Poľovnícke združenie Kriváň Važec má už deväťdesiat rokov

Výstava poľovníckych trofejí v priestoroch telocvične školy vo Važci dokumentuje dlhoročnú obetavosť a starostlivosť važeckých poľovníkov o zveľaďovanie ich revíru a chov poľovnej zveri.

Poľovníci oslávili deväťdesiate výročie vzniku Poľovníckeho združenia Kriváň Važec.Poľovníci oslávili deväťdesiate výročie vzniku Poľovníckeho združenia Kriváň Važec. (Zdroj: PAVOL HRIADEL)

VAŽEC. Pri príležitosti deväťdesiateho výročia vzniku Poľovníckeho združenia Kriváň Važec pripravili bohatý spoločenský, kultúrny a športový program.

Pripravili a uskutočnili ho členovia miestneho poľovníckeho združenia pri príležitosti 90. výročia svojho založenia v úzkej spolupráci s obvodnou poľovníckou komorou a okresnou organizáciou Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) v Liptovskom Mikuláši.

Bohatý program s ukážkami vábenia zveri, pasovania mladého poľovníka za lovca, súťaž vo varení guláša, súťaže pre deti, mládež aj dospelých ako aj ďalšie zaujímavosti a atrakcie nenechali žiadneho návštevníka ľahostajným.

SkryťVypnúť reklamu

O pekný kultúrny zážitok sa postaral miestny folklórny súbor, tradičný účastník známych folklórnych slávností v blízkej Východnej. Na svoje si prišli aj všetci zábavychtiví účastníci, ktorých uspokojila populárna hudobná liptovská skupina Ploštín Punk.

O podrobnejšiu informáciu o histórií, súčasnosti a zámeroch ďalšieho rozvoja tejto aktívnej poľovníckej organizácie sme požiadali predsedu poľovníckeho združenia Kriváň Važec Zdenka Profanta.

Kedy a za akých okolností vaše poľovnícke združenie vzniklo a akým vývojom prešlo?

- Bolo to obdobie po 1. svetovej vojne, presne v roku 1923 keď založili zakladatelia, ľudia z majetnejších vrstiev, spolok pod menom Poľovnícky spolok Diana.

Tento spolok mal pri založení desať členov, postupne sa však počty zvyšovali. Zásadnejšie zmeny nastali v období po 2. svetovej vojne.

SkryťVypnúť reklamu

Názov sa zmenil na poľovnícke združenie Kriváň, prijímali sa noví členovia z radov pracujúcich, zvolilo sa aj nové vedenie. Došlo k zľudoveniu poľovníctva. Členskú základňu vtedy tvorilo 23 členov.

Do súčasnej doby prešlo naše poľovnícke združenie rôznymi neľahkými obdobiami, ako napríklad zmenou spoločenského systému, vznikom a zánikom Československa, vznikom Slovenskej republiky, čo zákonite ovplyvnilo aj činnosť nášho združenia.

Treba však povedať, že važeckí poľovníci toto všetko ustáli a pomaly stoja na prahu storočnice. Dnes má poľovnícke združenie Kriváň 46 členov a verím, že ho čaká sľubná budúcnosť.

Stručne charakterizujte činnosť poľovníckeho združenia, ako sa vám darí plniť úlohy ochrany prírody a zveľaďovania vášho revíru?

- Obhospodarujeme 6373,50 ha poľovných pozemkov. Ide o jeleniu oblasť, okrem jelenej zveri máme v revíri dostatok zveri srnčej, diviačej ale aj šelmy medveďa, vlka a rysa.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci starostlivosti budujeme pre zver zariadenia a pripravujeme krmivá na jej zachovanie a zveľadenie, ako nám dala do vienka matka príroda. Naše výsledky hovoria o tom, že predkovia to robili správne, a my sa snažíme ísť v ich šľapajach.

To, že v poľovnom revíri z roka na rok pribúdajú viaceré poľovnícke zariadenia a zvyšuje sa trofejová hodnota zveri, je odkazom do budúcna, že nám na poľovníctve vo Važci záleží a máme eminentný záujem ho zachovať pre našich potomkov.

Ako hodnotíte spoluprácu s vedením obce Važec, miestnym poľnohospodárskym družstvom, urbárskym spoločenstvom a ostatnými spoločenskými organizáciami v obci?

- Sme obec s počtom obyvateľom okolo dvetisícštyristo. Keď rozmeníme na drobné skutočnosť, že máme spomínaných štyridsaťšesť členov, dostaneme celkom peknú bilanciu zastúpenia našich členov v týchto organizáciách.

Všetci veľmi dobre vieme, že ak chceme niečo dokázať musíme ťahať spoločne za jeden koniec. Potvrdilo sa to aj pri zabezpečení týchto osláv 90. výročia založenia poľovníckeho združenia. Chcem sa poďakovať, lebo bez ich pomoci by to nebolo možné.

Keď vznikla myšlienka osláviť toto výročie nielen v úzkom kruhu členov poľovníckeho združenia, stretli sme sa z ich strany s pochopením, podporou, a, samozrejme, s veľkou pomocou, za čo im ešte raz ďakujem.

Autor: František Jaroš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 443
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 180
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 816
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 454
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 157
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 917
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 179
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu