LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Beáta Koscelníková predviedla na módnej prehliadke v priestoroch nákupného centra zaujímavé umelecky stvárnené modely. Zistili sme, aká bola jej cesta k navrhovaniu modelov a čo jej predchádzalo.
Výtvarná výchova jej bola blízka už na základnej škole. No napriek tomu sa chtiac-nechtiac rozhodla pre strednú elektrotechnickú školu, kde sa jej tvorivá aktivita, samozrejme, ocitla na bode mrazu.
Po výtvarnom krúžku ani stopy, v jej vnútri však bola túžba tvoriť, čo nakoniec rozhodlo pri výbere vysokej školy. Vďaka učiteľom, ktorých spoznala na katedre, sa jej podarilo rozšíriť svoj obzor a umelecky dospievať.
S novou školou dostala nové príležitosti
Počas vysokej školy mala niekoľko príležitostí zúčastniť sa napríklad aj takého skvostu, akým bolo keramické sympózium alebo výtvarný kurz v Grécku.
Na výstave v Bayreuthe v Nemecku mala možnosť prezentovať jedno zo svojich diel. Zoznámenie sa s rôznymi novými technikami jej neskôr poslúžilo pri umeleckej sebarealizácii.
Po skončení štúdia na vysokej škole odišla do zahraničia. Dlhší čas žila v Rakúsku, Amerike a v Anglicku.
Obdobie vo Viedni mala tvorivé, podarilo sa jej zrealizovať výstavu v malej kaviarni a ďalšiu v centre študentov, kde sa mohli nadšenci pre umenie stretávať a prezentovať. Dva svoje obrazy predala a práve v Rakúsku vznikli jej prvé návrhy šiat, ktoré však spočiatku boli určené len pre ňu.
Po návrate na Slovensko začala učiť na základnej škole, okrem nemeckého jazyka aj výtvarnú výchovu a krúžky toho smeru. V tom čase experimentovala s technikou batiky, ktorá sa používa na zdobenie a farbenie rôznych predmetov, najčastejšie textílií.
Pri spracovávaní fotografií zistila, že počítačová grafika v sebe nesie neobyčajné spektrum možností, a tak vznikli jej farbisté grafiky či graficky upravené fotografie.
Kombinovanie dodáva odevu nevšednosť
Najviac ju to však lákalo k navrhovaniu vlastných modelov. Dnes už však oveľa radšej, svoje impresie vyjadruje v tvorbe pre iných.
Hotové kúsky oblečenia sa pod jej rukami menia a vytvárajú niečo jej osobné. Hovorí, že je to vyjadrenie samej seba. Kombinovanie, farebné dolaďovanie, dotváranie, hravosť tvarov, to všetko dodáva kúsku odevu nevšednosť a originalitu.
Beáta Koscelníková nevylučuje ani recykláciu odevov, kde v spojitosti dvoch fádnych druhov môže vzniknúť jeden neobyčajný.
Prínosom sú aj farby, fixky na textil, rôzne záplaty či dokonca gombíky, ktoré s radosťou používa. Inšpiruje sa motívmi, ktoré v sebe nesú ľahkosť a sviežosť a zároveň sa páčia.
Modely si šije sama, no nie je vyučenou krajčírkou, v čom cíti značnú nevýhodu. Svoje diela chce robiť čo najlepšie. Predpovedá, že nestačí len tvoriť, treba sa učiť aj nové veci.
Ponuka prezentovať tvorbu ju zaskočila
Po spustení galérie na internete zistila, že stránku navštevuje len málo ľudí. Nádejných predajcov je mnoho a ich výrobkov ešte viac. Tvrdá konkurencia ju motivuje zaoberať sa marketingom, reklamou a spôsobmi, ako ľudí k svojim výtvorom priviesť.
Ponukou prezentovať svoju kolekciu šiat či tuník na módnej prehliadke bola, ako sama priznáva, trochu zaskočená a necítila sa na to. Nakoniec to prijala ako dobrú príležitosť.
Za jej poskytnutie ďakuje všetkým, ktorí sa na tom podieľali, vedeniu obchodného centra, Janke Šipekovej, fotografovi Martinovi Škubníkovi a vizážistke, kaderníčke Katke Horečnej, ktorá ju k možnosti uviesť svoje modely prostredníctvom módnej prehliadky priviedla ako prvá. Vďaku vyjadruje aj mame, ktorá svojou pomocou s deťmi vytvára priestor pre jej tvorbu.
Jej výrobky, grafiky či modely odevov môžete nájsť vystavené v galérii na internete ako handmade MeineKunst alebo BeaKoArt.
Autor: Zuzana Garaiová