Na povinné čipovanie domácich miláčikov ostáva niekoľko dní

Do konca septembra musia byť všetky spoločenské zvieratá na Slovensku povinne označené čipom. Za nesplnenie tejto povinnosti hrozí majiteľovi pokuta do výšky 300 eur.

Elektronický preukaz totožnosti musí mať každé spoločenské zviera do ôsmeho týždňa od narodenia.Elektronický preukaz totožnosti musí mať každé spoločenské zviera do ôsmeho týždňa od narodenia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ: TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

LIPTOV. Zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý nariaďuje vystaviť elektronický identifikačný preukaz všetkým psom, mačkám a fretkám, prijímajú s rozpakmi nielen majitelia zvierat, ale aj odborníkmi.

Majitelia zvierat musia zabezpečiť, aby mal ich domáci miláčik mikročip. Termín je do konca septembra, potom termíne lekár zavedie mikročip len narodeným zvieratám. Staršie psy, mačky a fretky veterinár neošetrí.

Mačky nehryzú

„Okrem mačiek, ktoré sa zúčastňujú súťaží alebo ich vyvážajú do zahraničia, je čipovanie nepotrebné. A elektronická registrácia fretiek? To už je do neba volajúca hlúposť,“ vyjadril sa ružomberský veterinárny lekár, ktorý nechce byť menovaný napriek tomu, že táto nová povinnosť je pre nich novým, zákonom zabezpečeným príjmom.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že hlavným zmyslom čipovania je poznanie majiteľa zatúlaného spoločenského zvieraťa či identifikácia majiteľa, keď jeho zviera spôsobí človeku zranenie alebo majetkovú škodu.

„Mnohé mačky sa okrem návštevy veterinárneho lekára nedostanú z bytu von. Prinajhoršom môžu vypadnúť z okna, no mačka sa vráti sama domov, nezatúla sa. A druhý hlavný zmysel elektronického preukazu? Počas svojej praxe som nepočul, že by mačka niekoho pohrýzla,“ zdôvodňoval veterinár.

V dedine niet majiteľa

V prípade dedinských mačiek, ktoré sa motajú prakticky okolo každého rodinného domu, bol veterinár ešte skeptickejší. Z tohto prostredia s takmer žiadnou mačkou nechodia na veterinárne vyšetrenie. „Ak ochorie a sama sa nevylieči, najčastejšie končí vo vreci pod vodou,“ naznačoval kruté dedinské postupy.

SkryťVypnúť reklamu

Čipovať mačky sa nechystá ani jeden dedinčan, ktorého sme oslovili. „To nie sú moje mačky. Neviem, odkiaľ sa tu vzali. Ja som dobrák, dám im len napiť mliečka. Keď prídu na kontrolu, nech si ich berú,“ dodal s úsmevom gazda, ktorému sa okolo nôh motali tri mačiatka s matkou.

Nákladné a neefektívne

Čipovanie psov má opodstatnenie. S tým súhlasila aj Oľga Lizáková z ružomberského útulku psov. Jedným dychom však dodáva, že len v krajinách, kde sa rodí želané množstvo psov. Pri náhodnej strate či nájdení psa sa registrované zviera skutočne rýchlo dostane späť k svojmu majiteľovi.

„Žiaľ, na Slovensku beztrestne rozmnožujú psov, ale aj mačky množitelia predávajúci zvieratá ako tovar. Neunúvajú sa mláďatá ani len odčerviť a zaočkovať, nehovoriac o čipovaní. U nás je nákladné čipovanie veľmi neefektívne,“ vyjadrila sa Lizáková.

SkryťVypnúť reklamu

U nás by podľa nej v prvom rade pomohlo vyčlenenie peňazí na hromadné sterilizácie krížencov, vláda by mala prijať zákon zakazujúci voľné rozmnožovanie psov a mačiek. Pokiaľ pokútni chovatelia budú môcť beztrestne vyhadzovať nepredané zvieratá na ulicu, je povinnosť elektronicky ich registrovať úplne neefektívna.

„Na Slovensku sa v rámci nekontrolovateľného rozmnožovania ročne narodí približne 300-tisíc nechcených spoločenských zvierat. Za takého stavu je povinnosť ich čipovať zbytočná. Navyše, keďže útulky budú podľa zákona povinné každé nájdené zviera očipovať, pre mnohé zariadenia to bude ekonomicky takmer likvidačná úloha,“ vyjadrila sa O. Lizáková.

Lopatou po hlave

Podobne ako na elektronickú evidenciu dedinských mačiek, reagujú majitelia aj na čipovanie psov. Ako sa vyjadrila O. Lizáková, v dedinách je táto povinnosť skôr na škodu.

„Jednoduchý majiteľ, ktorý drží psa celý život na reťazi pri hrdzavom hrnci s vodou, ak má investovať do čipu, tak ho radšej, citujem - tresne lopatou po hlave -, ako by mal za neho platiť čo i len cent. Psíky u takýchto majiteľov veľakrát nie sú ani zaočkované a takého veterinár nemôže čipovať. V centrálnom registri čipov bez dátumu aktuálnej vakcíny nie je registrácia možná,“ vysvetľovala O. Lizáková.

Zákon má aj ďalšie nedostatky. Napríklad, mnohí majitelia nie sú ochotní investovať do elektronického preukazu chorých psov, keď im náklady za čipovanie po ich úmrtí nikto nevráti. Nedoriešená je aj povinnosť útulkov čipovať každého nájdeného psa.

„Ak sa po čase nájde jeho majiteľ a psa si vezme späť, útulok ako nezisková organizácia si nemôže účtovať od neho náklady za čipovanie,“ uzavrela Lizáková.

Ceny sa rôznia

Mikročip je veľký ako zrnko ryže a pomocou aplikátora ho veterinárny lekár umiestni bezbolestne do podkožia na ľavej strane krku.

„Ide o veľmi rýchly úkon, pri ktorom nehrozia nežiaduce reakcie na čip,“ povedal veterinár. Stojí od 10 do 12 eur v dedine a od 20 do 30 eur v mestách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 267
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 333
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 087
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 469
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 307
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 046
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 963
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


5
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu