RUŽOMBEROK. Členovia detského folklórneho súboru Liptáčik majú prázdninové mesiace napoly pracovné. Od 8. do 17. júla boli vo Francúzsku, kde reprezentovali Slovensko na medzinárodnom folklórnom festivale v meste Saint-Maixent-Ľecole.
Na tomto nesúťažnom podujatí Liptáci konfrontovali svoje umenie s detskými folkloristami z Číny, Ghany, Francúzska, Kolumbie, Nórska, Rumunska, Ruska a Španielska.
Program 26 detských tanečníkov a štyroch dospelých hudobníkov z Liptova bol poskladaný prevažne z tancov, ktoré Liptáčik uviedol vo svojich premiérových programoch.
Špeciálne pre festival však boli upravované Muriena, Dievčenské koleso a tiež chlapčenské hry Otec na virgíne.
„Divákom aj organizátorom sa naše vystúpenia páčili. Svedčí o tom aj skutočnosť, že vo večernom galaprograme pri príležitosti najväčšieho štátneho sviatku vo Francúzsku dostal Liptáčik na vystúpenie časový priestor 45 minút, hoci zostávajúce súbory mali k dispozícii len po pätnásť minút,“ dozvedeli sme sa od Igora Littvu, výkonného predsedu folklórneho súboru Liptov so sídlom v Ružomberku.
Folklórny tábor
Ani po návrate z Francúzska viaceré deti zo súboru počas ostávajúcich prázdninových dní nemôžu úplne zabudnúť na folklórne zvyky a návyky. V pracovnom kalendári majú totiž zapísanú ďalšiu akciu.
„Od 18. do 28. augusta sa zúčastnia medzinárodného folklórneho tábora v Českej Skalici v Českej republike. Toto podujatie sa uskutoční vďaka našej spolupráci s detským folklórnym súborom Cindruška v Liptovskom Hrádku,“ prezradil I. Littva.
Novátori z Ružomberka
Napriek tomu, že detskí folkloristi, ktorí sú žiakmi Súkromnej základnej umeleckej školy ľudového tanca a hudby, počas prázdnin veľmi neoddychovali, čaká ich náročný nadchádzajúci školský rok. Ten je totiž posledným v rámci experimentálneho overovania nového učebného odboru umeleckých škôl.
„Ak ministerstvo školstva odsúhlasí nami overovaný odbor, bude sa môcť naša škola plnohodnotne venovať vyučovaniu ľudových tancov, prirodzene prepojených so spevom a hudbou,“ dozvedeli sme sa od I. Littvu.
Súkromná základná umelecká škola ľudového tanca a hudby je totiž od roku 2008 zaradená do siete oficiálnych škôl. Prvé dva roky jej pedagógovia vyučovali deti oddelene v tanečnom a v hudobnom odbore.
Od roku 2010 začali v škole experimentálne overovať nový, tanečno-hudobný odbor regionálnej ľudovej kultúry, ktorý viac prepája hudobný a tanečný odbor. Poskytuje komplexné regionálne informácie o ľudovej kultúre.
„Treba si uvedomiť, že súčasné ponímanie tanečného odboru základných umeleckých škôl je zamerané na rôzne tanečné techniky, vrátanej jazzových, scénických, kreatívnych a podobne. My v praxi presadzujeme zavedenie nového vyučovacieho odboru. Ten by mohol pomôcť umeleckým školám, ktoré sa chcú venovať vzdelávaniu v oblasti duchovnej, ľudovej kultúry, alebo jednoduchšie povedané pre laickú verejnosť, folklóru,“ vysvetľoval I. Littva s tým, že je presvedčený o konečnej úspešnosti ich experimentálnej výučby.