PRAHA. Slovenský reprezentant A. Slafkovský vo finále predviedol bezchybnú jazdu, výsledný čas mal 103,36. Rozhodcovia mu najprv pridelili dve trestné sekundy, ale neskôr ich vzali späť.
„Štrnásť rokov čakania sa skončilo, stáli ale za to. Je to výsledok všetkej tej driny, ktorú som podstúpil,“ vydýchol si v cieli Alexander Slafkovský a pokračoval: „Trať bola náročnejšia skôr fyzicky ako technicky. Dala sa pokaziť aj posledná bránka. Sedeli sme v cieli a čakali, čo sa bude diať. O výsledku rozhodovala každá brána. Finále sa mi išlo lepšie ako semifinále. Chvíle čakania v cieli, to bolo niečo strašné. Neustále sme počítali s Florencom, či nám to vyjde. Keď prišiel do cieľa Denis Chanut, už som vedel, že mám medailu.“
Martikán neuspel už v semifinále
Rýchlejší ako liptovský vodák rodák bol Brit David Florence, odniesol si zlato. Bronz si vybojoval Slovinec Benjamin Savšek. Druhý Slovák vo finale, Matej Beňuš, obsadil 6. miesto.
Michal Martikán neuspel už v semifinále. Šampión od roku 1995 vždy bojoval úspešne o medaily, najhorší výsledok si po nepretržitom zbieraní vzácnych kovov zapísal na MS pred dvoma rokmi v Čunove so siedmym miestom. Teraz v Troji prvýkrát v jeho kariére, medzi finalistami na MS chýbal.
„Od štvrtej bránky som bojoval proti vode, podišiel som piatu protiprúdnu, a potom som už nechytil rytmus,“ opísal dojmy a zaváhania na trati Michal Martikán. „Chyby sa kopili, ľahšie by som napočítal bránky, ktoré som prešiel priemerne bez nich. Zdalo sa, že trať bude náročná, no nie fyzicky. Po technickej stránke boli bránky príliš predsadené, nutné bolo použiť silu a pomocné erky, pretočiť sa proti prúdu. Od polovice trate som vedel, že je to na nič a od trištvrtiny, že to nebude stačiť. Jedna jazda je aj o neistote, niekedy vyjde viac, inokedy menej,“ dodal.
Ďalšiu sezónu už pôjde naplno
Naposledy takéto niečo zažil práve v Troji pár rokov dozadu. „Piatok 13. ma už v Prahe aj vykradli, takže toto nie je určite môj deň. Tento rok som vynechal väčšinu pretekov, okrem dvoch, no neľutujem, som presvedčný, že to bolo na niečo dobré. Všetko išlo podľa plánu, okrem jednej jazdy, semifinálovej tu v Troji. Tento neúspech ma však nezastaví, ďalšiu sezónu už pôjdem naplno.“
Michal Martikán napriek nezdaru v semifinále C1 odišiel z dvanásteho svetového šampionátu v rade s cenným kovom. V disciplíne 3xC1 vyhral spoločne s Alexandrom Slafkovským a Matejom Beňušom už štvrtýkrát v rade. Martikán tak rozšíril zbierku cenných kovov z majstrovstiev sveta na sedemnásť.
V sobotňajšom finále chýbal aj Ján Šajbidor. Nevyšla druhá časť semifinálovej trate a napokon skončil na 27. mieste. Liptovský pretekár síce zajazdil čisto, ale pomaly.
Trať bola náročná na koncentráciu
„Na niektorých miestach mi nevyšla voda, nakopili sa chyby a nedokázal som to už dohnať. V strednej časti trate ma zastavila vlna a valce, snažil som sa ísť ideálnu stopu. Nemal som potom čas už ísť dobré nájazdy do brán. Semifinálová trať bola náročná na koncentráciu,“ povedal J. Šajbidor.
Ján Šajbidor, Martin Halčin a Jakub Grigar obsadili v hliadkach 3xK1 17. priečku.
