LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Pod Tatry si chodili zajazdiť špičky slovenského skateboardingu. Jeden z najstarších skateparkov často navštevovali aj zahraniční športovci, pretože areál patril medzi najlepšie svojho druhu na Slovensku. Dnes uprednostnia pred prekážkami s drevenou konštrukciou modernejšie betónové skateparky.
Mesto postavilo park na nábreží Váhu v roku 2000, spravuje ho Skateboard club St. Nicolaus. Na údržbu parku prispieva radnica ročne 500 eurami, za čo sa veľa zázrakov urobiť nedá. Len pre porovnanie, mesto Ružomberok investovalo do výstavby tamojšieho skateparku 440-tisíc eur.
Drevené prekážky potrebujú častú údržbu
Park v Liptovskom Mikuláši nevyhnutne potrebuje finančnú injekciu. Vlani pripravil klub spolu s mestom projekt celkovej obnovy parku, uchádzali sa o peniaze z programu poľsko-slovenskej cezhraničnej spolupráce. Napriek výborne pripravenému projektu však rozsiahla obnova parku nezískala podporu.
Členovia klubu ale nezvesili po neúspechu hlavu a spoločne s mestom pripravili aspoň čiastkovú obnovu siedmich drevených prekážok. Náklady na opravu sú približne 7-tisíc eur, sumou 1500 eur prispeje klub z vlastných zdrojov.
„Aj keď by park potreboval oveľa vyššiu sumu na kompletnú rekonštrukciu, musíme sa uspokojiť s tým, čo máme k dispozícii. Všade na Slovensku sa dnes skôr stavajú betónové parky, ktoré sú síce finančne nákladné, no netreba ich potom výraznejšie opravovať, pretože sú trvácne. Drevené prekážky si vyžadujú údržbu každé tri až štyri roky,“ povedal Marek Hliničan, viceprezident skatebordového klubu St. Nicolaus.
Mesto kedysi žilo skateboardingom
Vďaka plánovanej rekonštrukcii drevených prekážok však členovia klubu veria, že skateboarding v meste opäť ožije.
„Liptovský Mikuláš kedysi žil skateboardingom, bola tu silná tradícia. V poslednom období sa tento šport akoby vytláčal na okraj záujmu, preto dúfame, že aj vďaka tejto rekonštrukcii sa situácia zlepší.
Rekonštrukcia športového areálu je finančne náročná investícia, aby členovia klubu čo najviac znížili náklady, budú pomáhať pri rekonštrukcii parku.
„Mesto na základe vykonaného prieskumu trhu vybralo realizátora prác. Práce na rekonštrukcii by sa mali začať koncom leta,“ potvrdila Slávka Kellová z útvaru komunikácie a marketingu na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.
Opäť chcú organizovať legendárny Spectrum Cup
Vstup do parku je dosiaľ voľný, bez akéhokoľvek časového obmedzenia. „Mnohí ľudia si takúto možnosť nevážia a ničia prekážky,“ konštatoval Hliničan.
Preto sa mikulášsky skateboardový klub rozhodol, že po rekonštrukcii park uzavrie a zavedie pravidlá vstupu, aby ho vandali viac nepoškodzovali.
Napriek tomu, že mikulášsky skatepark postavili pred trinástimi rokmi, prekážky majú stále parametre na to, aby sa tu mohli jazdiť rôzne vrcholové súťaže. „Prekážky boli nadimenzované naozaj nadčasovo,“ potvrdil Hliničan.
V Liptovskom Mikuláši organizoval klub skatebordové preteky Spectrum Cup, ktoré mali najdlhšiu tradíciu na Slovensku. V roku 2010, teda po desiatich rokoch, museli od súťaže ustúpiť. „Tento rok ale Spectrum Cup bude v Liptovskom Mikuláši opäť, termín závisí od skončenia rekonštrukčných prác,“ dodal Hliničan.