Pripomenuli si himalájistu Petra Šperku

Peter Kučera, dobrovoľný strážca prírody v Národnom parku Nízke Tatry, sníval o výstupe na strechu strednej Európy. Osud však jeho túžbu napokon zrežíroval ako pietnu spomienku Liptákov na priateľa z mladosti.

Na fotografii zľava: Štefan Pudiš, Ján Peťo a Peter Kučera.Na fotografii zľava: Štefan Pudiš, Ján Peťo a Peter Kučera. (Zdroj: ARCHÍV PETER KUČERA)

LUDROVÁ. Koncom júna obletela svet krutá správa. V pakistanských Himalájach pod legendárnym Nanga Parbatom zastrelili jedenásť členov ukrajinsko-gruzínskej horolezeckej expedície.

Medzi obeťami masakry boli aj dvaja slovenskí horolezci, Peter Šperka, najstarší profesionálny horský záchranár vo Vysokých Tatrách a Anton Dobeš, s ktorým stál Šperka v roku 2009 na vrchole osemtisícovky Čo Oju.

Popol vysypali na Gerlach

Najotrasnejšie na tragédii je, že nezabíjala hora, ktorá si dodnes zobrala osemdesiat obetí. Tentoraz zabíjali ľudia. „Pre rozvážnych, skúsených a mnohými svetovými veľhorami ošľahaných horalov je to veľmi krutá smrť,“ povedal Peter Kučera z Ludrovej.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Šperka bol vyhľadávaným horským vodcom. V mobilnom telefóne mu nôtila zádumčivá fujara a po nej sa vždy ozval jeho hlas: „Čau, Ujec, prosím.“

Ujcom nazýval svojich priateľov, až mu napokon samému prezývka prischla. Peter bol výkonným vodcom a počet jeho výstupov na náš najvyšší končiar Gerlach sa blížil k šesťstovke.

Tatry však boli jeho srdcovou záležitosťou a hovorieval o nich ako o najmenších, no najkrajších veľhorách sveta a iste vedel prečo. Nikoho preto neprekvapilo jeho želanie, nechať sa po smrti rozprášiť ponad Gerlach. Nikto ani v zlom sne však netušil, že to bude tak skoro.

S výstupom už nemohol viac čakať

Peter bol rovesník nízkotatranského strážcu prírody a osobne ho poznal ešte z čias, keď ako mladý ambiciózny muž začínal v Tatrách takpovediac púšťať korene.

SkryťVypnúť reklamu

„Pochádzal z učiteľskej rodiny a jeho otca ako vysokoškolského pedagóga prenasledoval prednovembrový režim. Možno aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa v živote ubral iným smerom,“ priblížil.

„Stal sa špičkovým slovenským výškovým horolezcom, skialpinistom, horským záchranárom, jednoducho nepriehliadnuteľnou horskou persónou,“ opísal Kučera.

Ako priateľ a milovník horskej prírody mu na diaľku vždy úprimne fandil a tešil sa z jeho úspechov.

Udalosť, ktorá sa stala v ďalekých Himalájach, ho - ako aj celé Slovensko, doslova šokovala. Vtedy si uvedomil, že výstup na Gerlach už nebude ďalej odkladať a venuje ho obdivuhodnému človeku, ktorý horám zasvätil celý život.

„Skontaktoval som sa s priateľom z detstva, Jánom Peťom, dlhoročným vedúcim Strediska lavínovej prevencie v Jasnej, horským vodcom, záchranárom a zároveň Šperkovým blízkym priateľom. Slovo dalo slovo a spolupráca pri realizácii peknej myšlienky vystúpiť na Gerlach na počesť „Ujca“ bola na svete,“ priblížil Kučera. Dvojicu rozšíril aj ďalší priateľ, vysokohorský turista Štefan Pudiš z Ludrovej.

SkryťVypnúť reklamu

Vlajka a chvíľa ticha na počesť Šperku

Horský vodca určil termín akcie a navyše, akoby nejakým vyšším riadením, vyšlo v ten deň aj ukážkové počasie. Traja priatelia naviazaní na jednom lane spoločne vystúpili na najvyšší vrchol Slovenska. Pietnu chvíľu pri kríži znásobovali široké a čisté panoramatické výhľady.

„Vytiahli sme z plecniaka slovenskú zástavu s odkazom pre priateľa a zaspomínali. Spolu s nami si nebohého Petra na Gerlachu uctili aj ružomberský horolezec a horský záchranár Milan Nedelka, s ktorým sme sa tu stretli náhodou a dvaja poľskí horskí vodcovia zo Zakopaného,“ opísal dobrovoľný strážca prírody chvíle ticha na vrchole.

„Výstup na Gerlach však nezostane prvou a poslednou spomienkou na skvelého človeka, s prirodzenou pokorou a skromnosťou, náročného hlavne na seba. Tatry a ich atmosféru bytostne miloval a na takýchto ľudí nesmieme zabúdať, budúcnosť by nám to neodpustila,“ podotkol na záver Ján Peťo, Šperkov kolega a blízky priateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 161
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 314
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 071
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 287
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 026
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 002
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 474
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


5
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu