Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Keď nepočúvala stolára žena, vytrieskal ju po zadku remeňom

Stretli sme sa v záhrade u Jozefa Tarabu. Sedelo tam aj niekoľko ďalších zamestnancov bývalého nábytkárskeho podniku Linapo.

Počas života J. Taraba zhromaždil rôzne artefakty spojené s drevárskou prácou. Mal aj veľa materiálov o výstavbe novej i likvidácii starej fabriky Linapo či kompletné stolárske náradie.Počas života J. Taraba zhromaždil rôzne artefakty spojené s drevárskou prácou. Mal aj veľa materiálov o výstavbe novej i likvidácii starej fabriky Linapo či kompletné stolárske náradie. (Zdroj: MAREK JURIŠ)

Dôvodom stretnutia bolo dvadsiate piate výročie položenia základného kameňa novej nábytkárne v Okoličnom.

Stará fabrika, presnejšie prevádzka číslo jeden, stála vo Vyšnom Huštáku, dnes po nej ostala iba obytná poschodová budova, ktorú Mikulášania volajú aj Stodolov dom.

Na mieste výrobnej haly stojí obchodné centrum. Mnohí zamestnanci sú dnes na dôchodku, niektorí už nežijú, ale sú aj takí, ktorí pokračujú v nábytkárskej tradícii. Majú vlastné firmy a úspešne podnikajú v odbore.

Od Jozefa Tarabu sme sa dozvedeli veľa zaujímavého. Aj to, že fabrika mala bohatú históriu. V druhej polovici devätnásteho storočia ju vlastnili Stodolovci a Kováčovci, bola ich rodinnou firmou.

Po dvoch požiaroch a následnej rekonštrukcii bola najmodernejším garbiarskym podnikom v meste, pracovalo v nej takmer dvesto ľudí.

Začiatkom dvadsiateho storočia fabrika pre dlhy skrachovala, výrobné priestory potom rodina Stodolovcov predala.

V továrni vyrábali aj podošvový remeň

Pod názvom Továreň na podošvový remeň Lacko, Pálka a spol. v nej pokračovala garbiarska výroba. Už z názvu je zrejmé, že sa špecializovali sa výrobu podošiev a cez vojnu vyrábali aj obuv.

Majitelia investovali aj do rozsiahlej rekonštrukcie výrobných objektov, autorom projektu bol známy slovenský architekt Michal Milan Harminc, ktorý mal v meste aj stavebnú a projekčnú firmu. Fabrika v tom čase zamestnávala 115 robotníkov a štyroch úradníkov.

V 50. rokov dvadsiateho storočia bola výroba v továrni na podošvový remeň Lacko, Pálka a spol. zrušená. Objekt prebral národný podnik Tatranábytok Martin a v provizórnych priestoroch sa začalo s výrobou nábytku. Vznikol tak základ závodu Nový domov v Liptovskom Mikuláši.

Jozef Taraba v závode pracoval na rôznych postoch, nakoniec bol riaditeľom. Nastúpil tam v 60. rokoch a strávil v ňom takmer celý život.

„Staré priestory sme síce stavebne upravovali, no bolo to veľmi nákladné. Podpísali sa nielen pod zdravotný stav zamestnancov, ale brzdili aj ďalší rozvoj výroby, technologických postupov aj organizácie práce,“ povedal.

Začiatkom 70. rokov sa preto začalo vážne uvažovať o výstavbe nového závodu. Presnejšie, s prácami sa malo začať v roku 1971. No pri výbere stavebného pozemku sa prvýkrát stretli v roku 1977. Už vtedy vedenie závodu predpokladalo, že životnosť starej prevádzky bude len do roku 1985. Prípravné práce na novej fabrike zverili do rúk Jozefovi Tarabovi.

Pracovné podmienky boli katastrofálne

„Už keď som do fabriky nastúpil, výrobné priestory nevyhovovali nábytkárskej výrobe a pracovné podmienky boli katastrofálne,“ zaspomínal.

Od podnikovej lekárky sa dozvedel, že hlavne robotníci, ktorí pracovali s drevotrieskovými doskami, mali rôzne zdravotné problémy.

Pri výrobe dýchali karcinogénne exhaláty i prach. Informáciami o zdravotnom stave zamestnancov chcel argumentovať, že nevyhnutne potrebujú vybudovať nové výrobné priestory a celý proces urýchliť.

Lekárka mu ich ale nemohla potvrdiť písomne, dostal sa k nim len z rozhovoru.

