LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Výstava pod patronátom Liptovského kultúrneho strediska a Žilinského samosprávneho kraja upúta nielen zaujímavými fotografiami, ale najmä tým, že štyri cesty sú vlastne štyri prúdy fotografov jednej rodiny - rodiny Škutovcov z Liptovského Hrádku. Dá sa povedať aj, že fotografuje celá rodina.
Na začiatku to bola jedna cesta: fotografa Vladimíra Škutu staršieho. Neskôr sa k tejto ceste pridali synovia Peter, Vladimír a manželka Mária.
Vlado Škuta, AZSF
Vlado Škuta je držiteľom titulu Autor zväzu slovenských fotografov (AZSF).
Po skončení Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku 1970 pracoval v Slovenskej televízii v Bratislave ako technik prenosového voza na priamych športových prenosoch.
V tom čase sa stal aj členom bratislavského fotografického klubu Roland (Pekár, Kelemen, Kittler, Šálek, Pížl, Firák a iní.
V rokoch 1977-1979 absolvoval Diaľkovú školu fotografie Osvetového ústavu v Bratislave. Jeho fotografický profil formoval Ondrej Nosál, František Tomík, Vladimír Vorobjov a Miroslav Vojtek. Od roku 1980 žije v Liptovskom Hrádku. V rokoch 1980 – 1989 pracoval v Tesle a bol členom jej fotografického klubu.
S fotografiou bolo spojené aj jeho profesijné pôsobenie v týždenníkoch Nový Liptov a Región žurnál v Žiline či liptovskomikulášskych tlačiarňach.
Po vzniku Mestského fotografického klubu v Liptovskom Hrádku v roku 1990 ho zvolili za predsedu a stal sa aj členom novovzniknutého fotografického klubu v Banskej Bystrici. Je zakladajúcim členom Art štúdia v Liptovskom Hrádku a predsedom jeho sekcie fotografov. Od roku 1978 je členom Zväzu slovenských fotografov.
Fotografie vystavoval na viac ako dvesto kolektívnych i samostatných autorských výstavách nielen na Slovensku ale aj v zahraničí, napríklad v Poľsku, na Kube, v Nemecku, Českej republike, Maďarsku, Anglicku, Rusku.
Zúčastňuje sa na súťažiach amatérskej fotografie: AMFO, Speleofotografia a Ekofotografia v Liptovskom Mikuláši, Strom v Ružomberku, Liptov vo fotografii v Liptovskom Hrádku, na ktorých získal viaceré ocenenia.
Najviac si váži ocenenia, ktoré získal bratislavskom kole AMFO a tiež na celoslovenskej súťaži AMFO v Martine v rokoch 1977, 1979 a 1980.
Venuje sa reportážnej a jaskyniarskej fotografii. Precestoval veľa krajín. V roku 2008 bol členom expedície Sopky Ázie v tureckom Ararate a iránskom Damavande, z ktorej vznikla reportážna putovná kolekcia približne stovky fotografií s premiérou v Galérii fotografie Domu kultúry v Liptovskom Hrádku v marci 2009.
Za fotografie z expedície získal 1. miesto na súťaži Adrenfoto 2009. Aktívne prispieva do periodík MY Liptovské noviny, Vysoké Tatry, Esperantisto Slovaka. Od roku 2007 je predsedom Liptovského esperantského klubu.
Mária Škutová
Mária Škutová po skončení Pedagogickej školy v Leviciach pracovala v materskej škole v Bratislave. Tam sa poznala s budúcim manželom Vladimírom, ktorý bol v tom čase členom známeho a veľmi úspešného fotografického klubu Roland v Bratislave.
Odvtedy sa vážnejšie začala zaujímať o fotografiu. Najprv ako teoretička a neskôr začala fotografovať prvé zábery, najmä portréty vlastných detí: Vladimíra, Petra a Márie. Pred koncom roka 1979 sa presťahovala s rodinou do Liptovského Hrádku. Nové zamestnanie našla v materskej škole v Liptovskej Porúbke a neskôr liptovskohrádockej Tesle.
V roku 1980 sa stala členkou fotografického klubu, ktorý pracoval pri Tesle.
Zúčastňovala sa fotografických súťaží Mapový okruh (Kolín, Blatná, Stropkov, Bratislava) a Petzvalovho mapového okruhu. V tom období sa postupne odkláňala od dokumentu a prechádzala k fotografovaniu krajiny a neskôr k reportáži.
Momentálne je členkou fotografického klubu Art štúdio a od roku 2007 aj členkou Zväzu slovenských fotografov.
Pravidelne sa zúčastňuje klubových podujatí a fotosúťaží a siaha aj na fotosúťaže pod medzinárodnou hlavičkou FIAP.
Vystavovala v mnohých mestách na Slovensku aj v zahraničí: v Poľsku, Českej republike, Anglicku a iných.
Z domácich prehliadok sa pravidelne zúčastňuje postupových fotografických súťaží AMFO, Liptov vo fotografii, medzinárodných salónov Strom v Ružomberku a fotografických súťaží pod hlavičkou Zväzu slovenských fotografov.
Za svoju tvorbu získala viacero ocenení. Najviac si cení vlaňajšie prvé miesto v medzinárodnej súťaži Liptov vo fotografii v kategórii krajina.
Pravidelne prispieva do mesačníka mesta Liptovský Hrádok a do regionálneho týždenníka MY Liptovské noviny.
Syn Peter Škuta, AZSF
Narodil sa v Bratislave. Fotografii sa vážnejšie venuje od roku 2005. Je členom Zväzu slovenských fotografov, členom fotografického klubu Art Štúdio a fotografického klubu Dominik Bratislava.
Zúčastňuje sa súťaží na regionálnej, národnej a medzinárodnej úrovni, kde získal viacero ocenení.
Jeho fotografie boli vystavené na prestížnych salónoch na Slovensku, v Českej republike, v Poľsku, vo Veľkej Británii, v Číne, Srbsku, Francúzsku a iných krajinách.
V roku 2010 mal samostatnú autorskú výstavu v Liptovskom múzeu v Liptovskom Hrádku a vo februári tohto roku samostatnú autorskú v Bratislave. Začiatkom roku 2013 mu akceptovali tri fotografie v čínskom Pekingu.
Minulý týždeň získal za doterajšiu tvorbu na klubovej výstave členov ZSF v Ružomberku titul AZSF – Autor zväzu slovenských fotografov.
Syn Vladimír Škuta, QEP
Narodil sa v Bratislave kde momentálne žije a tvorí. Je členom Asociácie profesionálnych fotografov Slovenska (APFSR).
Fotografovať začal ako štrnásťročný. Najskôr sa venoval krajinkárskej fotografii, postupne prechádzal k reportáži a dokumentárnej fotografii.
Od roku 1998 pôsobí v Bratislave ako profesionálny fotograf špecializujúci sa na tvorbu v ateliéri: reklamná fotografia, produktová fotografia, fotografovanie jedla a nápojov, portrétna fotografia.
Fotografoval pre mnohé významné spoločnosti na Slovensku a v Českej republike.
Vo voľnom čase fotografuje ľudí v ich prirodzenom prostredí formou dokumentárnej, reportážnej fotografie aj street photo.
Za výsledky voľnej tvorby získal v minulosti viac ako tridsať ocenení, okrem iných Národnú cenu a cenu FIAP v Poľsku, Cenu ZSF a ďalšie. Absolvoval sedem samostatných a dvavásť spoločných výstav.
V roku 2012 obhájil a získal v Bruseli medzinárodný fotografický titul QEP (Qualifield European Professional Photographer, teda profesionálny fotograf) ktorý zatiaľ vlastnia iba ôsmi slovenskí profesionálni fotografi.
Pri fotografovaní je veľmi dôležitý nápad. Nápaditá profesionálna fotografia účinne prezentuje vzhľad tovaru a motivuje ku kúpe produktu. Tak veľmi rád realizuje svoje nápady, ale iba vtedy, keď od klienta dostane voľnú ruku pre vytvorenie pútavého vizuálu.
Dcéra Mária
Fotografuje aj dcéra Mária, ale jej fotografie sa objavujú len vo fotografických portáloch na internete. Venuje sa dokumentárnej tvorbe pričom fotografuje najmä svoje deti a robí to výborne.
Štyri cesty – štyroch úspešných liptovských fotografov z jednej rodiny. Každý z nich má svoj vlastný fotografický smer.
Výsledky ich tvorby si môžete pozrieť v budove Čierneho orla v Liptovskom Mikuláši v galérii Liptovského osvetového strediska do 23. augusta tohto roku.