LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Pred tristo rokmi popravili v Liptovskom Mikuláši zbojnícku legendu Jura Jánošíka. Pred päťdesiatimi rokmi začal v meste prevádzku hotel Jánošík. V piatok 27. septembra sa na údajnom mieste Jánošíkovej popravy, v parku pri rovnomennom hoteli, uskutočnilo sprístupnenie pre verejnosť symbolickej Jánošíkovej šibenice.
Jánošík Ján Slezák
Ján Slezák, ktorý po Michalovi Dočolomanskom prevzal úlohu Jánošíka v muzikáli Na skle maľované, privítal hostí.
„Som rád, že môžem byť na uvedení do života pamätnej šibenice. Rozhodnutie, či prijmem úlohu Jánošíka v muzikáli po Michalovi Dočolomanskom, bolo veľmi ťažké a rizikové. Predsa len, Jánošíkom bol desiatky rokov Michal, jemu tá úloha patrila. Napokon som sa po všetkých peripetiách, úraze počas hry, dostal až k symbolickej šibenici skutočného Jánošíka. Dúfam, že moja účasť na mieste popravy nie je nijakým predznamenaním,“ hovoril J. Slezák.
Legendy a fakty
Ružena Antolová z Múzea Janka Kráľa, ktorá sa štúdiu Jánošíkovho života dlhodobo venuje, však vysvetlila: „Existujú legendy, ale aj fakty. Podľa legendy Jánošíka popravili na tomto mieste. Z faktov však vyplýva, že Jánošíka popravili vo východnej časti mesta zvanej Šibeničky. Tadiaľto, kde bolo v minulosti trhovisko a neďaleko bitúnok, Jánošíka viedli z väzenia na súd.“
„V každom prípade je dobré, že niekto prišiel s nápadom, ako prepojiť legendu s faktami. Výsledkom je pamätná šibenica, ktorá návštevníkov určite zaujme a aj vďaka nej si odnesú z mesta príjemné spomienky,“ poznamenal primátor Alexander Slafkovský.
Uvedenie suchým hrachom
Primátor dodal, že bájny ľudový hrdina Robin Hood ozajstnou osobou ani nebol, len zhmotňoval rôzne idey a Angličania vedia prostredníctvom legiend o ňom pritiahnuť turistov dodnes. „Symbolická šibenica vznikla vďaka myšlienke majiteľa hotela, ktorý si neželá byť menovaný, ale patrí mu za to obdiv, že sa pustil do takejto záležitosti. Myslím si, že prísť na miesto údajnej popravy Jánošíka bude pre turistov atraktívne,“ pripomenul Marián Polák, riaditeľ hotela Jánošík.
Pamätník navrhol architekt Juraj Bolček zo Žiliny. „Návrh som riešil abstraktne. Kompozícia pamätníka síce má znaky šibenice s hákom, ale reálne to nie je šibenica ani hák," vysvetlil J. Bolček. A. Slafkovský, R. Antolová a M. Polák uviedli šibenicu do života. Z drevených misiek na ňu nahádzali vraj tristoročný suchý hrach.