RUŽOMBEROK. Na trinásty jún tohto roka nezabudnú Filip Orel z Ružomberka a Božena Michaláková, operátorka Krajského operačného strediska Zdravotnej záchrannej služby v Žiline. Majú na to dva dôvody.
Prvým je záchrana života žiakovi Základnej školy Kľačno v Ružomberku. Druhým ocenenie od ministra vnútra národnou cenou 112 Awards. Cenu udeľuje minister za výnimočné záchranárske a vzdelávacie aktivity súvisiace s číslom tiesňového volania 112.
Udeľovania cien 16. septembra v Bratislave sa Filip nezúčastnil z dôvodu choroby. Prevzal ju za neho prednosta Okresného úradu v Žiline Vladimír Macášek. „Rozhodol som sa mu ju osobne odovzdať v škole, ktorú navštevuje,“ informoval. Na odovzdávaní ceny v ružomberskej škole sa zišli okrem Filipa a jeho matky aj zástupcovia ministerstva, záchranárov, hasičov a dve triedy siedmakov.
Myslel si, že sa prepadol pod zem
Záchrana chlapca nebola jednoduchá. Bol sa hrať s dvoma kamarátmi v schátranom areáli bývalej textilnej fabriky. Preborila sa pod ním podlaha a prepadol sa o jedno poschodie. Jeho kamaráti ušli a on si myslel, že sa prepadol pod zem.
„Prijala som hovor z linky 112 a nevedela som presne, či volá žena, muž, alebo si niekto robí žarty. Len kričal, že je pod zemou a nemôže dýchať. Až po niekoľkých minútach začal odpovedať na otázky, ale nevedel povedať, kde presne je,“ spomenula B. Michaláková.
Medzitým už komunikovala cez konferenčný hovor s hasičmi, ktorí sa Filipa vybrali hľadať.
Hasiči našli Filipa pomocou sirén
„Bolo dôležité udržať Filipa na linke čo najdlhšie, aby sme sa dopracovali aspoň približne k tomu, kde ho máme hľadať,“ povedal Pavol Pecník z ružomberského Hasičského a záchranného zboru, ktorého kolegovia sa podieľali na chlapcovej záchrane.
„Po niekoľkých minútach sa trochu upokojil, vedel povedať aj telefónne číslo mamy. Snažili sme sa u nej zistiť, kde sa chodieva hrávať. Samozrejme, bola v šoku, mala na starosti maličké dieťa a netušila, že sa syn vybral mimo sídliska, kde sa zvyčajne zdržiaval,“ pripomenula operátorka. Napokon sa jej predsa len podarilo od Filipa zistiť, že je v areáli textilky.
„Táto informácia hasičom pomohla, ale areál je rozľahlý. Museli použiť zvukové výstražné znamenia, pričom sa operátorka snažila od Filipa zistiť, či ich počuje,“ povedal Pavol Pecník. Dodal, že šťastím bolo aj, že pri páde sa mu nerozbil telefón, nevybila sa v ňom baterka a mal duchaprítomnosť zavolať na tiesňovú linku. Filip si presne nepamätá, či bol pred telefonátom v bezvedomí.
Zo zranení sa liečil dva týždne
Keď ho našli, všetci si vydýchli. „Vždy máme dobrý pocit, keď pomôžeme človeku alebo zachránime život. O to viac, keď ide o dieťa,“ povedala B. Michaláková.
„Bol som v ružomberskej nemocnici, potom na previezli do Martina. Mal som pomliaždený hrudník a narazený chrbát. V nemocniciach som bol dva týždne,“ zaspomínal Filip.
Riaditeľ vysvetlil dôvod udelenia ceny
Riaditeľ školy Mojmír Šrobár Filipovi aj jeho spolužiakom vysvetlil: „Cenu si dostal za duchaprítomnosť, že si volal na tiesňovú linku. Nie za to, čo sa stalo predtým. S kamarátmi ste sa hrali na mieste, kde ste nemali čo robiť. Navyše, dvaja chlapci ušli, čím sťažili tvoju záchranu.“
M. Šrobár aj operátorka pripomenuli Filipovým spolužiakom, ako sa majú správať v situácii, keď treba niekomu zachrániť zdravie alebo život. Zdôraznili aj, že linka 112 nie je na hranie.
Často sa stáva, že na ňu volajú deti pre zábavu. Pritom práve vtedy môže niekto potrebovať rýchlu pomoc.