LIKAVKA. Na školení v rámci projektu Od problémov k debate sa zástupcovia mládežníckych organizácií zoznámili s debatnou metodikou. Trénovali kritické myslenie a argumentačné zručnosti. Dvadsaťdva stredoškolákov a vysokoškolákov z trinástich rôznych študentských organizácií a škôl sa zúčastnili na úvodnom školení projektu Od problémov k debate, ktoré sa uskutočnilo pod záštitou trénerov zo Slovenskej debatnej asociácie (SDA) v Likavke.
Od Lukáša Lehotského, projektového koordinátora zodpovedného za realizáciu projektu, sme sa dozvedeli, že mladí, ktorí sa zišli na školení, nemali dovtedy žiadne skúsenosti s akademickou debatou.
Ďalšie dve časti projektu
Účastníci školenia budú v nasledujúcich mesiacoch prenášať nadobudnuté skúsenosti na svojich rovesníkov.
„V druhej časti projektu účastníci zorganizujú workshopy o dobrej a zlej argumentácii, schopnosti verejne vystupovať či schopnosti vyvracať cudziu argumentáciu tam, kde momentálne pôsobia. Využijú pritom zručnosti, ktoré už nadobudli na školení,“ vysvetlil L. Lehotský.
Treťou časťou projektu bude organizácia verejnej debaty. „Účastníci úvodného školenia v Likavke budú organizovať takéto debaty po celom Slovensku spolu s mládežou, ktorú trénovali na workshopoch. Na týchto debatách si zvolia zaujímavú a zároveň kontroverznú tému, ktorá sa týka ich okolia. V debate vystúpia s argumentmi za aj proti téme mladí ľudia, ktorí absolvovali spomínané workshopy.
Cieľom je motivovať divákov debaty k tomu, aby sa zapojili do následnej diskusie, ktorá vznikne po debate,“ dodal koordinátor projektu. Verejné debaty, teda argumentačné súboje medzi mladými ľuďmi, sa budú týkať tém, ktoré sú bezprostredne spojené s problémami mladých po Slovensku.
„Týmto spôsobom sa snaží Slovenská debatná asociácia sprostredkovávať diskusiu medzi mladými a motivovať ich, aby rozprávali o veciach, čo ich trápia,“ informoval L. Lehotský. Rovnaký cyklus školenia, workshopov a debát by sa mal zopakovať ešte raz na začiatku budúceho kalendárneho roka. Školenia sa môže zúčastniť každý mladý motivovaný človek, nie sú určené len pre členov debatných klubov.
Debatné zručnosti, kritické myslenie
Kritické myslenie je schopnosť chápať a hodnotiť silu vlastných aj cudzích argumentov. „Vďaka jeho rozvíjaniu je človek schopný nielen lepšie skúmať a overovať si, či je nejaký názor alebo argument dosť presvedčivý, ale je aj schopný lepšie a logickejšie stavať svoje vlastné argumenty,“ poznamenal koordinátor.
Vďaka trénovaniu argumentácie sa ľudia dokážu naučiť lepšie a kvalitnejšie vysvetľovať a prestávajú sa spoliehať, že ľudia naokolo chápu, čo sa im snažia povedať. „Práve v situáciách, kde dochádza k stretnutiu rôznych názorov, je schopnosť poriadne vysvetliť svoju pozíciu veľmi dôležitá. Mladí ľudia sa tak učia, ako byť dostatočne zrozumiteľnými a jasnými v komunikácii a zároveň sa učia, ako sa nenechať ľahko manipulovať inými. V neposlednom rade sa tiež učia, ako prehodnocovať vlastné postoje a prijímať argumenty od iných, ak sú dobre vysvetlené.“
Popri tom získavajú dostatočnú istotu, aby sa nebáli so svojím názorom vystúpiť a obhajovať ho, a to aj pred publikom iných ľudí. Debata navyše učí aj veľa ďalších zručností: - vyhľadávať informácie, overovať ich pravdivosť, prezentovať a podobne. Slovenská debatná asociácia je nezisková organizácia, ktorá sa dlhodobo venuje rozvoju kritického myslenia medzi mladými ľuďmi.
Projekt Od problémov k debate je súčasťou Komunitného debatného programu, ktorým sa SDA snaží rozširovať kritické myslenie medzi mládežou, ktorá má menej príležitostí zapájať sa do verejného diani