Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Pretekári prekvapili rekordnou účasťou

Liptovský Mikuláš sa uplynulý týždeň premenil na vodnoslalomársku veľmoc. V areáli vodného slalomu sa počas päťdňových pretekov predstavili pretekári z viac ako štyridsiatich krajín.

Počas náročného päťdňového programu od stredy do nedele štartovalo a o kvalifikáciu do semifinále sa pokúšalo rekordný počet lodí, bolo ich takmer šesťsto. Také veľké športové podujatie Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka ešte nezažil.Počas náročného päťdňového programu od stredy do nedele štartovalo a o kvalifikáciu do semifinále sa pokúšalo rekordný počet lodí, bolo ich takmer šesťsto. Také veľké športové podujatie Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka ešte nezažil. (Zdroj: AUTOR)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Majstrovstvá sveta juniorov a kategórie do 23 rokov otvorila na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši slávnostná zvučka Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF). Prehliadka vodáckych tímov z celého sveta zaujala a zaplnila námestie nielen domácimi priaznivcami úspešného športu.

Počas náročného päťdňového programu od stredy do nedele štartovalo a o kvalifikáciu do semifinále sa pokúšalo rekordný počet lodí, bolo ich takmer šesťsto. Také veľké športové podujatie Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka ešte nezažil. Ich počet preveril aj organizačné schopnosti usporiadateľov a kapacitu areálu. Slnečné počasie a množstvo povzbudzujúcich nadšencov vytvorili vo vodnoslalomárskom areáli príjemnú športovú atmosféru. Najexotickejšie tímy pricestovali z Cookových ostrovov, Nepálu, Senegalu ale napríklad aj z Andorry, Nového Zéladnu či Austrálie a Kanady.

V koryte bolo dostatok vody

Na mikulášskom kanáli už v minulosti dokázali usporiadať niekoľko úspešných vrcholných podujatí, preto pred štyrmi rokmi organizátori z Tatra Kanoe Klubu Liptovský Mikuláš (KTK) požiadali o kandidatúru na usporiadanie majstrovstiev sveta juniorov a kategórie do 23 rokov. „Boli sme úspešní a usporiadanie nám pridelili. V histórii vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši to bolo zatiaľ najvýznamnejšie športové podujatie,“ povedal Alexander Slafkovský, primátor mesta a zároveň predseda organizačného výboru juniorských majstrovstiev sveta.

Podobu trate pre kvalifikačné, semifinálové i finálové jazdy zverili organizátori olympijskej medailistke Elene Kaliskej a francúzskemu trénerovi Pierrovi Gosslierovi. Ivan Cibák, prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode povedal, že bola stredne náročná. Pre semifinále ju opäť prestavili a pretekári na nej bojovali o postup do finále a počas víkendu aj o medailové miesta. Prípadný nedostatok vody v koryte organizátorov neznepokojoval. Ešte pred pretekmi sa hladina stabilizovala, voda sa vyčistila. Slalomári preteky odjazdili na tratí číslo jeden s názvom Váh. Organizátori z KTK sa pre ňu rozhodli preto, že trať býva zjazdná aj v prípade, že by v koryte bol nižší stav vody. Tej bol, našťastie, dostatok.

Areál sa zmenil na nepoznanie

Prvé dva dni odjazdili pretekári kvalifikáciu, potom semifinále a cez víkend sa najlepší stretli vo finálových jazdách.

„Som rada, že sa takéto veľké podujatie dostalo do Liptovského Mikuláša. Máme možnosť ukázať, že svetové preteky dokážeme kvalitne pripraviť aj doma. Verím, že všetci športovci odídu spokojní,“ povedala olympijská medailistka a úspešná trénerka Elena Kaliská.

Po dostavbe lodenice a drobnej rekonštrukcii okolia sa vodnoslalomársky areál zmenil na nepoznanie. Pozitívne ohlasy vyvolal u pretekárov už počas tréningov. „Vodný areál na ktorom vyrástli úspešní slovenskí medailisti, sa mi vždy páčil, vládla tu príjemná atmosféra. No teraz s novou administratívnou budovou pôsobí na mňa veľmi moderne,“ povedal tréner macedónskeho tímu.

