RUŽOMBEROK. Odvrátenou stranou života v obciach, kde majú ľudia vlastné žumpy alebo len trativody, je nepríjemný zápach, ktorý sa šíri najmä vo večerných hodinách, keď ľudia vypúšťajú splašky voľne do kríkov, jarkov alebo miestnych potokov.
V dolnom Liptove budú ľudia dýchať čistejší vzduch. Obyvatelia obcí Hubová, Švošov, Ľubochňa a Stankovany sa už pripájajú na novovybudovanú kanalizáciu.
Rok bude v skúšobnej prevádzke
Vodárenská spoločnosť Ružomberok (VSR) investovala do výstavby kanalizačnej siete a čistiarne odpadových vôd viac ako 9 miliónov eur, 7,6 milióna poskytla Európska únia. Sieť v obciach na dolnom Liptove meria 24 kilometrov a dovedna sa na ňu napojí 900 domácností.
VSR stavbu nedávno prevzala a minulý týždeň požiadala o kolaudáciu. Následne budú môcť spustiť kanalizáciu, ktorá bude spolu s čistiarňou ešte rok v skúšobnej prevádzke.
„Výstavbu sme zvládli veľmi dobre i keď si vyžadovalo od ľudí trpezlivosť. Aj keď sa niečo opravuje doma, vzniká neporiadok. Samozrejme, boli kolízne situácie, ktoré sme museli riešiť za pochodu, veľmi nám však pomohli starostovia dotknutých obcí,“ povedal Milan Mojš, riaditeľ VSR.
Obce dolného Liptova, zatiaľ s výnimkou Švošova, už majú opravné aj cesty, ktoré museli stavbári rozkopať. „Mnohé ulice teraz vyzerajú lepšie ako pred začiatkom výstavby,“ konštatoval Mojš.
Vychádza lacnejšie ako žumpa
Za pohodlie odvádzania splaškových vôd do čistiarne si ľudia budú musieť priplatiť.
Suma na faktúre bude približne dvojnásobne vyššia, k vodnému pribudne aj poplatok za stočné.
„Kanalizácia vychádza stále lacnejšie, ako keď sa domácnosť zbaví odpadu podľa zákona, teda zavolá si certifikovanú firmu s fekálnym vozom a zaplatí ešte aj za likvidáciu v čistiarni v Hrboltovej,“ povedal Stanislav Nechaj, starosta Hubovej.
Vodári postavili revízne šachty s prípojkami po hranice pozemkov. Vykopanie šachty k domu a položenie potrubia si už musia hradiť ľudia z vlastného. Kanalizačná šachta ich vychádza priemerne na tisíc až tisícpäťsto eur.
Musia preukázať spôsob likvidácie splaškov
Aj keď v obciach funguje kanalizácia, ľudia sa na ňu nemusia povinne napojiť ak majú vodotesnú žumpu a pravidelne preukážu jej tesnosť a spôsob likvidácie splaškových vôd.
„Obyvatelia využívajú možnosť pripojiť si svoju nehnuteľnosť na sieť, aj keď si musia sami zabezpečiť prípojku z domu po hranicu pozemku. So žumpou majú mnohí ale väčšie problémy a kanalizácia je preto pohodlnejšia,“ spresnil Mojš.
Vodári však majú pred sebou ešte veľa práce pri postupnom napájaní domácností.