Len jedna slovenská deblovka postúpila do finále C2 mužov. V boji o medaily sa predstavili Ladislav a Peter Škantárovci. Súrodencom Petrovi a Pavlovi Hochschornerovcom semifinálová jazda vôbec nevyšla podľa predstáv, nechytili správnu vodu, trápili sa a skončili na konečnom 19. mieste. Tomáš Kučera s Jánom Bátikom obsadili vo vltavských perejach 14. priečku.
Medzi ženami sa najlepšie darilo Kataríne Macovej, vo finále C1 žien obsadila 9. miesto.
Dodatočne jej prirátali trestné sekundy
Jana Dukátová napokon nevybojovala bronzovú medailu v K1 žien na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Prahe. Na kanáli v Troji ju v oficiálnych výsledkoch z tretej pozície odsunula Nemka Jasmin Schornbergová, keďže 30-ročnej Slovenke dodatočne prirátali dve trestné sekundy a namiesto štyroch ich mala napokon šesť.
Druhej Slovenke vo finále, veteránke Elene Kaliskej, jazda nevyšla. Po viacerých technických problémoch a s 8 trestnými sekundami obsadila dvojnásobná olympijská šampiónka predposlednú deviatu priečku. V elitnej desiatke sa predstavila aj tretia slovenská rodáčka Dana Mann-Beňušová, ktorá už v súčasnosti reprezentuje po svadbe USA. V revidovaných výsledkoch sa objavila na 5. mieste.
Poslednú medailu získali mužské hliadky
„Nebolo to podľa mojich predstáv, mala som vyššie ambície. Finále nie je o tom, že človek bude jazdu istiť. Je to hop alebo trop. Urobila som chybu na piatej bránke, ocitla som sa vedľa nej. Musela som ísť ďalej a bojovať. Potom však nasledovali ďalšie chyby a dotyky,“ komentovala Elena Kaliská.
O poslednú medailu pre Slovensko sa na 35. MS v Prahe postarali deblkanoisti Peter a Pavol Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci a Tomáš Kučera s Jánom Bátikom.
Slovenská hliadka si tak zopakovala striebro z Čunova 2011. Kajakárky Elena Kaliská, Jana Dukátová a Kristína Nevařilová obsadili 6. miesto v súťaži 3xK1 žien.
Výsledky - majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Prahe:
Jednotlivci: C1 muži - finále: 1. David Florence (V. Brit.), 2. Alexander Slafkovský (SR), 3. Benjamin Savšek (Slovin.) ... 6. Matej Beňuš (SR), C1 ženy - finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) ... 9. Katarína Macová (SR), K1 muži - finále: 1. Vavřinec Hradílek (ČR), K1 ženy - finále: 1. Émilie Ferová (Fr.) ... 4. Jana Dukátová (SR), 9. Elena Kaliská (SR) 134,57 (8).
Deblovky: C2 - finále: 1. David Florence, Richard Houslow (V. Brit.), 3. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR)
Hliadky: 3xC1 muži: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš), 3xK1 mužov: 1. Taliansko (Daniele Molmenti, Andrea Romeo, Giovanni De Gennaro, ... 17. Slovensko (Ján Šajbidor, Martin Halčin, Jakub Grigar), 3xC1 ženy: 1. Austrália (Foxová, Lawrenceová, Borrowsová), 3xK1 žien: 1. Česko (Štěpánka Hilgertová, Kateřina Kudějová, Eva Ornštová, ... 6. Slovensko (Elena Kaliská, Jana Dukátová, Kristína Nevařilová)
3xC2 muži: 1. Česko (Ondřej Karlovský - Jakub Jáně, Jonáš Kašpar - Marek Šindler, Jaroslav Volf Ondřej - Štěpánek), 2. Slovensko (Pavol Hochschorner - Peter Hochschorner, Ladislav Škantár - Peter Škantár, Tomáš Kučera - Ján Bátik)