LIPTOVSKÝ JÁN. Liečivé účinky minerálnej vody vo voľne prístupnom samosprávou udržiavanom prírodnom kúpalisku si môže bezplatne vyskúšať ktokoľvek.
Medzi miestnym obyvateľstvom sa traduje, že blahodarné účinky prameňa náhodne objavili ženy, ktoré v ňom pravidelne máčali konope.
„Nech už to bolo akokoľvek, faktom je, že počas letnej sezóny sa tam denne od rána do neskorého večera vystriedajú stovky ľudí. Mnohí sa v príjemne teplej vode kúpu aj v zime," priblížil starosta Liptovského Jána Juraj Filo.
Uprostred lúky je tesne pri prameni aj väčší prírodný bazén a voľne prístupné odberné miesto na minerálnu vodu. Obec sa už dávnejšie pustila do citlivého budovania potrebného zázemia, najmä nevyhnutných sociálnych zariadení s dôrazom na udržanie jedinečného slobodného charakteru unikátneho verejného priestranstva.
„Náklady na základnú údržbu, kosenie trávy či odvoz odpadu nie sú horibilné, preto vôbec neuvažujeme o spoplatnení vstupu. V tomto prípade nie sme odkázaní, aby sme vyberali každý cent. Spokojní návštevníci tu nejaké to euro radi nechajú iným spôsobom," prízvukoval starosta s tým, že prostriedky na ďalšie zveľaďovanie originálnej prírodnej lokality chce obec získať pomocou pripraveného projektu.
Na kúpanie v Kadi nedal dopustiť pravidelný návštevník Liptovského Jána spoza rieky Moravy. „Po turistických vychádzkach trávime s celou rodinou veľa času na neďalekom termálnom kúpalisku, no radi si každý večer zájdeme aj sem. Je to prírodná oáza pokoja. Navyše, táto voda mi znateľne zmierňuje bolesti opotrebovaných kĺbov," dodal český turista.