Slováci sa na šampionáte spoliehali najmä na úspech lodí Martina Halčina, Jakuba Grigara, Miroslava Urbana či Marka Gurečku alebo Kristíny Zárubovej a Pavly Matulániovej.

Vo štvrtok po kvalifikačných súbojoch domácich fanúšikov určite potešila správa o postupe našej kompletnej mužskej singlkanoistickej zostavy Patrik Gajarský, Jerguš Baďura a Marko Mirgorodský.

V piatok predpoludním o účasť vo finále bojovali pretekári do 23 rokov. Slováci v ňom mali zatúpenie v kategóriách K1 Martin Halčin a C1 Jerguš Baďura a Patrik Gajarský. Medzi juniorskými reprezentantami v K1 mužov potvrdili svoje kvality Jakub Grigar, Andrej Málek i Peter Blasbalg. V juniorskej C2 mužov postúpili do semifinále dve z troch slovenských dvojíc, z prvého miesta postúpili Martin Šimčák a Jakub Skubík. Domáce Kristína Zárubová a Pavla Matulániová postúpili tiež, v juniorskej K1 pokračovali v bojoch o cenné kovy.

Na záver piatkového semifinále v kategórii C1 divákov nesklamali a postúpili domáci jazdci Martin Mračna, Tomáš Džurný i Marko Gurečka.

Sobota bola prvým z dvoch finálových dní. Do areálu prišiel súťažiacich povzbudiť aj prezident republiky Ivan Gašparovič. Slovenská výprava získala v sobotu tri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Slovákovi Martinovi Halčinovi v mužskej kategórii K1 do 23 rokov ušla medaila len o chlp. Kvôli jednej naťuknutej bránke skončil na štvrtom mieste. V mužskej K1 juniorov triumfovali na prvých dvoch priečkach Slováci. Prvý skončil Jakub Grigar druhý bol Andrej Málek, ich kolega Peter Blasbalg napriek sľubnej jazde skončil až piaty. Slováci získali zlato aj v juniorskej C2, dvojica Matúš Gewissler a Juraj Skákala ukážkovou jazdou dosiahli najvyššiu métu.

Počas nedeľného predpoludnia vybojovali Slováci zlatú a bronzovú medailu v kategórii C1 do 23 rokov. Novým majstrom sveta sa stal Patrik Gajarský, kolega Jerguš Baďura získal bronz. V juniorskej K1 domáca Pavla Matulániová skončila v prvej päťke, favoritke Kristíne Zárubovej finále nevyšlo. Medzi juniorskými pretekármi kategórie C1 Slováci Martin Mračna a Tomáš Džurný skončili až za ním, Marko Gurečka ešte o dve priečky nižšie.

Slovenskí reprezentanti získali na záver nedeľňajšieho programu zlatú medailu v juniorskej súťaži hliadok 3xC1. V súťaži ženských juniorských hliadok 3xK1 obsadili Slovenky konečné 10. miesto.

Konkurenciou boli Nemci a Francúzi

Po úspešnej štvrtkovej kvalifikačnej jazde domáca pretekárka Kristína Zárubová z kategórii K1 juniori zhodnotila, že trať bola výborná a jazda sa jej tiež vydarila. Najväčšiu obavu mala ale z českej, nemeckej, ale ruskej konkurencie.

Tomáš Džurný považoval preteky za jedny z najdôležitejších v tohtoročnej sezóne. Preto celú prípravu zameral hlavne na ne a snažil sa ísť čo najlepšie. „Trať bola celkom ľahká, no niektoré bránky boli napriek tomu zradné, musel som sa do nich oprieť a ísť. Najviac som sa obával niektorých Francúzov, ale i Nemcov. Samozrejme, silnou konkurenciou boli aj naši Maroš Mračna či Marko Gurečka,“ povedal mladý pretekár.

Pre Marka Gurečku nebola kvalifikačná trať veľmi náročná. „Bola to len taká pádlovačka. No spravil som chybu, v druhej protivodnej bráne som sa dotkol a dostal som penalizáciu. Nenechal som sa rozhodiť, išiel som ďalej,“ komentoval nepríjemnú situáciu pretekár s tým, že štvrtok bolo ľahšie prebojovať sa medzi tridsať najlepších. V piatkovom semifinále sa výber do finále zúžil len na desať najlepších pretekárov.

Pre Marka bol veľmi vyrovnaným súperom tímový kolega Martin Mračna. Obávaný bol aj minuloročný majster sveta Francúz Cedric Joly alebo Čech Lukáš Rohan, no za výhodu považoval domácu vodu.

Domáci jazdci splnili očakávania

Martin Mračna kvalifikačnú trať zvládol, nebola vraj príliš náročná, finálová bola o čosi krajšia i náročnejšia. „Na takýchto veľkých pretekoch sa vždy stretne silná konkurencia, ktorá poriadne preverí schopnosti pretekárov, napriek tomu verím, že zajazdím čo najlepšie a budem úspešný,“ povedal pretekár ešte pred finálovými jazdami.

M. Mračna trénuje spoločne s M. Gurečkom a P. Gajarským v skupine s Elenou Kaliskou. Na preteky sa poctivo pripravovali. „Boli sme na jarnom sústredení vo Francúzsku a na Európskom pohári v Krakove takže verím, že preteky zvádnem,“ dodal domáci pretekár.

VÝSLEDKY

Muži do 23 rokov: K1: 1. Mathieu Biazizzo (Fr.) ... 4. Martin Halčin (SR), C2: 1. Lukáš Rohan, Adam Svoboda (ČR), 3xK1: 1. Nemecko, ... 3. Slovensko (Martin Halčin, Matúš Hujsa, Miroslav Urban) (SR), 3xC2: 1. Česko, C1m: 1. Patrik Gajarský (SR) ... 3. Jerguš Baďura (SR)

Ženy do 23 rokov: C1: 1. Jessica Foxová (Aust), 3xC1: 1. Veľká Británia, K1ž: 1. Kateřina Kudějová (ČR)

Juniori: K1: 1. Jakub Grigar, 2. Andrej Málek (obaja SR) ... 5. Peter Blasbalg (SR), C2: 1. Matúš Gewissler, Juraj Skákala (SR) ...7. Martin Šimičák, Jakub Skubík (SR), 3xK1: 1. Francúzsko, 2. Slovensko, 3xC2: 1. Slovensko,  C1m: 1. Cedric Joly (Fr) ... 4. Martin Mračna, 5. Tomáš Džurný, 7. Marko Gurečka (všetci SR), 3xC1: 1. Slovensko

Juniorky: C1: 1. Karolin Wagnerová (Nem.) 143,24 (2), 3xC1: 1. Austrália, K1ž: 1. Amálie Hilgertová (ČR) ... 4. Pavla Matulániová, 10. Kristína Zárubová (obe SR), 3xK1: 1. Česko ... 10. Slovensko.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 19 987
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 19 729
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 17 711
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 16 764
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 8 933
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 635
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat 7 580
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 385
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 302
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 6 831
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Je vo vážnom stave v nemocnici.

7 h
Ilustračná fotografia.

O výsledkoch plošného skríningu informoval premiér Igor Matovič.

22 h
Búrlivé oslavy po zisku titulu pokračovali aj v šatni.

V poslednom vydaní MY Liptovských novín v roku 2020 sme uverejnili rozsiahly článok o hokejových majstroch Slovenska v doraste, ktorými sa pred 20 rokmi stali mikulášski mladíci. Článok sme boli nútení rozdeliť na dve časti. Teraz vám prinášame jeho pokračovanie.

26. jan

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE - PRÁVE TERAZ

25. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vo štvrtok dopoludnia zaznamenali ľudia v Handlovej aj Prievidzi otrasy zeme.

6 h

Poradia sa od včera zmenili.

23 h

Mesto pracuje na tom, aby bol v Nitre dostatočný počet mobilných odberných miest počas celého týždňa.

22 h

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

27. jan

Už ste čítali?