Nedeľa, 1. august, 2021 | Meniny má BožidaraKrížovkyKrížovky

Matky potrebujú pomoc, nielen počuť, že dojčenie je dôležité

Adriana Kráľová je držiteľkou certifikátu poradkyne pri dojčení. Ako laktačná poradkyňa pôsobí pod vedením občianskeho združenia Mamila. Prácu poradkyne, ktorá ju napĺňa, považuje za svoje poslanie. Radí mamičkám v Liptovskom Hrádku, Liptovskom Mikuláši a

Adriana Kráľová je rodáčka z Liptovského Mikuláša, v súčasnosti býva s rodinou v Liptovskom Hrádku. Vyštudovala učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov, dejepis a náuku o spoločnosti.Momentálne je na rodičovskej dovolenke a stará sa o dve krásne detAdriana Kráľová je rodáčka z Liptovského Mikuláša, v súčasnosti býva s rodinou v Liptovskom Hrádku. Vyštudovala učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov, dejepis a náuku o spoločnosti.Momentálne je na rodičovskej dovolenke a stará sa o dve krásne det (Zdroj: ARCHÍV (AK))

obracajú sa na ňu aj mamičky z Ružomberka.

Aká je úloha laktačnej poradkyne?

- Matky sa môžu na poradkyňu obrátiť ako tehotné, ihneď po pôrode, či kedykoľvek neskôr, či už majú maličké bábätko, alebo väčšie dieťa. Poradkyne sa snažia matkám poskytnúť pomoc, podporu a informácie, ktoré zvyšujú šance, aby dojčenie bolo úspešné. Jednou z foriem takejto podpory sú aj podporné skupiny dojčiacich matiek, ktoré organizujem aj ja pod názvom Kurz dojčenia v Detskom opatrovateľskom centre Svetluška v Liptovskom Hrádku.

Majú ženy v dnešnej dobe stále málo infomácií o dojčení?

- Snažíme sa, aby sa dojčenie v našej spoločnosti stalo normou, aby mamičky videli, že dojčenie je prirodzené a nemuseli sa skrývať, ak potrebujú nadojčiť svoje dieťatko napríklad v meste. Poradkyne okrem iného poskytujú potrebnú pomoc a podporu v situáciách, kedy ju v minulosti dostávali matky od iných žien. V súčasnosti matky takúto podporu nemajú a aj to spôsobuje, že o dojčenie bojuje takmer každá mamička. Okrem toho poradkyne pomáhajú riešiť problémy matiek v období dojčenia.

Aké konkrétne?

- Vedia mamičkám ukázať správnu polohu, prisatie a potvrdenie toho, či bábätko prijíma dostatok mliečka. Niekedy treba riešiť problémy bábätiek, ktoré pri dojčení zaspávajú, neprisávajú sa, potrebujú laktačnú pomôcku či kŕmenie po prste, pri dojčení sa odťahujú, plačú, nepriberajú, alebo majú problémy s kolikou. Vedia dať radu matkám, ktoré majú príliš veľa mlieka, bolia ich prsníky, majú ich zapálené, svrbia ich bradavky. Naučia ich, ako dojčiť dvojčatá, odstriekať si mlieko, udržať či zvýšiť tvorbu mlieka, ale aj to, ako má dojčenie pokračovať po šiestom mesiaci.

Máte syna a dcérku, obidve deti dojčíte?

- Dojčím svojho trojročného syna, dojčila som ho aj počas svojho druhého tehotenstva s dcérkou, po pôrode pokračujem dojčením oboch detí tandemovo. Prekonala som a prekonávam množstvo prekážok, ktoré nepovažujem za dôvod pre ukončenie dojčenia. Bez podpory laktačných poradkýň by som to mala omnoho ťažšie, preto chcem odovzdávať toto posolstvo ďalej.

Synček bol po pôrode separovaný, dcérku som si nedala a zažili sme krásny začiatok aj so samoprisatím na pôrodnej sále. Malinkú som si nechala bezprostredne po pôrode položiť na moju hruď. Prikrytá plienkou a v kontakte koža na kožu sa priplazila k prsníku, prisala sa a dojčila sa. Váženie a meranie bábätka sa uskutočnilo až po dvoch hodinách.

Dcérka sa krásne pohybovala, nožičkami sa posúvala po brušku, čím podporovala zavinovanie maternice a pôrod placenty. Začala vyplazovať jazýček. Krásne sa posúvala čoraz bližšie k prsníku. Vďaka tomu, že som jej ručičky neosušila, ju vôňa plodovej vody na rúčkach nasmerovala k prsníku, ktorý na dvorci bradaviek vylučuje chemikáliu podobnej vône a chuti. Prisala sa a pila. Môj syn prišiel privítať sestričku a prisal sa na druhý prsník. Bolo to nádherné.

Mnohé ženy si myslia, že mlieko sa im vytvorí po pôrode až neskôr.

- Kolostrum sa začína tvoriť už pred pôrodom, najneskôr do 16. týždňa tehotenstva. Mamička teda prichádza do pôrodnice už s nachystaným mliečkom a to aj v prípade pôrodu cisárskym rezom alebo pôrodu predčasne narodeného bábätka.

Starší synček nežiarlil na sestričku?

- Doma som dojčila obe detičky spolu, tandemovým dojčením sme sa vyhli akejkoľvek súrodeneckej žiarlivosti a synček krásne prijal sestričku.

Kto a akým spôsobom sa môže stať laktačnou poradkyňou?

- Kurzu sa môže zúčastniť každý, kto má záujem dozvedieť sa viac o dojčení. Kurz je zameraný na praktické zručnosti potrebné pre kvalifikovanú podporu a pomoc s dojčením počas celej doby trvania dojčenia a pri riešení problémov, ktoré sa pri dojčení môžu vyskytnúť. Kurz sa sústreďuje na prevenciu a poskytnutie informácií pre správny začiatok dojčenia, ktorý je pre úspešné dojčenie rozhodujúci aj na nové konkrétne postupy pri riešení zložitejších situácií.

Ako dlho ste laktačnou poradkyňou, prečo ste sa ňou stali?

- Naše dojčenie sprevádzalo množstvo problémov. Odporúčania, ktoré som dostala od poradkyne pri dojčení, mi pomohli problémy prekonať. Táto skúsenosť ma priviedla k práci laktačnej poradkyne. Pred vyše troma rokmi som získala certifikát poradkyne pri dojčení a začala som nadobudnuté vedomosti uplatňovať v praxi. Pocity, ktoré si odnášam z úspešných stretnutí s matkami a spätná väzba, ktorú dostávam, ma často dojmú až k slzám. Preto ma moja práca veľmi baví, robím ju s veľkým srdcom a nadšením. Základom je vzájomné počúvanie.

Čo je na tej práci zaujímavé?

- Zaujímavé je, že som sama pochopila, že ako matky pri starostlivosti o dieťa robíme všetko naopak. Ako prvorodička som zistila, že veci, ktoré robíme v starostlivosti o dieťa, nám nepomáhajú, skôr naopak. Pochopila som, že svojim deťom nerozumieme. Nerozumieme im, sme oddelené ako matky už v nemocniciach. Preto podporujem aj bonding, neprerušený a ničím nerušený kontakt koža na kožu matky s novorodencom. Ak je všetko v poriadku, vyšetrenia novorodenca sa urobia na tele matky a nepreruší sa tak kaskáda dôležitých dejov, ktoré vedú k tomu, že bábätko sa začne plaziť k prsníku a prisaje sa. Správny začiatok matkám pomôže ro-zumieť svojmu dieťaťu a správny začiatok pomôže, aby dojčenie bolo úspešné z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska.

Ako sa maminy dozvedia, že majú v okolí laktačnú poradkyňu?

- Svoju poradkyňu si mamička môže nájsť podľa svojho miesta bydliska v zozname poradkýň na stránkach Občianskeho združenia Mamila. Mamičky môžu navštíviť aj moje stránky o dojčení, dojčenie.com. Mamičiek sa vždy opýtam, odkiaľ sa o mne dozvedeli. Najviac sa na mňa obráti po odporúčaní jej kamarátky alebo známej, ktorej som pomohla s dojčením. To je pre mňa krásna spätná väzba.

Radíte im napríklad v kurzoch alebo individuálne?

- Oboma spôsobmi. Radím maminkám individuálne, ale aj na kurzoch, ktoré slúžia ako podporné skupiny dojčiacich matiek. Kurz dojčenia je vhodný pre tehotné ženy ako príprava na dojčenie a pre matky s deťmi ako podporná skupina. Výhodou zmiešanej skupiny je, že mamičky odovzdávajú tehotným svoje skúsenosti, tehotné ženy vidia, ako prebieha dojčenie a s čím sa v období dojčenia môžu stretnúť.

Máte nejaký silný zážitok spojený s poradenstvom, na ktorý nezabudnete?

- Myslím, že najväčší aký som mohla ako poradkyňa zažiť. Nadojčila som maminke dcérku po fotografovaní k výstave 4,2. Vzťah, ktorý medzi nami týmto vznikol, sa nedá slovami opísať. Plánujem o tom napísať článok. Zatiaľ môžem kamarátku Patríciu Slosiar Mikušiak zacitovať: „Dnes bol výnimočný deň. Tešili sme sa s mojimi dvojčatami na spoločné fotografovanie, urobili sme si krásne popoludnie s fotografom a s našou laktačnou poradkyňou a kamarátkou Aďkou. Všetko prebiehalo úžasne. Potom prišiel čas spánku a keďže manžel musel odísť, tak mi pomáhala uspávať deti Aďka. Mali sme deti uviazané v nosičoch a vtedy sa to stalo. Najkrajší moment aký sme mohli obe zažiť. Moja Leuška, ktorú Aďka nosila, sa prebudila a hľadala prsník, a keďže som ja mala uviazanú druhú dcérku a nemohla som hneď Leuške poskytnúť, aby sa nadojčila, požiadala som skromne o to Aďku. Neodmietla. Úžasne nadojčila moje dieťa, ktoré potom spokojne zaspalo. Bol to neopísateľný pocit, keď som si uvedomila ako mi kamarátka pomohla a hlavne môjmu bábätku. “

Prečo je dobré pre ženy mať laktačnú poradkyňu?

- Dnes sa mamičkám kladie pri dojčení toľko prekážok, že by sme sa skôr mali čudovať: „Ako to, že niektoré mamičky dojčia?“ Matky potrebujú konkrétnu reálnu pomoc. Nielen počuť, že dojčiť je dôležité. Potrebujú vedieť, čo robiť, keď dojčenie bolí, keď dieťa plače a ony si nie sú isté, či bábätko pije dostatok mlieka a čo sa vlastne deje. Potrebujú pomoc, ktorá im vedomím úsilím a poznatkami dokáže pomôcť vykompenzovať prekážky, ktoré inak môžu byť neprekonateľné. Za najdôležitejšie považujem vzájomné počúvanie, empatiu, vcítiť sa do maminky ako môže veci prežívať.

ZO SKÚSENOSTÍ MAMIČIEK

Patrícia Slosiar Mikušiak: „Neviem si ani predstaviť, že by som všetky problémy s dojčením zvládla sama bez poradkyne. Moja poradkyňa Aďka mi bola oporou od prvých chvíľ, hlavne psychickou, a preto som všetko oveľa ľahšie zvládla. Vďaka laktačnej poradkyni dojčím dve deti a budem jej za to navždy vďačná. Je to práca, ktorá má zmysel a asi ten najväčší na svete, pretože pomáha matkám a deťom.“

Petra Navrátilová: „Znamená pre mňa podporu pri dojčení, dobré rady a podporu pri problémoch s dojčením a tiež šírenie osvety, vymieňanie si skúseností.“

Lucka Juríková: „Hlavne super poradí prvorodičkám, ktoré nemajú skúsenosti a nepoznajú množstvo spôsobov, ako sa dá dojčiť a podporiť laktáciu.“

Jana Almanová Makarová: „Laktačná poradkyňa mi poskytla vedecky podložené informácie, požičala mi odbornú literatúru, šatku na nosenie, podporila ma v ťažkých chvíľach pri bolesti prsníkov, navštívila nás doma a pomohla mi pri ťažkostiach v dojčení.“

Lenka Ďurianová: „Je skvelé, že mamičky majú dnes pomoc aj v laktačných poradkyniach, ktoré pomáhajú tam, kde často zlyhávaju aj nemocnice s plaketou baby-friendly hospital. Cením si, že vzniklo o. z. Mamila, ktoré ponúka rady, skúsenosti, vedomosti a že školí ženy, pre ktoré je dojčenie alfou a omegou.“

Magdaléna Eremiášová: „Nebyť pomoci Aďky, nikdy by som nezažila pocit dojčiť vlastné dieťatko. Vždy je tu s milým slovom, povzbudením a radami. Dojčenie je prirodzené, ale pokiaľ sa naň nepripravíme, je to náročnejšie a práve tu zohráva obrovskú úlohu laktačná poradkyňa, ktorá vás zahrnie potrebnými informáciami a taktiež osobne predvedie a pomôže s dojčením. Jej práca sa nekončí po jednom stretnutí, ak je potrebné, tak sprevádza mamičku a dieťatko počas celého obdobia dojčenia. Môj neprisávajúci chlapček sa opäť začal dojčiť, znie to neuveriteľne, ale nie je to nemožné, sme toho dôkazom.“

Anna: „Môcť svoje dieťa dojčiť je pre mňa veľmi dôležité. Ako prvorodička som si myslela, že stačí, aby sa pustilo mlieko a ostatné pôjde samo. S dojčením je ale spojených veľa problémov, preto, keď som čakala druhé dieťatko, zvolila som si inú cestu a absolvovala som kurz dojčenia, ktorý vedie Aďka, bola som prekvapená koľko o dojčení ešte neviem. Po pôrode mi tieto informácie veľmi pomohli. Aj mať laktačnú poradkyňu na telefóne, či jej osobná návšteva, dodáva pri problémoch veľa síl.“

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 3. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 4. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 219
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 546
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 375
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 467
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 392
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 331
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 271
 8. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 256
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 3 237
 10. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 128
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Vyrezávané drevené sochy medveďa, draka, rysa, sovy s kreslom, permoníka a orla skrášlia prostredie Demänovskej Doliny.


TASR 30. júl

Na mieste zasahoval aj vrtuľník.


30. júl

Pomôcť môže aj plastová fľaša od minerálky. Rozhovor s Dr. Igorom Baranom, ktorý má v oblasti záchrannej služby viac ako štyridsaťročné skúsenosti.


30. júl
V bielo-červenom Sv. Kríž : Kráľová Lehota

V osmičke máme deväť tímov, ktoré veria, že sa súťažé dohrajú, ak teda kvôli aktuálnym opatreniam sa liga vôbec začne.


29. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Žene už záchranári nemohli pomôcť.


23 h

O udalosti informovali hasiči.


9 h

Slovenskom sa ženú búrky.


9 h

Po ťažko zraneného Milana priletel záchranársky vrtuľník, zdravotníci bojovali o jeho život viac ako hodinu.


5 h

Už ste čítali?