idú a kedy sa vrátia.
Autor: Anna Poljaková