Slovenská inšpekcia životného prostredia udeľovala pokuty za porušovanie zákona o ovzduší. Najvyššiu pokutu za posledný polrok musela zaplatiť liptovskomikulášska spaľovňa.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Za prekročenie povolených limitov dioxínov a furánov vypúšťaných do ovzdušia dostala mikulášska spoločnosť, ktorá prevádzkuje v meste spaľovňu nebezpečných odpadov, pokutu 4200 eur.
Dioxíny a furány sú látky, ktoré môžu pri dlhodobom vdychovaní spôsobiť človeku vážne zdravotné problémy. Majitelia spaľovne ale upokojujú obyvateľov mesta, že k prekročeniu povolených limitov došlo výnimočne a problém ihneď odstránili.
Okrem toho na spaľovanie odpadu používajú moderné zariadenia, vďaka ktorým sú vraj vypúšťané spaliny čistejšie ako spaliny z bežnej kotolne na tuhé palivo.
Množstvo emisií bolo skoro osemnásobne vyššie
Množstvo vypúšťaných látok do ovzdušia sleduje Slovenská inšpekcia životného prostredia.
Spaľovňa má vlastné merače emisií, ďalšie merania zabezpečuje aj externá firma. V jednom z týchto meraní vyskočilo až takmer osemnásobne vyššie množstvo vypustených dioxínov a furánov, ako je ustanovený emisný limit.
„Inšpekcia uložila prevádzkovateľovi spaľovne povinnosť prijať nápravné opatrenia, ktoré sa týkali zabezpečenia správnej funkcie technického zariadenia, takzvaného odlučovača, na zníženie koncentrácie dioxínov a furánov v emisiách,“ povedal Michal Štefánek, hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Po oprave musel prevádzkovateľ dokázať, že zariadenie už pracuje správne novým meraním.
„Nápravné opatrenia v spaľovni splnili ešte pred uložením pokuty,“ dodal Štefánek.
Vladimír Beníček, konateľ spoločnosti Archív SB, ktorá vlastní spaľovňu, vysvetlil, že únik spôsobila chyba na dioxínovom filtri, ktorá bola zapríčinená spoločnosťou dodávajúcou technológiu, a ktorú ihneď odstránili. „Ďalšie meranie už preukázalo splnenie povolených limitov,“ potvrdil Beníček.
Spaľujú biologický odpad z okolitých nemocníc
Spaľovňa odpadov funguje v areáli Kožiarskych závodov od roku 1993. Po trinástich rokoch prevádzku zastavili, pretože nespĺňala emisné limity. Spoločnosť Archív SB ju začala pred tromi rokmi modernizovať, v roku 2011 ju spustili do skúšobnej prevádzky. Od marca vlaňajšieho roku funguje už naplno.
Spaľujú v nej najmä biologický odpad z nemocníc v regióne. „Nemocničné odpady sú infekčné a nemôžu sa likvidovať inak ako spaľovaním. Okrem nemocničných odpadov malé percento tvoria lieky po spotrebe, farby a látky znečistené olejom,“ vysvetlil charakter spaľovaného odpadu Miroslav Mrva, vedúci spaľovne.
Výsledky meraní uverejňujú na internete
Ročne môžu zlikvidovať najviac 910 ton takéhoto odpadu, no podľa slov M. Mrvu je to v súčasnosti asi šesťsto ton ročne. Rekonštrukcia starej spaľovne stála viac ako 1,5 milióna eur.
„Použili sme najmodernejšiu dostupnú technológiu spaľovania, ale najmä čistenia emisií a kontinuálneho merania. Výsledky merania sú on-line prenášané a pre každého dostupné na internete,“ povedal Mrva s tým, že výsledky uverejňujú na www: archivsb.ecmsystems.sk.