RUŽOMBEROK. V modernom Protónovom centre mali liečiť prvých onkologických pacientov ešte koncom roka 2011. Stavba stojí, protónový urýchľovač funguje, no nemocnica terapiu neposkytuje.
Protónový terapeutický komplex má byť výsledkom spolupráce slovenskej a ruskej strany. Do výstavby a zariadenia investovali viac ako 28 miliónov eur.
Slovensko postavilo v areáli Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku budovu komplexu, Rusi dodali protónový urýchľovať. Čakalo sa na doplnenie technológie z ruskej strany. Dodnes sa to nestalo. Urýchľovač je stále v režime colného skladu v ružomberskej nemocnici.
Budova aj zariadenie prešli pod ministerstvo školstva
Ministerstvo obrany, ktoré bolo vlastníkom komplexu, označilo budovu so zariadením za prebytočný majetok.
„Nehnuteľný majetok neslúži a ani v budúcnosti nebude slúžiť na plnenie úloh v rámci predmetu jeho činnosti,“ uvádza sa v zmluve o prevode správy Protónového centra. Koncom septembra tohto roku prešlo bezodplatne pod Centrum vedecko-technických informácií (CVTI), ktoré je príspevkovou organizáciou ministerstva školstva a bude fungovať ako jeho detašované pracovisko.
„Po podrobnej analýze a zhodnotení celkového stavu tohto projektu sa našla cesta pre jeho ďalší posun. Ďalšie kroky bude realizovať ministerstvo školstva v rámci projektu týkajúceho sa vedy a výskumu,“ informoval o dianí Valér Ferko, hovorca ÚVN v Ružomberku.
Technológiu musia zosúladiť s európskymi štandardmi
„Vzhľadom na komplikácie pri uvádzaní technológie protónového urýchľovača do terapeutickej praxe sa dohodlo, že táto problematika prejde z kompetencie ministerstva obrany do kompetencie ministerstva školstva,“ povedal Ľubomír Bilský, vedúci kancelárie riaditeľa CVTI.
Bilský zároveň dodal, že úlohou centra je teraz zabezpečiť certifikáciu technológie za účelom jej využitia pre terapeutické účely v zmysle štandardov Európskej únie.
Riadnu prevádzku spustia v roku 2015
Protónové centrum podľa slov Michala Kaliňáka, hovorcu ministerstva školstva, stojí na výskume, ktorého garantom je ministerstvo školstva. Po dohode s ruskou stranou zabezpečí spoluprácu s ich expertmi na spustení a testovacej prevádzke.
„Dohodli sme sa, že dve tretiny technológie budú z Ruska, tretina bude vyrobená na Slovensku. Počas testovacej prevádzky, za účasti ruských odborníkov, sa budú získavať certifikáty, aby centrum mohlo slúžiť v rámci jadrovej medicíny pre pacientov z celého Slovenska,“ vysvetlil Kaliňák.
Do riadnej prevádzky ho plánujú spustiť koncom roka 2015. „Znamená to, že všetky kroky ministerstva školstva sledujú to, aby Protónové centrum slúžilo na účely liečby, a teda sme neupustili z prvotných ambícií,“ uzavrel Kaliňák.
Protónové centrum v Ružomberku malo byť jediným zariadením svojho druhu v strednej Európe.
Medzičasom nás predbehli Česi, ktorí začali s výstavbou centra neskôr ako na Slovensku. Zariadenie so špičkovou technológiou otvorili v Prahe na začiatku tohto roka.