LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Inštitút osobitého príjemcu využívajú už viaceré slovenské mestá, ktoré majú problémy s neplatičmi. Zákon im umožňuje, aby príspevok na bývanie išiel priamo na platenie nájmu a nie poberateľom dávok, ktorí ho často míňali na niečo iné.
Dosiaľ dostávali poberatelia dávky a príspevky v hmotnej núdzi od úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ak chceli dostať aj príspevok na bývanie, museli splniť podmienky: byť prijímateľom dávky v hmotnej núdzi, predložiť platnú nájomnú zmluvu a zdokladovať, že posledných šesť mesiacov platili nájom. K hmotnej núdzi môžu dostať, v prípade jednotlivca, približne šesťdesiat eur.
Využívajú ho v prípade štyroch rodín
Po novom do systému vyplácania príspevku na bývanie vstupuje mesto. „Po schválení príspevku mesto zašle na úrad práce žiadosť o jeho ustanovenie za osobitného príjemcu. Tým ho oprávni poberateľom dávok v hmotnej núdzi vyplácať celú priznanú sumu namiesto úradu práce,“ povedala Slávka Kellová z Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši.
„Takýmto spôsobom pracujeme zatiaľ so štyrmi rodinami. Z dávky sa poberateľom odráta príspevok na bývanie, ktorým si hradia nájomné. Ak je nájom vyšší ako príspevok na bývanie, doplatia ho a dohodli sme sa tiež na pravidelnom splátkovom kalendári, ktorým už dnes splácajú svoje dlhy,“ povedala Ľubomíra Gloneková, vedúca sociálneho oddelenia mestského úradu.
Zároveň však zdôraznila, že rodinám musí po odpočítaní nájmu zostať suma potrebná na pokrytie základných životných potrieb.
Dúfajú, že postupne znížia obrovské dlhy
Radnica chce inštitútom osobitného príjemcu dosiahnuť pravidelnú platobnú disciplínu nájomníkov mestských bytov a postupným splácaním vyrovnať niekoľkotisícové dlhy na nájomnom.
„Za úspechom spustenia tohto projektu je takmer štvormesačná administratívna príprava našich sociálnych a terénnych pracovníkov, ktorí už od júna tohto roka komunikujú s dotknutými rodinami a tiež úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý nám vychádzal v ústrety,“ doplnil primátor mesta Alexander Slafkovský.