RUŽOMBEROK. Najvyššie vodopády v slovenských horstvách sú obľúbeným cieľom výletov. Brankovský vodopád so svojou výškou 55 metrov kraľuje tým nízkotatranským a zároveň je druhým najvyšším vodopádom na Slovensku.
Vlani zabezpečila ružomberská radnica smerové tabule, ktoré ľudí z parkoviska nasmerovali na trasu k vodopádu. Značenie ale nebolo veľmi dôsledné, o čom sme sa sami presvedčili, v mnohých úsekoch sme len tipovali, kadiaľ sa vybrať.
Nemali sme sa koho opýtať na správnu trasu, lebo sme nestretli ani živú dušu. Keby do drevenej tabule nejaký predchodca nevyryl šípky smeru, zrejme by sme si vychádzku predĺžili až na Veľký Brankov.
Nová náučná tabuľa aj smerovníky
Chodník v Brankovskému vodopádu má v opatere ružomberské Detské centrum. Uplynulý týždeň s finančnou podporou radnice opravili výplň náučnej tabule pod vodopádom a doplnili užitočné smerovníky.
„Smerom k Brankovskému vodopádu došlo k doplneniu smerovníka od poľnej cesty, ktorá ide popri Revúcej aby turisti vedeli, kde majú nastúpiť k vodopádu. Potom sa opravila tabuľa na rázcestí medzi pokračovaním do doliny a prístupu k vodopádu,“ potvrdila Michaela Milá, hovorkyňa mesta Ružomberok.
Pomenovanie z čias stavovských povstaní
Brankovský vodopád padá z Kuruckej skaly. K názvu sa viaže legenda z čias protihabsburských stavovských povstaní. Kuruckého dôstojníka naháňali v týchto miestach cisárske vojská.
Povstalec však dobre poznal terén, a preto, aby sa zbavil prenasledovateľov, predstieral skok ponad priehlbinu, ktorá bola vlastne strmou priepasťou. Zachytil sa na strome nad strmými zrázmi, jeho kôň a prenasledovatelia však zahynuli.
Brankovský vodopád je rýchlo a ľahko dostupný z parkoviska na Podsuchej pri hlavnej ceste medzi Ružomberkom a Donovalmi. Po možno pol hodine chôdze môžu ľudia obdivovať jeho krásu. No napriek tomu je v tieni záujmu turistov.