LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Prvý ročník podujatia s názvom Valašská gajdošská škola usporiadali s hlavným zámerom vzbudiť záujem verejnosti o starobylý ľudový hudobný nástroj typický nielen pre regióny severozápadného Slovenska.
„Gajdošská hudba je v európskej kultúre neprehliadnuteľným fenoménom. Dôkazom sú viaceré historické, dokonca i niektoré zachované ikonografické dokumenty. Gajdoši pochádzajúci z pastierskych rodín patrili medzi najpôvodnejších a najuniverzálnejších inštrumentalistov," priblížila etnologička Iveta Zuskinová.
„V prvej polovici 20. storočia vytlačili podľa nej gajdošov z tanečného vidieckeho prostredia sláčikové muziky a neskôr sa gajdoši vytratili aj zo salašov. V súčasnosti pôsobí v liptovskom regióne jediný ľudový umelec aktívne sa venujúci hre na gajdy. Týmto projektom chceme podporiť oživenie gajdošských tradícií," zdôraznila.
„Popri propagačných a prezentačných vystúpeniach renomovaných gajdošov sme všetku pozornosť sústredili na praktickú výučbu hry na gajdy. Nie je to jednoduchá záležitosť. Začiatočníci sa musia najskôr naučiť pískať na píšťalkách, potom prejsť na fúkanie do gajdíc a napokon do ozajstných gájd," dodala Zuskinová.