Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Pretekári prekvapili rekordnou účasťou

Liptovský Mikuláš sa uplynulý týždeň premenil na vodnoslalomársku veľmoc. V areáli vodného slalomu sa počas päťdňových pretekov predstavili pretekári z viac ako štyridsiatich krajín.

Počas náročného päťdňového programu od stredy do nedele štartovalo a o kvalifikáciu do semifinále sa pokúšalo rekordný počet lodí, bolo ich takmer šesťsto. Také veľké športové podujatie Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka ešte nezažil.Počas náročného päťdňového programu od stredy do nedele štartovalo a o kvalifikáciu do semifinále sa pokúšalo rekordný počet lodí, bolo ich takmer šesťsto. Také veľké športové podujatie Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka ešte nezažil. (Zdroj: AUTOR)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Majstrovstvá sveta juniorov a kategórie do 23 rokov otvorila na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši slávnostná zvučka Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF). Prehliadka vodáckych tímov z celého sveta zaujala a zaplnila námestie nielen domácimi priaznivcami úspešného športu.

Počas náročného päťdňového programu od stredy do nedele štartovalo a o kvalifikáciu do semifinále sa pokúšalo rekordný počet lodí, bolo ich takmer šesťsto. Také veľké športové podujatie Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka ešte nezažil. Ich počet preveril aj organizačné schopnosti usporiadateľov a kapacitu areálu. Slnečné počasie a množstvo povzbudzujúcich nadšencov vytvorili vo vodnoslalomárskom areáli príjemnú športovú atmosféru. Najexotickejšie tímy pricestovali z Cookových ostrovov, Nepálu, Senegalu ale napríklad aj z Andorry, Nového Zéladnu či Austrálie a Kanady.

V koryte bolo dostatok vody

Na mikulášskom kanáli už v minulosti dokázali usporiadať niekoľko úspešných vrcholných podujatí, preto pred štyrmi rokmi organizátori z Tatra Kanoe Klubu Liptovský Mikuláš (KTK) požiadali o kandidatúru na usporiadanie majstrovstiev sveta juniorov a kategórie do 23 rokov. „Boli sme úspešní a usporiadanie nám pridelili. V histórii vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši to bolo zatiaľ najvýznamnejšie športové podujatie,“ povedal Alexander Slafkovský, primátor mesta a zároveň predseda organizačného výboru juniorských majstrovstiev sveta.

Podobu trate pre kvalifikačné, semifinálové i finálové jazdy zverili organizátori olympijskej medailistke Elene Kaliskej a francúzskemu trénerovi Pierrovi Gosslierovi. Ivan Cibák, prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode povedal, že bola stredne náročná. Pre semifinále ju opäť prestavili a pretekári na nej bojovali o postup do finále a počas víkendu aj o medailové miesta. Prípadný nedostatok vody v koryte organizátorov neznepokojoval. Ešte pred pretekmi sa hladina stabilizovala, voda sa vyčistila. Slalomári preteky odjazdili na tratí číslo jeden s názvom Váh. Organizátori z KTK sa pre ňu rozhodli preto, že trať býva zjazdná aj v prípade, že by v koryte bol nižší stav vody. Tej bol, našťastie, dostatok.

Areál sa zmenil na nepoznanie

Prvé dva dni odjazdili pretekári kvalifikáciu, potom semifinále a cez víkend sa najlepší stretli vo finálových jazdách.

„Som rada, že sa takéto veľké podujatie dostalo do Liptovského Mikuláša. Máme možnosť ukázať, že svetové preteky dokážeme kvalitne pripraviť aj doma. Verím, že všetci športovci odídu spokojní,“ povedala olympijská medailistka a úspešná trénerka Elena Kaliská.

Po dostavbe lodenice a drobnej rekonštrukcii okolia sa vodnoslalomársky areál zmenil na nepoznanie. Pozitívne ohlasy vyvolal u pretekárov už počas tréningov. „Vodný areál na ktorom vyrástli úspešní slovenskí medailisti, sa mi vždy páčil, vládla tu príjemná atmosféra. No teraz s novou administratívnou budovou pôsobí na mňa veľmi moderne,“ povedal tréner macedónskeho tímu.

Slováci sa na šampionáte spoliehali najmä na úspech lodí Martina Halčina, Jakuba Grigara, Miroslava Urbana či Marka Gurečku alebo Kristíny Zárubovej a Pavly Matulániovej.