Organizoval obrodný proces

Taraba preto tak trochu využil vtedajšiu politickú situáciu a išiel medzi ľudí do výroby s magnetofónom v ruke a pýtal sa ich, čo očakávajú od zmien po roku 1968. Väčšina odpovedala, že by chceli pracovať v novej fabrike.

„Súdruhovia ma však obvinili, že som organizoval obrodný proces a mal som s nimi problém. Práce na novej fabrike, do ktorých som sa predtým pustil, som preto začal pripravoval potajme,“ zaspomínal.

V tom čase ale z úst najvyšších štátnych úradíkov stále častejšie zaznievalo, že na- miesto nábytkárne postavia v Liptovskom Mikuláši veľký strojársky závod.

Nakoniec sa to ale Liptákom podarilo, našli pochopenie u prvého tajomníka Komunistickej strany Československa a predsedu plánovacej komisie. Dokázali ich presvedčiť, že nábytkárska fabrika bude v regióne efektívnejšia ako strojárska.

Návratnosť nepresiahla šesť rokov

„Predložil som im dokument, o ktorom nikto nevedel. Spracoval som v ňom fakty, že v Liptove vo všetkých závodoch je toľko dreva a polotovarov, že ich dokážeme v starej fabike spracovať. V dokumente som dokazoval, že investície nepresiahnu sto miliónov československých korún. Tvrdil som, že dokážeme výrobu nastaviť tak, aby sme znížili investičné náklady a návratnosť nepresiahla šesť rokov, čo bolo v tom období najpodstatnejšie,“ opísal J. Taraba argumenty, ktorými najvyšších úradníkov v štáte presvedčil.

Dôležitú úlohu zohral v dokumente aj jeden zo zlepšovacích návrhov, ktorý drevársky odborník vynašiel. Zlepšovák vraj prekročil hranice krajiny a mal európsky význam. Základom bol mlynček z 30. rokov minulého storočia.

„Otec ho kúpil vo Vsetíne. Používal ho na staré farby, tie nikdy nevyhadzoval, vždy ich v mlynčeku zomlel a opäť použil na natieranie. Alebo, keď kúpil novú farbu a zdalo sa mu, že je doslova veľmi hrubá, tak ju tiež premlel a až potom natieral. Starým farbám tak dokázal vrátiť pôvodnú kvalitu a novým väčšiu jemnosť. Pokojne môžem povedať, že bol prvým ekologickým zariadením vo výrobe,“ vyrozprával príbeh z minulosti, technológ a neskôr riaditeľ.

Rusi tovar odoberali, ale neplatili

Taraba skúsenosti od otca zúročil pri povrchovej úprave nábytku vo výrobe. „Otec ma inšpiroval k pokusu kombinovať lakové vrstvy, ktoré schnú rôznymi spôsobmi, napríklad polymerizáciou alebo polykondenzáciou,“ vysvetlil s tým, že sa mu vďaka mlynčeku podarilo optimálnou kombináciou lakov skrátiť čas schnutia a výrazne zrýchliť výrobu.

„Na polovicu som znížil aj investície do výroby a zlacneli aj stavebné náklady na novú fabriku, hlavne na technologické zariadenia. Keďže pri výrobe poklesli aj exhaláty na minimum, na novom závode postavili dva lacnejšie kovové komíny. V pôvodnom projekte sa počítalo s vyššími betónovými a približne päťnásobne drahšími,“ dodal.

Linapo malo ekonomické ťažkosti

Základný kameň novej fabriky položili 14. júla 1988 a približne za dva roky sa im ju podarilo postaviť. Novej fabriky sa museli v 90. rokoch vzdať.

Boli výrobou príliš orientovaní na ruský trh. Ten bol síce ochotný výrobky stále odoberať, ale nikto nebol ochotný platiť.

Linapo malo ekonomické ťažkosti a nový výrobný závod preto vedenie spoločnosti predalo. Do súčasnosti funguje ako samostatná nábytkárska firma a dáva prácu asi 800 ľuďom.

Taraba sa nechcel vzdať myšlienky, že by pôvodné Linapo v nových ekonomických a spoločenských podmienkach neprežilo. Začal preto pripravovať plán, ako si predstavoval jeho budúcnosť.

„Presvedčili som nadriadených, že fabrika môže fungovať. Pozvali sme zahraničných odborníkov, tí urobili ekonomický rozbor, ktorý potvrdil, že z nej ešte v tom čase dokážeme vybudovať moderný nábytkársky závod. Žiaľ, nestretli sme sa s pochopením všetkých ľudí vo vedení. Báli sa, rekonštrukcie a organizačných, výrobných i personálnych zmien a fabrika nakoniec po nesprávnych rozhodnutiach padla,“ vysvetlil.

