LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Vedenie mesta zatiaľ zisťuje technické parametre, ako by to mohlo v praxi fungovať. Koľko správ by systém dokázal poslať za týždeň a aký by bol maximálny počet znakov.
Podobný spôsob prevádzky mestského rozhlasu prevádzkujú v asi trinástich slovenských mestách.
„Takýto systém šírenia mestských správ je podstatne lacnejší ako je údržba klasického rozhlasu. Rozhlas cez sms funguje napríklad v niektorých častiach Martina a ľudia si naň postupne zvykli. Ako štatutár mesta dostávam rôzne praktické varovania a výstrahy, napríklad o počasí. Cez krátku textovú správu by sme ich dokázali efektívne šíriť ďalej,“ povedal primátor Branislav Tréger.
V hmle vznikajú nepríjemné ozveny
Správy mestským rozhlasom sa v Liptovskom Hrádku momentálne šíria prostredníctvom internetovej siete. Na vybraných lampách pouličného osvetlenia je v plastových obaloch technológia, ktorá zvukový signál šíri do priestoru. Napájané sú z akumulátora, teda elektrického článku, ktorého výkon veľmi ovplyvňujú výkyvy počasia.
„Pod ich životnosť sa podpisujú veľké zmeny teplôt, v lete je to slnko, v zime mráz. Hmla a nadmerná vlhkosť spomaľuje šírenia signálu a vznikajú nepríjemné ozveny. Počuteľnosť je preto v niektorých oblastiach veľmi zlá,“ vysvetlil primátor.
Pôvodné rozhlasové zariadenie je už po záruke a ceny opráv sú príliš vysoké. Radnica by technické problémy preto chcela vyriešiť práve rozhlasom cez sms.
„Ľudia by sa tak dôležité správy z mesta dozvedeli aj v uzavretých priestoroch, kde klasický rozhlas nepočujú, alebo sms s dôležitými informáciami by dostali, aj keď budú mimo svojho bydliska. Prijímanie správ bude bezplatné,“ dodal B. Tréger.
Registrácia je veľmi jednoduchá
Pre prijímanie sms sa nebudú obyvatelia registrovať prostredníctvom svojho mena či bydliska, ale prostredníctvom telefónneho čísla na internetovej stránke mesta.
„Problém dostať sa k správam by nemali mať ani ľudia zo susedného mesta či rodáci z Liptovského Hrádku žijúci napríklad v Bratislave. Záujemcovia o dianie v meste si len jednoducho zaregistrujú svoje telefónne číslo na odber oznamov mestského rozhlasu prostredníctvom sms správ,“ doplnil primátor.
Názory ľudí na internetovom fóre mesta sú rôzne, starších obyvateľov trápi hlavne nedostatočná schopnosť ovládať mobilný telefón. Iný by uvítali uprednostniť zasielanie správ ma mejlovú adresu.
„Názory ľudí sledujeme, preto zvažujeme aj rôzne technické riešenia. V súčasnosti na mestskej internetovej stránke funguje napríklad ikonka mestský rozhlas, kde správca uverejňuje všetky odvysielané správy, takže sa ľahko dajú vyhľadať v archíve,“ reagoval primátor.
V informačnej ankete na webe mesta je takmer polovica obyvateľov proti, myšlienku podporilo viac ako štyridsať percent respondentov.