LUDROVÁ. Posledné reštaurátorské práce realizoval v ludrovskom ranogotickom kostole Mikuláš Štalmach v šesťdesiatych rokoch uplynulého storočia. Vzácne fresky zakrývali vápenný náter a neskoršia premaľba, ktoré reštaurátori vtedy sňali. Počas posledných prác objavili na severnej stene v lodi kostola triptych zo začiatku pätnásteho storočia.
Po päťdesiatich rokoch sa reštaurátori z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči do ranogotického kostola, ktorý je jedným z najstarších v Liptove, vracajú opäť. Postupne chcú zbaviť múry vlhkosti, doplniť chýbajúce murivo a postupne ošetriť všetky maľby.
FOTO: ĽUBICA KUBIŠOVÁ
Najprv opravili strechu, aby nezatekalo do kostola
„V roku 2010 sme urobili reštaurátorský prieskum. Na jeho základe sme potom rozhodli, že najprv sa musíme pustiť do opravy strechy, ktorá je dôležitá nielen pre zachovanie stavby kostola, ale aj pre záchranu malieb,“ povedal akademický sochár a reštaurátor Juraj Maták z Ružomberka.
Kostol Všechsvätých v Ludrovej považuje za svoju srdcovú záležitosť. „Ako študent strednej školy som tu prvý raz pričuchol k reštaurovaniu práve počas prác, ktoré viedol Mikuláš Štalmach,“ povedal Maták.
Šindľovú strechu počas dvoch rokov opravili, teraz je na rade interiér kostola.
Ultrafialovým svetlom odhalia nepôvodné zásahy
Reštaurátori začnú s opravou malieb na kamennej klenbe v svätyni. Najskôr ale musia zabezpečiť, aby múry nevlhli, a preto vyrežú popri stene drážku, vďaka ktorej budú môcť múry dýchať.
Na južnej klenbe svätyne spadla časť omietky a Jozef Hanula ju na začiatku 20. storočia domaľoval podľa predlohy z protiľahlej strany.
„Metodika reštaurovania bola vtedy úplne inde ako dnes. Snažíme sa totiž čo najvernejšie reprodukovať maľbu a nerobiť žiadne zásahy, ktoré by prekryli originál,“ priblížil Maták.
„Ošetríme maľby vo svätyni, zbavíme ich prachu. Následne ich nasvietime ultrafialovým svetlom. Takto zistíme, či sú tam ešte pozostatky Hanulovej premaľby. Mladšia vrstva, ktorá má iné spojivá ako staršia, bude v prítmí svietiť,“ opísal postup ružomberský sochár a reštaurátor.
FOTO: ĽUBICA KUBIŠOVÁ
Biblia pre chudobných je slovenská rarita
Najstaršími maľbami v ludrovskom kostole je tucet konsekračných krížov. Kruhy s namaľovanými krížmi sú dôkazom toho, že kostol vysvätil biskup. Potom výzdobu postupne dopĺňali maľbami.
Maľby v svätyni, ktorá symbolizuje nebeskú klenbu, pochádzajú zo začiatku 15. storočia. Krížovú klenbu nad oltárom, ktorú v dohľadnom čase zreštaurujú, zdobia výjavy Predstavenia Panny Márie, Korunovania Panny Márie, Posledného súdu a apoštolov, ktorí podopierajú nebesia. Na hrote klenby sú symboly evanjelistov a v mieste, kde sa rebrá prelínajú, zas Kristova tvár.
Zaujímavá je výzdoba stien svätyne. Človeku stojacemu v jej strede sa pred očami odvíja stredoveký film zo scénami z Kristovho života, ktoré umelci zachytili na tridsiatich štyroch freskách. Výzdoba je totiž najrozsiahlejším christologickým cyklom na Slovensku.
Má viacero špecifík, do obrazu Poslednej večere autor zakomponoval dvoch Kristov. Unikátna je však aj vzácna forma znázornenia Judáša zradcu, obeseného na strome, výjav nenájdete v žiadnom inom kostole.
„Obrazy v kostoloch boli akousi Bibliou chudobných. Ľudia vtedy nevedeli čítať a keď kňaz kázal, odvolal sa pritom na konkrétny výjav. Pomohol si obrazmi a veriaci ho hneď pochopili,“ dodal Maták.
Tím reštaurátorov by teda mal začať pracovať v priestoroch kostola od septembra. Návštevníci kostola budú môcť na vlastné oči vidieť mravčiu prácu odborníkov.
FOTO: ĽUBICA KUBIŠOVÁ