RUŽOMBEROK. Z nedávno publikovanej štúdie Health Policy Institute, ktorá sa zaoberala čakacími listinami na najčastejšie operačné zákroky, vyplynulo, že pacienti Ústrednej vojenskej nemocnice čakajú na výmenu bedrového a kolenného kĺbu približne rok.
Dĺžka čakacích lehôt klientov všetkých troch zdravotných poisťovní je rovnaká.
Napriek tomu, že pacienti si môžu vybrať nemocnicu, v ktorej by ich operovali skôr, ľudia radšej čakajú, kým sa dostanú na rad v Ružomberku. Tamojšia nemocnica je, podľa poisťovní, treťou najčastejšie vyberanou nemocnicou práve na ortopedické zákroky.
Počet pacientov sa zvýšil
Ústrednej vojenskej nemocnici sa podarilo znížiť čakacie lehoty na výmenu bedrového a kolenného kĺbu. Dnes pacienti podľa vyjadrenia hovorcu nemocnice Valéra Ferka čakajú na operáciu priemerne sedem mesiacov až rok aj napriek tomu, že počet hospitalizovaných pacientov sa v roku 2013 v porovnaní s vlaňajškom zvýšil.
„Hospitalizácia trvá štandardne päť až osem dní,“ spresnil Ferko.
Čakacie lehoty závisia od kapacity
Zákrok musí pacientovi najprv schváliť zdravotná poisťovňa. Po odsúhlasení ho nemocnica zaradí na čakaciu listinu. Čakacia lehota na to, kým si pacient ľahne pod nôž jednému z ružomberských lekárov, sa môže líšiť od prípadu k prípadu.
„Zväčša to závisí od kapacity lôžok, pacientom sa však snažíme vyjsť plne v ústrety,“ povedal Ferko.
Na operačných stoloch Ústrednej vojenskej nemocnice sa v priebehu roka vystriedalo viac ako 950 pacientov, ktorým vymenil bedrový či kolenný kĺb.
Pacienti z celého Slovenska
„Nemocnicu som si vybral podľa odporúčaní viacerých známych, ktorí túto operáciu absolvovali a boli spokojní,“ povedal pán František z Považskej Bystrice. Neodradilo ho ani to, že na výmenu kolenného kĺbu musel čakať tri štvrte roka a na kontroly chodí do sto kilometrov vzdialeného mesta.
„Po roku si tu dám operovať aj druhú nohu,“ dodal pacient, ktorý nemocničnú izbu zdieľal s ďalšími pacientmi zo všetkých kútov Slovenska.
Vyberajú si aj lekárov
Pacienti si môžu vybrať nielen poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ale aj lekára, ktorý zákrok vykoná. Podľa Ferka pacienti na Klinike úrazovej chirurgie a ortopédie najčastejšie vyhľadávajú lekárov Daniela Oslanca, Vladimíra Masaryka, Radovana Lastiča či Jána Šparca.
Ružomberská nemocnica si v prípade ortopedických zákrokov získala podľa hovorcu dobré meno najmä pre bohaté skúsenosti v operatíve.
„Za dvesto pracovných dní v roku urobili naši lekári takmer tisíc endoprotéz kĺbov. Naše operačné tímy sú kvalitné, lekársku a ošetrovateľskú starostlivosť poskytujeme vo vysokom štandarde,“ uzavrel Ferko.