Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Pretekári prekvapili rekordnou účasťou

Liptovský Mikuláš sa uplynulý týždeň premenil na vodnoslalomársku veľmoc. V areáli vodného slalomu sa počas päťdňových pretekov predstavili pretekári z viac ako štyridsiatich krajín.

Počas náročného päťdňového programu od stredy do nedele štartovalo a o kvalifikáciu do semifinále sa pokúšalo rekordný počet lodí, bolo ich takmer šesťsto. Také veľké športové podujatie Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka ešte nezažil.Počas náročného päťdňového programu od stredy do nedele štartovalo a o kvalifikáciu do semifinále sa pokúšalo rekordný počet lodí, bolo ich takmer šesťsto. Také veľké športové podujatie Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka ešte nezažil. (Zdroj: AUTOR)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Majstrovstvá sveta juniorov a kategórie do 23 rokov otvorila na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši slávnostná zvučka Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF). Prehliadka vodáckych tímov z celého sveta zaujala a zaplnila námestie nielen domácimi priaznivcami úspešného športu.

Počas náročného päťdňového programu od stredy do nedele štartovalo a o kvalifikáciu do semifinále sa pokúšalo rekordný počet lodí, bolo ich takmer šesťsto. Také veľké športové podujatie Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka ešte nezažil. Ich počet preveril aj organizačné schopnosti usporiadateľov a kapacitu areálu. Slnečné počasie a množstvo povzbudzujúcich nadšencov vytvorili vo vodnoslalomárskom areáli príjemnú športovú atmosféru. Najexotickejšie tímy pricestovali z Cookových ostrovov, Nepálu, Senegalu ale napríklad aj z Andorry, Nového Zéladnu či Austrálie a Kanady.

V koryte bolo dostatok vody

Na mikulášskom kanáli už v minulosti dokázali usporiadať niekoľko úspešných vrcholných podujatí, preto pred štyrmi rokmi organizátori z Tatra Kanoe Klubu Liptovský Mikuláš (KTK) požiadali o kandidatúru na usporiadanie majstrovstiev sveta juniorov a kategórie do 23 rokov. „Boli sme úspešní a usporiadanie nám pridelili. V histórii vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši to bolo zatiaľ najvýznamnejšie športové podujatie,“ povedal Alexander Slafkovský, primátor mesta a zároveň predseda organizačného výboru juniorských majstrovstiev sveta.

Podobu trate pre kvalifikačné, semifinálové i finálové jazdy zverili organizátori olympijskej medailistke Elene Kaliskej a francúzskemu trénerovi Pierrovi Gosslierovi. Ivan Cibák, prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode povedal, že bola stredne náročná. Pre semifinále ju opäť prestavili a pretekári na nej bojovali o postup do finále a počas víkendu aj o medailové miesta. Prípadný nedostatok vody v koryte organizátorov neznepokojoval. Ešte pred pretekmi sa hladina stabilizovala, voda sa vyčistila. Slalomári preteky odjazdili na tratí číslo jeden s názvom Váh. Organizátori z KTK sa pre ňu rozhodli preto, že trať býva zjazdná aj v prípade, že by v koryte bol nižší stav vody. Tej bol, našťastie, dostatok.

Areál sa zmenil na nepoznanie

Prvé dva dni odjazdili pretekári kvalifikáciu, potom semifinále a cez víkend sa najlepší stretli vo finálových jazdách.

„Som rada, že sa takéto veľké podujatie dostalo do Liptovského Mikuláša. Máme možnosť ukázať, že svetové preteky dokážeme kvalitne pripraviť aj doma. Verím, že všetci športovci odídu spokojní,“ povedala olympijská medailistka a úspešná trénerka Elena Kaliská.

Po dostavbe lodenice a drobnej rekonštrukcii okolia sa vodnoslalomársky areál zmenil na nepoznanie. Pozitívne ohlasy vyvolal u pretekárov už počas tréningov. „Vodný areál na ktorom vyrástli úspešní slovenskí medailisti, sa mi vždy páčil, vládla tu príjemná atmosféra. No teraz s novou administratívnou budovou pôsobí na mňa veľmi moderne,“ povedal tréner macedónskeho tímu.

Slováci sa na šampionáte spoliehali najmä na úspech lodí Martina Halčina, Jakuba Grigara, Miroslava Urbana či Marka Gurečku alebo Kristíny Zárubovej a Pavly Matulániovej.

Vo štvrtok po kvalifikačných súbojoch domácich fanúšikov určite potešila správa o postupe našej kompletnej mužskej singlkanoistickej zostavy Patrik Gajarský, Jerguš Baďura a Marko Mirgorodský.

