Vukušičovci si spod Urpína priviezli tri cenné body

Futbalisti MFK Ružomberok v 14. kole Corgoň ligy vyhrali nad Duklou Banská Bystrica na jej ihrisku 1:0.

RUŽOMBEROK. „V úvode sme ovládli hru, lenže do prvej šance sa dostal súper a trafil žrď.

Veľmi dôležitý pre ďalší vývoj zápasu bol gól Tawambu, ktorý sa hlavou presadil v súboji s domácim brankárom Borošom a opäť potvrdil, akým platným hráčom je pre mužstvo,“ uviedol k prvému polčasu tréner MFK Jozef Vukušič.

Tawamba na kóte desať

V 11. min. Nikolič kryl priamy kop, z ktorého pálil Považanec a o tri minúty na to pri ružomberskom brankárovi stálo aj šťastie, keď Brašeň trafil ľavú žrď. Ako sa neskôr ukázalo, rozhodujúci okamih stretnutia na Štiavničkách prišiel v 24. min. po peknej kombinačnej akcii hostí. Zošák prihral Zreľákovi a ten vysokým centrom na skórovanie vyzval Tawambu.

Pre 23-ročného Kamerunčana to bol už desiaty gólový zápis a ním sa v streleckej tabuľke dotiahol na Fořta zo Slovana. Do prestávky sa už nič vážnejšie na ihrisku neudialo. „Bolo jasné, kto strelí prvý gól, získa obrovskú výhodu. Dal ho Ružomberok a dostal sa na koňa,“ skonštatoval po stretnutí domáci kormidelník Norbert Hrnčár.

Záver bez nerváku

Po zmene strán sa dlho pod Urpínom odvíjala viac-menej vyrovnaná partia. Snahu Bystričanom o vyrovnanie nebolo možné uprieť, ale „vukušičovci“ ich do ničoho vážnejšie nepúšťali.

Až do 75. min., keď z rohu päťky mieril Faško, ale Nikoliča neprekonal. Vzápätí naprázdno vyšiel i Brašeň. Hoci Dukla v poslednej štvrťhodine pritlačila, v 81. min. mohla padnúť definitíva, po Zošákovom rohovom kope Lačný vo výbornej pozícii ľavou len tesne netrafil priestor medzi žrďami.

V závere sa „tribúny“ nedočkali žiadnej drámy. Ruža umnou hrou v defenzíve dokráčala k siedmemu víťazstvu v aktuálnej sezóne a potvrdila tretiu pozíciu v tabuľke.

„V druhom polčase čo bolo, pochytal Nikolič,“ podotkol ružomberský kouč.

„Nechceli sme hrať na udržanie tesného vedenia, našim zámerom bolo pridať aj druhý gól, lenže sľubné akcie sme nedotiahli do konca. Takže som bol rád, že prvopolčasový výsledok zostal,“ dodal Vukušič.

Išli za svojím cieľom

Ružomberskí futbalisti po predchádzajúcej domácej sprche od Zlatých Moraviec (1:3), potrebovali v sobotu ako soľ zvládnuť „reparát“ a naplno zabodovať.

„Počas reprezentačnej prestávky sme sa veľmi zodpovedne na Banskú Bystricu pripravovali,“ vravel kapitán Ruže Tomáš Ďubek. „Nikto z nás nečakal ľahké stretnutie, tréner nám zvlášť na srdce kládol, aby sme vzadu udržali nulu,“ pokračoval šéf šatne MFK.

„Na taktickej porade zaznelo jednoznačné – ideme vyhrať. Aj ja som bol presvedčený, že ak neinkasujeme, aspoň jeden gól strelíme, veď v ofenzíve je naša hlavná sila.“

Trošku inak si však Ďubek predstavoval druhú polovicu: „Očakával som, že za stavu 0:1 Dukla viac otvorí hru a nám vznikne priestor na brejky. To sa nestalo. Súper mal síce po prestávke prevahu, no tri body sme uhrali celkom v pohode. Nemožno povedať, že by sme sa triasli o výsledok.“⋌

Jozef Vukušič (Ružomberok): „Pre nás je to cenné víťazstvo, bolo to derby a človek v takom prípade dopredu nevie, ako sa to skončí. V druhom polčase sa čakalo, že domáci budú viac riskovať. Vytýčený cieľ mužstvo splnilo, z výsledku sa tešíme a ideme ďalej.“

Dukla B. Bystrica – MFK Ružomberok 0:1 (0:1)

Gól: 24.Tawamba. Žlté karty: B. Lupták – Adamovič. Rozhodoval Straka – 1690 divákov. MFK: Nikolič – Nosek, Greššák, Adamovič, P. Maslo – L. Lupták (69. Lačný), Zošák (90.+ Bartoš), Nagy, Zreľák – Ďubek (88. Lovás), Tawamba.