Vo štvrtok po kvalifikačných súbojoch domácich fanúšikov určite potešila správa o postupe našej kompletnej mužskej singlkanoistickej zostavy Patrik Gajarský, Jerguš Baďura a Marko Mirgorodský.

V piatok predpoludním o účasť vo finále bojovali pretekári do 23 rokov. Slováci v ňom mali zatúpenie v kategóriách K1 Martin Halčin a C1 Jerguš Baďura a Patrik Gajarský. Medzi juniorskými reprezentantami v K1 mužov potvrdili svoje kvality Jakub Grigar, Andrej Málek i Peter Blasbalg. V juniorskej C2 mužov postúpili do semifinále dve z troch slovenských dvojíc, z prvého miesta postúpili Martin Šimčák a Jakub Skubík. Domáce Kristína Zárubová a Pavla Matulániová postúpili tiež, v juniorskej K1 pokračovali v bojoch o cenné kovy.

Na záver piatkového semifinále v kategórii C1 divákov nesklamali a postúpili domáci jazdci Martin Mračna, Tomáš Džurný i Marko Gurečka.

Sobota bola prvým z dvoch finálových dní. Do areálu prišiel súťažiacich povzbudiť aj prezident republiky Ivan Gašparovič. Slovenská výprava získala v sobotu tri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Slovákovi Martinovi Halčinovi v mužskej kategórii K1 do 23 rokov ušla medaila len o chlp. Kvôli jednej naťuknutej bránke skončil na štvrtom mieste. V mužskej K1 juniorov triumfovali na prvých dvoch priečkach Slováci. Prvý skončil Jakub Grigar druhý bol Andrej Málek, ich kolega Peter Blasbalg napriek sľubnej jazde skončil až piaty. Slováci získali zlato aj v juniorskej C2, dvojica Matúš Gewissler a Juraj Skákala ukážkovou jazdou dosiahli najvyššiu métu.

Počas nedeľného predpoludnia vybojovali Slováci zlatú a bronzovú medailu v kategórii C1 do 23 rokov. Novým majstrom sveta sa stal Patrik Gajarský, kolega Jerguš Baďura získal bronz. V juniorskej K1 domáca Pavla Matulániová skončila v prvej päťke, favoritke Kristíne Zárubovej finále nevyšlo. Medzi juniorskými pretekármi kategórie C1 Slováci Martin Mračna a Tomáš Džurný skončili až za ním, Marko Gurečka ešte o dve priečky nižšie.

Slovenskí reprezentanti získali na záver nedeľňajšieho programu zlatú medailu v juniorskej súťaži hliadok 3xC1. V súťaži ženských juniorských hliadok 3xK1 obsadili Slovenky konečné 10. miesto.

Konkurenciou boli Nemci a Francúzi

Po úspešnej štvrtkovej kvalifikačnej jazde domáca pretekárka Kristína Zárubová z kategórii K1 juniori zhodnotila, že trať bola výborná a jazda sa jej tiež vydarila. Najväčšiu obavu mala ale z českej, nemeckej, ale ruskej konkurencie.

Tomáš Džurný považoval preteky za jedny z najdôležitejších v tohtoročnej sezóne. Preto celú prípravu zameral hlavne na ne a snažil sa ísť čo najlepšie. „Trať bola celkom ľahká, no niektoré bránky boli napriek tomu zradné, musel som sa do nich oprieť a ísť. Najviac som sa obával niektorých Francúzov, ale i Nemcov. Samozrejme, silnou konkurenciou boli aj naši Maroš Mračna či Marko Gurečka,“ povedal mladý pretekár.

Pre Marka Gurečku nebola kvalifikačná trať veľmi náročná. „Bola to len taká pádlovačka. No spravil som chybu, v druhej protivodnej bráne som sa dotkol a dostal som penalizáciu. Nenechal som sa rozhodiť, išiel som ďalej,“ komentoval nepríjemnú situáciu pretekár s tým, že štvrtok bolo ľahšie prebojovať sa medzi tridsať najlepších. V piatkovom semifinále sa výber do finále zúžil len na desať najlepších pretekárov.

Pre Marka bol veľmi vyrovnaným súperom tímový kolega Martin Mračna. Obávaný bol aj minuloročný majster sveta Francúz Cedric Joly alebo Čech Lukáš Rohan, no za výhodu považoval domácu vodu.

Domáci jazdci splnili očakávania

Martin Mračna kvalifikačnú trať zvládol, nebola vraj príliš náročná, finálová bola o čosi krajšia i náročnejšia. „Na takýchto veľkých pretekoch sa vždy stretne silná konkurencia, ktorá poriadne preverí schopnosti pretekárov, napriek tomu verím, že zajazdím čo najlepšie a budem úspešný,“ povedal pretekár ešte pred finálovými jazdami.

M. Mračna trénuje spoločne s M. Gurečkom a P. Gajarským v skupine s Elenou Kaliskou. Na preteky sa poctivo pripravovali. „Boli sme na jarnom sústredení vo Francúzsku a na Európskom pohári v Krakove takže verím, že preteky zvádnem,“ dodal domáci pretekár.

VÝSLEDKY

Muži do 23 rokov: K1: 1. Mathieu Biazizzo (Fr.) ... 4. Martin Halčin (SR), C2: 1. Lukáš Rohan, Adam Svoboda (ČR), 3xK1: 1. Nemecko, ... 3. Slovensko (Martin Halčin, Matúš Hujsa, Miroslav Urban) (SR), 3xC2: 1. Česko, C1m: 1. Patrik Gajarský (SR) ... 3. Jerguš Baďura (SR)

Ženy do 23 rokov: C1: 1. Jessica Foxová (Aust), 3xC1: 1. Veľká Británia, K1ž: 1. Kateřina Kudějová (ČR)

Juniori: K1: 1. Jakub Grigar, 2. Andrej Málek (obaja SR) ... 5. Peter Blasbalg (SR), C2: 1. Matúš Gewissler, Juraj Skákala (SR) ...7. Martin Šimičák, Jakub Skubík (SR), 3xK1: 1. Francúzsko, 2. Slovensko, 3xC2: 1. Slovensko,  C1m: 1. Cedric Joly (Fr) ... 4. Martin Mračna, 5. Tomáš Džurný, 7. Marko Gurečka (všetci SR), 3xC1: 1. Slovensko

Juniorky: C1: 1. Karolin Wagnerová (Nem.) 143,24 (2), 3xC1: 1. Austrália, K1ž: 1. Amálie Hilgertová (ČR) ... 4. Pavla Matulániová, 10. Kristína Zárubová (obe SR), 3xK1: 1. Česko ... 10. Slovensko.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 5. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 6. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 2. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Svalovice sa netreba obávať
 5. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 6. Study program MANAGEMENT in English language
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 8. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 342
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 675
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 028
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 1 933
 5. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 642
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 585
 7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 523
 8. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 849

Blogy SME

 1. Jano Kováčik: Nové hlavné mestá vznikajú aj v 21. storočí
 2. Tupou Ceruzou: Tanky pre Ukrajinu
 3. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liptovské Matiašovce
 5. Roman Kebísek: Ostrolúcka písala o Štúrovi ako orlovi a o sebe ako lastovičke
 6. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca.
 7. Alexander Hričko: Odevy Uhorska v období raného novoveku
 8. Jozef Stasík: EU v mobile
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 24 130
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 060
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 965
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 651
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 4 337
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 244
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 833
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 737
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Týmto dopravným úsekom by sa vodiči najradšej vyhli.


a 3 ďalší 5 h
Ružomberská brankárska jednotka, v žltom, Ivan Krajčírik bude svojmu tímu v úvode jarnej časti chýbať.

V piatok, vo svojej predposlednej zápasovej próbe pred štartom futbalovej jari, Ružomberok remizoval s poľským tímom Zaglebie Sosnowiec na jeho štadióne 3:3.


Ján Svrček 8 h
Akadémia ozbrojených síl v Demänovej.

Akadémia Ozbrojených síl (AOS) M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši plánuje v budúcom akademickom roku prijať 157 študentov. Termín uzávierky prihlášok je do 28. februára.


TASR 9 h
Príčina vzniku požiaru nie je známa.

Rodiny prišli za pár minút o strechu nad hlavou.


Romana Vicianová 27. jan

Blogy SME

 1. Jano Kováčik: Nové hlavné mestá vznikajú aj v 21. storočí
 2. Tupou Ceruzou: Tanky pre Ukrajinu
 3. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liptovské Matiašovce
 5. Roman Kebísek: Ostrolúcka písala o Štúrovi ako orlovi a o sebe ako lastovičke
 6. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca.
 7. Alexander Hričko: Odevy Uhorska v období raného novoveku
 8. Jozef Stasík: EU v mobile
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 24 130
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 060
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 965
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 651
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 4 337
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 244
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 833
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 737
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu