LIPTOV. Po odborných a regionálnych súťažiach nasledovali konfrontácie v krajoch. Do celoštátneho stupňa súťaže postúpilo 433 prác od 222 autorov.
„Poroty ocenili najmä tie výtvarné práce, ktoré obsahujú určité posolstvo, myšlienku a výtvarnými prostriedkami vypovedajú o svete a živote v celom jeho spektre. Tak to je aj na jubilejnom 50. ročníku celoštátnej súťaže v Trenčíne,“ povedala Markéta Ježíková, odborná pracovníčka Národného osvetového centra.
Najstaršia a najprestížnejšia
Odborná porota napokon vybrala na celoštátnu výstavu v trenčianskej Art centre synagóge 250 výtvarných diel od 141 autorov.
Podľa počtu ocenených a vystavujúcich autorov na celoštátnej výstave neprofesionálnych výtvarníkov Výtvarné spektrum 2013 v Trenčíne boli najúspešnejší výtvarníci z regiónu Liptova.
Výtvarné spektrum je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v oblasti neprofesionálnej výtvarnej tvorby. Vyhlasuje a realizuje sa každoročne.
„Všetky vystavené súťažné práce dosahujú nielen požadovanú umeleckú, ale aj vzácnu dokumentačnú hodnotu. Vystavujúci autori chápu význam estetických faktorov vo svojej tvorbe, v estetickej činnosti v každodennom živote, chápu význam umenia v živote jednotlivca a spoločnosti,“ povedal predseda odbornej poroty Jaroslav Uhel.
Traja ocenení, piati vystavujúci
V kategórii autorov vo veku nad 25 rokov bez výtvarného vzdelania bolo prihlásených 205 diel od 106 autorov. Odborná porota na výstavu vybrala 93 diel od 69 autorov. Spomedzi nich odborná porota udelila cenu Ľubomírovi Hajdučíkovi z Hýb za diela Trh I, II, vytvorené technikou akrylu. V tej istej kategórii Štefan Packa z Liptovského Mikuláša získal čestné uznanie za koláže Zvedavý pohľad a Pocta M. Martinčekovi.
Do kategórie insita sa prihlásilo 30 autorov so 64 výtvarnými prácami, porota z nich na výstavu vybrala 18 autorov a 28 diel. V tejto kategórii získal cenu ďalší reprezentant Liptova, Rastislav Frič z Ružomberka.
Trojicu ocenených výtvarníkov doplnila pätica vystavujúcich autorov: Judita Feňvešová z Liptovského Hrádku za dielo s názvom Jarná púť, Irena Polóniová z Ružomberka za akrylové maľby Labyrint a Z útrob zeme, Denis Brnoliak z Liptovských Sliačov s olejomaľbou Včerajšok, Ľubica Honcová z Pribyliny za dielo s názvom Bezmocnosť a Lucia Kudličková zo Strednej školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku za leporelo maľované kombinovanou kresbou s názvom Mucha nezbedníčka.
Výtvarníkom sa venujú odborníci
Na prenikavom úspechu liptovských výtvarníkov na 50. ročníku celoslovenskej súťaže Výtvarné spektrum 2013 má zásluhu metodička Liptovského kultúrneho strediska Beáta Kuviková.
Neprofesionálnym výtvarníkom venuje sústavnú pozornosť. Dvakrát týždenne pre nich v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska zabezpečuje kurzy maľovania pod odborným vedením akademického maliara Roberta Močiliaka. Okrem toho organizuje plenéry aj individuálne výstavy jednotlivcov a pri inštalácii týchto výstav pôsobí ako kurátorka.
Autor: Štefan Packa