RUŽOMBEROK. Víťazný Barényi z Trek KCK Oslany za 1:07:55,17 hod. zdolal 1830 metrový okruh, vyskladaný z dvoch zjazdov Školskými a Ružovými schodmi a z jedného výbehu po Tmavých schodoch, čiže celkom absolvoval 29 280 metrov.
Hoci pri pohľade na extrémne zjazdy divákovi tuhla aj krv v žilách, 39–ročný Barényii, ktorý za čias svojej najväčšej slávy chodil aj na svetové šampionáty v cyklokrose, si adrenalínové preteky užíval plnými dúškami.
„Na každom zjazde som získal asi dvadsať metrov na svojich najväčších súperov, naopak výbehy som nešiel na doraz, aby sa naakumulovali sily pre šliapnutie do pedálov na následnej rovinky,“ odkryl taktiku cyklistický bard.
„Na schodoch som ťažil z techniky. Výsledok ale nepreceňujem, lebo neštartoval najlepší krosár Košičan Michal Lami, ktorý v Ružomberku vyhral prvé dva ročníky,“ dodal Barényi.
Bíroš mal toho plné zuby
„Milan bol jednotkou,“ potvrdil druhý v cieli Martin Haring z CK Banská Bystrica, o ktorom Barényi povedal, že zo štartujúcich je najlepšie vyjazdený.
„Tri, štyri kolá som sa snažil nestratiť kontakt, no rozdiel sa zvyšoval.“ Bývalý mládežnícky reprezentant Tomáš Višňovský svoju ouvertúru na schodoch podčiarkol tretím miestom a sľúbil sa i o rok.
„Je to paráda,“ stručne zhodnotil preteky 19–ročný člen Pro efektu Žilina. Na štvrtú priečku odsunul Radovana Bíroša zo Sportakusu Cycling Team Liptovský Mikuláš, kamaráta, ktorý ho do Ružomberka zlákal.
„Vôbec to neprekáža,“ reagoval Bíroš. „Ako Ružomberčana ma teší, že prichádzajú noví pretekári, že záujem o podujatie z roka na rok rastie.“
K svojmu výkonu 27–ročný Lipták povedal: „Priznám, v závere som už mlel z posledného. Nohy mi bralo do kŕčov, preto iné nezostávalo, len vsadiť na bezpečnosť a neriskovať.“
Majstrovi sveta sa páčilo
Zvedavosť do Ružomberka prilákala aj cyklistickú legendu Ondreja Glajzu, svetového šampióna z osemdesiateho deviateho v cyklokrose. „So synom sme si to chceli vyskúšať,“ vysvetlil 47–ročný Popradčan, niekdajší československý reprezentant.
„Prvé kolo ma zaskočilo, v ďalších okruhoch to už bolo v poriadku. Som spokojný, že som prišiel na krásne, ale tvrdé preteky. Vyše hodiny byť na náročnej trati je poriadna makačka, no super akcia.“
Žampa sa podpisoval
Prvú kapitolu Ružomberských schodov písalo devätnásť odvážlivcov, teraz ich bolo o sedem viac.
„Z účasti i priebehu pretekov mám veľmi príjemný pocit,“ povedal otec myšlienky Ružomberských schodov a ich hlavný organizátor Peter Cigaňák. Ten deň v Hýrošovom parku nebol iba o zjazdoch a výbehoch bikeroch, ale aj o pohode a dobrej nálade, ku ktorej prispeli kapely Holiday Expers, Magic Saxafon či mladá speváčka Simona Hulejová.
Bonusom bola autogramiáda Adama Žampu, v súčasnosti najlepšieho slovenského reprezentanta v alpskom lyžovaní.
„K cyklistike mám veľmi blízko, bicykel využívam aj v tréningovom procese,“ prezradil trinásty z tohtoročných majstrovstiev sveta v superkombinácii v rakúskom Schladmingu, ktorého najbližšou veľkou métou sú Zimné olympijské hry 2014 v Soči.
Z výsledkov, muži do 40 rokov: 1. Barényi (KCK Oslany) 1:07:55,17, 2. Haring (CK Banská Bystrica) 1:09?47,08, 3. Višňovský (Pro efekt Žilina) 1:09:47,08, nad 40 rokov: 1. Buchtík (Sportservis team Bratislava) 1:08:03,75, 2. Jánošík 1:08:47,35, 4. Hulej 1:10:12,61 (obaja KNAC Ružomberok) – všetci o dve kolá menej, juniori: 1. Vozár (ŽP Šport Podbrezová) 1:10:59,06 – o jedno kolo menej.