V piatok predpoludním o účasť vo finále bojovali pretekári do 23 rokov. Slováci v ňom mali zatúpenie v kategóriách K1 Martin Halčin a C1 Jerguš Baďura a Patrik Gajarský. Medzi juniorskými reprezentantami v K1 mužov potvrdili svoje kvality Jakub Grigar, Andrej Málek i Peter Blasbalg. V juniorskej C2 mužov postúpili do semifinále dve z troch slovenských dvojíc, z prvého miesta postúpili Martin Šimčák a Jakub Skubík. Domáce Kristína Zárubová a Pavla Matulániová postúpili tiež, v juniorskej K1 pokračovali v bojoch o cenné kovy.

Na záver piatkového semifinále v kategórii C1 divákov nesklamali a postúpili domáci jazdci Martin Mračna, Tomáš Džurný i Marko Gurečka.

Sobota bola prvým z dvoch finálových dní. Do areálu prišiel súťažiacich povzbudiť aj prezident republiky Ivan Gašparovič. Slovenská výprava získala v sobotu tri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Slovákovi Martinovi Halčinovi v mužskej kategórii K1 do 23 rokov ušla medaila len o chlp. Kvôli jednej naťuknutej bránke skončil na štvrtom mieste. V mužskej K1 juniorov triumfovali na prvých dvoch priečkach Slováci. Prvý skončil Jakub Grigar druhý bol Andrej Málek, ich kolega Peter Blasbalg napriek sľubnej jazde skončil až piaty. Slováci získali zlato aj v juniorskej C2, dvojica Matúš Gewissler a Juraj Skákala ukážkovou jazdou dosiahli najvyššiu métu.

Počas nedeľného predpoludnia vybojovali Slováci zlatú a bronzovú medailu v kategórii C1 do 23 rokov. Novým majstrom sveta sa stal Patrik Gajarský, kolega Jerguš Baďura získal bronz. V juniorskej K1 domáca Pavla Matulániová skončila v prvej päťke, favoritke Kristíne Zárubovej finále nevyšlo. Medzi juniorskými pretekármi kategórie C1 Slováci Martin Mračna a Tomáš Džurný skončili až za ním, Marko Gurečka ešte o dve priečky nižšie.

Slovenskí reprezentanti získali na záver nedeľňajšieho programu zlatú medailu v juniorskej súťaži hliadok 3xC1. V súťaži ženských juniorských hliadok 3xK1 obsadili Slovenky konečné 10. miesto.

Konkurenciou boli Nemci a Francúzi

Po úspešnej štvrtkovej kvalifikačnej jazde domáca pretekárka Kristína Zárubová z kategórii K1 juniori zhodnotila, že trať bola výborná a jazda sa jej tiež vydarila. Najväčšiu obavu mala ale z českej, nemeckej, ale ruskej konkurencie.

Tomáš Džurný považoval preteky za jedny z najdôležitejších v tohtoročnej sezóne. Preto celú prípravu zameral hlavne na ne a snažil sa ísť čo najlepšie. „Trať bola celkom ľahká, no niektoré bránky boli napriek tomu zradné, musel som sa do nich oprieť a ísť. Najviac som sa obával niektorých Francúzov, ale i Nemcov. Samozrejme, silnou konkurenciou boli aj naši Maroš Mračna či Marko Gurečka,“ povedal mladý pretekár.

Pre Marka Gurečku nebola kvalifikačná trať veľmi náročná. „Bola to len taká pádlovačka. No spravil som chybu, v druhej protivodnej bráne som sa dotkol a dostal som penalizáciu. Nenechal som sa rozhodiť, išiel som ďalej,“ komentoval nepríjemnú situáciu pretekár s tým, že štvrtok bolo ľahšie prebojovať sa medzi tridsať najlepších. V piatkovom semifinále sa výber do finále zúžil len na desať najlepších pretekárov.

Pre Marka bol veľmi vyrovnaným súperom tímový kolega Martin Mračna. Obávaný bol aj minuloročný majster sveta Francúz Cedric Joly alebo Čech Lukáš Rohan, no za výhodu považoval domácu vodu.

Domáci jazdci splnili očakávania

Martin Mračna kvalifikačnú trať zvládol, nebola vraj príliš náročná, finálová bola o čosi krajšia i náročnejšia. „Na takýchto veľkých pretekoch sa vždy stretne silná konkurencia, ktorá poriadne preverí schopnosti pretekárov, napriek tomu verím, že zajazdím čo najlepšie a budem úspešný,“ povedal pretekár ešte pred finálovými jazdami.

M. Mračna trénuje spoločne s M. Gurečkom a P. Gajarským v skupine s Elenou Kaliskou. Na preteky sa poctivo pripravovali. „Boli sme na jarnom sústredení vo Francúzsku a na Európskom pohári v Krakove takže verím, že preteky zvádnem,“ dodal domáci pretekár.

VÝSLEDKY

Muži do 23 rokov: K1: 1. Mathieu Biazizzo (Fr.) ... 4. Martin Halčin (SR), C2: 1. Lukáš Rohan, Adam Svoboda (ČR), 3xK1: 1. Nemecko, ... 3. Slovensko (Martin Halčin, Matúš Hujsa, Miroslav Urban) (SR), 3xC2: 1. Česko, C1m: 1. Patrik Gajarský (SR) ... 3. Jerguš Baďura (SR)

Ženy do 23 rokov: C1: 1. Jessica Foxová (Aust), 3xC1: 1. Veľká Británia, K1ž: 1. Kateřina Kudějová (ČR)

Juniori: K1: 1. Jakub Grigar, 2. Andrej Málek (obaja SR) ... 5. Peter Blasbalg (SR), C2: 1. Matúš Gewissler, Juraj Skákala (SR) ...7. Martin Šimičák, Jakub Skubík (SR), 3xK1: 1. Francúzsko, 2. Slovensko, 3xC2: 1. Slovensko,  C1m: 1. Cedric Joly (Fr) ... 4. Martin Mračna, 5. Tomáš Džurný, 7. Marko Gurečka (všetci SR), 3xC1: 1. Slovensko

Juniorky: C1: 1. Karolin Wagnerová (Nem.) 143,24 (2), 3xC1: 1. Austrália, K1ž: 1. Amálie Hilgertová (ČR) ... 4. Pavla Matulániová, 10. Kristína Zárubová (obe SR), 3xK1: 1. Česko ... 10. Slovensko.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 6. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 14 586
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 537
 3. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 089
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 5 652
 5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 5 209
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 232
 7. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 073
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 720
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 114
 10. Chceš sa podieľať na tvorbe novín? Pridaj sa k nám 2 921

Blogy SME

 1. Roman Kebísek: Básnik Šulek (nar. 1822) Koléniovej: Tvoríš mi úžasný svet a vnášaš pokoj
 2. Štefan Vidlár: Nebojte sa, dobre bude!
 3. Jozef Drahovský: Vyhadzovanie smeroviek do priekopy
 4. Anton Sládek: Dunaj XII. Pohľady z hradného vrchu.
 5. Štefan Vidlár: "Chudobný" zbohatlík
 6. Anton Kovalčík: Ako sa (ne)bojuje za sociálnu spravodlivosť.
 7. Eva Gallova: Nevšimli sme si, že bol Deň starých rodičov
 8. Eduard Gemza: Človek je bytosť bio-psycho-sociálna a aj tvor spoločenský
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 17 770
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 8 853
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 973
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 165
 5. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 5 400
 6. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 4 394
 7. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 764
 8. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 3 191
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

MFK Tatran Lipt. Mikuláš- AS Trenčín

Na programe bolo 11. kolo najvyššej futbalovej súťaže v ktorom sa stretli domáci futbalisti MFK Tatran Liptovský Mikuláš a AS Trenčín.


a 1 ďalší 9 h

Vtedajšieho predsedu Okresnej organizácie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko v Ružomberku Michala Buchtu zadržali ešte v máji 2018 pri operácii NAKA namierenej proti extrémistom.


SITA 15. okt
  Najúspešnejší mikulášski vodáci. Zľava: tréner Peter Mráz, Lukáš Hnilica, Ivana Chlebová, Richard Rumanský, Samuel Krajčí, Zara Záhorská a  prezident SZKDV Ivan Cibák.

V tesnom závere tohtoročnej vodnoslalomárskej sezóny sa mladí vodáci z Kanoe Tatra klubu Liptovský Mikuláš zúčastnili v poľskom Krakove medzinárodných pretekov, kde zbierali skúsenosti a brali aj cenné kovy.


15. okt

Okres Ružomberok je druhým najlepšie zaočkovaným okresom v kraji.


15. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

V okresoch Trnava, Hlohovec a Piešťany zaevidovali až 80 percentný nárast počtu prípadov.


15. okt

Náhoda zariadila, že práve v čase výročia našli diela umelca, ktoré boli roky nepoznané.


14. okt

Postupne pribúdajú aj covidoví pacienti.


14. okt

Blogy SME

 1. Roman Kebísek: Básnik Šulek (nar. 1822) Koléniovej: Tvoríš mi úžasný svet a vnášaš pokoj
 2. Štefan Vidlár: Nebojte sa, dobre bude!
 3. Jozef Drahovský: Vyhadzovanie smeroviek do priekopy
 4. Anton Sládek: Dunaj XII. Pohľady z hradného vrchu.
 5. Štefan Vidlár: "Chudobný" zbohatlík
 6. Anton Kovalčík: Ako sa (ne)bojuje za sociálnu spravodlivosť.
 7. Eva Gallova: Nevšimli sme si, že bol Deň starých rodičov
 8. Eduard Gemza: Človek je bytosť bio-psycho-sociálna a aj tvor spoločenský
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 17 770
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 8 853
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 973
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 165
 5. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 5 400
 6. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 4 394
 7. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 764
 8. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 3 191
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu