LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Spomienkový večer s názvom Dvaja v kultúrnom záprahu sme pripravili spolu s MO MS z dôvodu, že od narodenia publicistu Laca Pašku a divadelníka Karola Komanderu uplynulo deväťdesiat rokov,“ dozvedeli sme sa od riaditeľa Domu Matice slovenskej (DMS) v Liptovskom Mikuláši Milana Stromka.
Na Laca Pašku prišiel zaspomínať rodák z Ružomberka, spisovateľ Peter Mišák, žijúci v Martine, aj matematik, docent Ferdinand Chovanec, ktorý bol predsedom miestneho odboru Matice slovenskej v čase, keď bol Laco Paška riaditeľom DMS.
„Boli to pekné spomienky, pridal som sa k nim aj ja, pretože s Lacom sme spolu pracovali v Stavoindustrii sedemnásť rokov. Pri nástupe do Stavoindustrie som ho poznal ako technika bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ale v prvom rade som ho spoznal ako človeka, ktorý okolo seba šíril zvláštnu pokojnú atmosféru ,“ spomenul M. Stromko.
Keď nemohol písať, prešiel viacerými zamestnaniami
Pripomeňme, že L. Paška v roku 1957 založil a viedol podnikové noviny Stavoindustrie v Bratislave, neskôr v Banskej Bystrici. Od roku 1968 do roku 1971 bol vedúcim odboru kultúry na vtedajšom Mestskom národnom výbore v Liptovskom Mikuláši.
Pre svoje postoje k udalostiam, ktoré nasledovali po auguste 1968, ho politicky prenasledovali, zbavili funkcie, a tak sa príležitostne zamestnával na rôznych pracovných pozíciách. Takýmto spôsobom sa dostal aj na fukciu bezpečnostného technika, kde sa zoznámil s Milanom Stromkom. „Postupom času sme si k sebe našli cestu,“ dodal M. Stromko.
L. Paška napísal desiatky kníh, písal aj poéziu, publikoval stovky článkov. Jeho život aj práca boli veľmi späté aj s Maticou slovenskou. Pôsobil v jej najvyšších orgánoch a bol zakladateľom aj riaditeľom DMS v Liptovskom Mikuláši. Zomrel v decembri v roku 2007. Na podujatí čítal z rukopisných literárnych poznámok Laca Pašku Peter Vrlík.
Ochotník a organizátor zdravotníctva
Na ochotníckeho divadelníka Karola Komanderu spomínal na spomienkovej slávnosti režisér a člen odborných porôt mnohých súťažných divadelných prehliadok Emil Hižnay.
Známy dramatik K. Komandera bol dlhé roky aj významným organizátorom zdravotníctva v Liptove.
Zásluhou bývalého župného lekára došlo k skvalitneniu zdravotníckej služby, rozvíjala sa prevencia a nemocničný komplex v Palúdzke. Bezmála tri desaťročia bol správcom nemocnice.
Pred časom navrhol, aby Liptovskú nemocnicu s poliklinikou pomenovali po slávnom liptovskomikulášskom rodákovi, lekárovi Ivanovi Stodolovi. Podarilo sa mu to na tretí pokus.
Práve v nemocnici sa s K. Komanderom zoznámila Etela Trégerová, ktorá tam tiež pracovala a prispela k spomienkam na neho. Na záver k životnému jubileu divadelníkovi odovzdali medailu sv. Cyrila a Metoda, ktorú mu udelila Matica slovenská. Nakoniec mu všetci zablahoželali.
Zaujímalo nás, aké podujatia v najbližšom období chystá Dom Matice slovenskej. „Pripravujeme podujatie k nedožitým osemdesiatym piatym narodeninám básnika Milana Rúfusa, ktoré uvedieme začiatkom decembra.
V novembri začneme nacvičovať divadlo, veselohru zo starých časov pod názvom Počkajte, ja vám ukážem! Hra sa bude týkať zemianskych volieb v Liptovskej stolici v 19. storočí,“ dodal M. Stromko.