Mlynček položil základy nového závodu

Výročie položenia základného kameňa si uctil svojsky. Otvoril na dvore svojho domu stolárske múzeum. Podarilo sa mu to aj napriek byrokratickým prekážkam samosprávy, postavil ho ale skromnejšie.

„Po meči aj praslici sme stolárska rodina, takže už niekoľko generácií sme s prácou s drevom spojení. Počas života som zhromaždil rôzne artefakty zo svojej rodiny. Všetky, samozrejme, spojené s drevárskou prácou. Mám aj veľa materiálov o výstavbe novej a likvidácii starej fabriky Linapo či kompletné stolárske náradie, ktoré v devätnástom a dvadsiatom storočí stolári používali,“ povedal J. Taraba a dodal, že najzaujímavejší je práve mlynček, ktorý položil základy novej nábytkárne.

Zo strojno-technických zariadení je zaujímavá jedna z posledných fréz, ktorú liptovskému stolárovi Františkovi Kňavovi v 50. rokoch znárodnili.

„Zariadenie je funkčné a stále ho na bežné domáce práce používam,“ dodal drevársky odborník a doplnil aj príhodu z minulosti o tom, čo robili stolári, keď ich ženy holdovali alkoholu.

„Jeden z našich rodinných stolárskych predkov mal veľmi šikovnú ženu, vedela šiť bola i dobrá gazdiná. No v staršom veku si rada vypila. Keď jej nepomohlo dobré slovo manžela, nasledoval trest. Ten ju zobral za ruky a stiahol ich do hoblice pracovného stola stolára. Potom ju vytrieskal remeňom po zadku,“ uzavrel s úsmevom J. Taraba.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 6. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 1. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 2. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 7. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 9. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 10. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 16 848
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 352
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 977
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 900
 5. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 4 801
 6. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 4 455
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 665
 8. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 378
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 739
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 695

Blogy SME

 1. Nicholas Wintzler: Séria Agnosia
 2. Danica Chames: Ľahnem si so Soňou a spím
 3. Eva Gallova: Kytice voňavé a živé, ale aj iné
 4. Věra Tepličková: Zdá sa, že OĽaNO to s našimi maternicami myslí naozaj vážne
 5. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku??
 6. Anna Milanová: Kytice kvetov 2... 2021
 7. Magenta Life: Vydarený tretí ročník PM Konferencie, na ktorej sme nechýbali
 8. Tomáš Vodvářka: Soucit jako universální emoce?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 028
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 12 494
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 8 970
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 310
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 721
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 418
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 232
 8. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 4 183
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Požiar si vyžiadal dve obete.

Ich telá našli vo vyhorenej jednoduchej stavbe v osade Hlboké.


a 1 ďalší 5 h

Vedenie nemocnice zriadilo pre pacientov infolinku, odporúča im sledovať web.


6 h
Opravili aspoň najkritickejšie úseky

Cesta do Račkovej doliny nad Pribylinou je o niečo pohodlnejšia. Opravili tam jamy a v budúcnosti nevylučujú ani väčšiu rekonštrukciu.


9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mladý muž prekročil rýchlosť medzi obcami až o 67 kilometrov za hodinu.


21. okt

Židovskú školu postavili medzi vojnami. Bola aj súčasťou geta.


21. okt

Slovensko-český Justin Bieber a hlas, ktorý porote vtisol slzy do očí a vyvolal zimomriavky na predlaktiach. To sú súrodenci Marián a Lucia Hollí.


21. okt

Páchatelia použili nový spôsob - išli zozadu, cez sklad potravín.


5 h

Blogy SME

 1. Nicholas Wintzler: Séria Agnosia
 2. Danica Chames: Ľahnem si so Soňou a spím
 3. Eva Gallova: Kytice voňavé a živé, ale aj iné
 4. Věra Tepličková: Zdá sa, že OĽaNO to s našimi maternicami myslí naozaj vážne
 5. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku??
 6. Anna Milanová: Kytice kvetov 2... 2021
 7. Magenta Life: Vydarený tretí ročník PM Konferencie, na ktorej sme nechýbali
 8. Tomáš Vodvářka: Soucit jako universální emoce?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 028
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 12 494
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 8 970
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 310
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 721
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 418
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 232
 8. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 4 183
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu