RUŽOMBEROK. Ekocentrum má slúžiť deťom a dospelým načerpať silu v prírode, ale aj nenútene naučiť množstvo užitočných informácií o tom, aké väzby v nej fungujú, ako ovplyvňuje bežný život a ako ju účinne chrániť.
„Ružomberok má mnoho ekologických problémov, no ľudia, ktorí tu žijú, často vidia len jedinú príčinu, za ktorú považujú najväčší papierenský gigant, ktorý tu máme,“ povedal Roman Martinovič z neziskovej organizácie Stopka.
Na druhej strane v dolnom Liptove existuje množstvo iných problémov, ktoré situáciu zhoršujú.
„Medzi ne patrí čierne skládkovanie, relatívne nízke separovanie odpadov, nehospodárne, životné prostredie zaťažujúce vykurovanie tuhými palivami, intenzívna doprava a podobne. Na sociálnej sieti ľudia každú chvíľu zavesia fotografiu pneumatiky či nákupného vozíka v Revúcej. Za to nemôže fabrika, ale skôr fakt, že ľudia si len málo vážia to, čo dostali,“ vysvetlil Martinovič.
Chov zvierat a pestovanie rastlín
Práve v plánovanom ekocentre by sa mohli ľudia z dolného Liptova naučiť na rôznych kurzoch ohľaduplnejšiemu spolunažívaniu s prírodou, rozumne využívať jej zdroje. Jeho súčasťou by mala byť aj ekoporadňa a knižnica.
Stopka chce touto cestou prispieť k zelenšiemu pohľadu návštevníkov na región, ale najmä k zelenšiemu konaniu obyvateľov.
„Ekocentrum si možno predstaviť aj ako areál, do ktorého je možné kedykoľvek prísť, zrelaxovať v prírode, načerpať z nej silu a poučenie. V budúcnosti sa chceme venovať aj chovu zvierat a pestovaniu rastlín, aby ich dokázali spoznať aj deti z mesta,“ priblížil Martinovič.
Deti sa výučbe ochrany prírody venujú málo
Myšlienku zriadenia prvého ekoncentra podporil aj prírodovedec Miroslav Saniga z Liptovských Revúc, ktorý bude Stopke pomáhať.
„Je to výborná myšlienka, ktorá ma oslovila, veľmi rád pomôžem. Vychovávať ľudí k citlivosti k prírode treba, deti v škole tomu venujú len niekoľko minút, čo je naozaj málo. Nestačí len chápať prírodu okolo ako niečo automatické, ale niečo, čo má veľký vplyv na človeka,“ povedal známy prírodovedec, ktorý má na konte viac ako 40 kníh o prírode.
V objatí jednej z ružomberských dolín
Stopka hľadá vhodné priestory na realizáciu svojho zámeru. Želajú si, aby mohli pracovať v niektorej z dolín Ružomberského okresu. Obracajú sa preto na samosprávy, ktoré by mali záujem, aby prvé ekocentrum regiónu vzniklo práve v ich katastri.
„Určite sa v Liptove nachádza veľa nevyužívaných objektov, ktoré niekde na peknej lúke zbytočne chátrajú. My ponúkame zas naše vedomosti a skúsenosti a zmysluplné využitie priestoru,“ uzavrel Martinovič.