LIPTOV. Ministerstvo školstva plánuje zmeniť spôsob prideľovania financií pre školy, ktorých zriaďovateľom je samospráva. Dosiaľ dostávali školy peniaze podľa celkového počtu žiakov, po novom by mali dostávať peniaze na jednotlivé triedy.
Pokiaľ by na prvom stupni bolo v triede nad 13 žiakov a na druhom stupni nad 15 žiakov, náklady by prefinancoval štát. Ak by však bolo v triede menej žiakov, náklady na triedu by musela hradiť sama obec z vlastného rozpočtu. Viacerí zriaďovatelia sa zhodli na tom, že je to spôsob, ako zo siete škôl vytlačiť menšie obecné školy.
Starostov a riaditeľov pozvali na koberček
Ministerstvo školstva si pozvalo zriaďovateľov a riaditeľov škôl, v ktorých by plánovaný systém mohol spôsobiť problémy vo financovaní a rezort žiadajú o dofinancovanie nákladov.
Na druhej strane by mali školy hospodáriť tak, aby im ministerstvo už nemuselo dávať viac peňazí. Hovorí sa pritom o znižovaní stavu zamestnancov, zlučovaní škôl, rušení druhých stupňov, ale aj celkovom rušení.
Na zozname našli rodičia aj školy v Partizánskej Ľupči a Pribyline. Starostovia vnímajú snahy ministerstva o znižovanie objemu financií ako nezmysel, ktorý by mohol výraznou mierou ohroziť rozvoj obcí.
Žiadna čierna listina vraj neexistuje
Rodičia detí sa po zverejnení zoznamu obávajú najhoršieho. Ministerstvo však tvrdí, že tento zoznam bol zle interpretovaný, pretože rušenie škôl je poslednou možnosťou. „Žiaden zoznam škôl určených na zrušenie neexistuje. Teda nie je ani žiadna čierna listina a veci sú v úplne inom stave,“ povedal Michal Kaliňák, hovorca ministerstva školstva.
Zoznam škôl, ktorý nedávno koloval medzi verejnosťou, je podľa Kaliňáka vlastne zoznamom škôl, ktorým chýbajú peniaze a požiadali rezort o mimoriadne dofinancovanie.
„V praxi to znamená, že v rámci našich finančných možností prihliadame na túto požiadavku, no na druhej strane od školy požadujeme prehľad opatrení, ktorými garantujú nápravu a teda, že už budúci rok nás nebudú žiadať o ďalšie peniaze navyše,“ vysvetlil Kaliňák.
Školy budú rušiť len v najhoršom prípade
So zriaďovateľmi škôl na zozname ministerstvo, podľa Kaliňákových slov, rokuje o možnostiach zefektívniť a racionalizovať prevádzku škôl, pričom zrušenie školy je len jednou z viacerých možností a navrhuje sa len malému počtu zriaďovateľov.
„Rozhodnutie o zrušení školy je v každom prípade výhradne v kompetencii zriaďovateľov,“ povedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
Rokovania medzi ministerstvom a zriaďovateľmi škôl sú stále otvorené, rezort preto zaráža, že verejnosť tento zoznam chápe ako zoznam škôl na odstrel.
Školu nedávno vynovili, detí majú dosť
Ľubomíra Friča, starostu Partizánskej Ľupče s takmer 1300 obyvateľmi a školou, do ktorej chodí približne 150 detí z obce aj susedných Malatín, zarazilo počínanie ministerstva školstva.
Do školy totiž nedávno investovali nemálo financií do rekonštrukcie, zariadili moderné počítačové učebne a podľa pravidiel poskytovania dotácií nesmú zmeniť účel využitia ešte niekoľko rokov.
„Do našej školy investovali Európska únia a ministerstvo školstva veľa peňazí a teraz chcú rušiť novú školu? S tým jednoznačne nesúhlasíme, ministerstvo nebralo ohľad na budúcu naplnenosť našej školy,“ povedal Frič.
V Partizánskej Ľupči sa stavia 49 nových domov, mladých rodín a detí tu bude podľa starostu dostatok, len do ročníka 2014/2015 by malo nastúpiť do dvadsať detí.
V škôlke majú silné ročníky
Informácia o ohrozených školách pobúrila aj starostu Pribyliny, Milana Kohúta. Správa vyšla v nešťastnom čase, tesne pred začiatkom nového školského roka. Podľa jeho názoru to núti rodičov zvažovať, či nebude lepšie už teraz dať svoje dieťa do inej školy.
Okrem toho poukázal aj na to, že zákon o novom spôsobe financovania ešte neodklepol parlament.
„Stavia nás to do veľmi zlej situácie, robíme všetko možné, aby sme školu zachovali. Som presvedčený, že v budúcnosti nebudeme mať problém s naplnením školy, nastupuje totiž silná generácia detí, vidíme to v počte žiakov v našej materskej škole,“ konštatoval starosta.
Škola je pre rozvoj obce nevyhnutnosťou
„S ministerstvom sme sa dohodli, že postoj zriaďovateľa k opatreniam oznámime po rokovaní obecného zastupiteľstva v septembri, a vzápätí zverejnia takýto zoznam. Nepovažujem to za férové jednanie,“ doplnil Kohút.
Okrem strachu, ktorí nahnali rodičom školákov, môže rušenie škôl ohroziť budúci rozvoj obce. V Pribyline totiž pripravujú pôdu pre mladé rodiny, výstavbu 61 rodinných domov a dvoch polyfunkčných budov.
„Pokiaľ sa chce obec rozvíjať, musí poskytnúť plnohodnotnú občiansku vybavenosť, jednou zo základných služieb je škola. Bez nej nemôžu obce dúfať, že sa v nich usadia mladé rodiny."
Hovoriť o tom, či dôjde k zrušeniu škôl alebo presunutiu druhých stupňov do iných obcí, je ešte predčasné. Ak ministerstvo zákon prijme, rozhodnutie o zachovaní škôl bude totiž na hlavách poslancov obecných zastupiteľstiev. Na tých však čaká neľahká úloha, pretože rozpočty obcí nie sú také veľké, aby vyfinancovali prevádzky jednotlivých tried.