RUŽOMBEROK. Vynálezca nového technického riešenia bez obáv tvrdí, že objav pomôže vyriešiť energetické problémy ľudstva a jeho postup možno využiť aj na riešenie situácie s nedostatkom potravín.
„Doterajšie výskumy v oblasti biomasy sa zväčša orientovali len na získavanie jej objemu a zvýšenia množstva dopestovaného na jednotku plochy,“ povedal Jaroslav Demko, ekológ, pedagóg a výskumník Katedry biológie a ekológie Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Výhrevnosť živice sa vyrovná rope
Demko sa zameral na kvalitu lesnej biomasy s cieľom získať vyššie energetické parametre tepla a výhrevnosti. V praxi to znamená, že drevená štiepka, peletka alebo briketa, vďaka vynálezu sála viac tepla.
Demko vyvŕtal do kmeňa stromov presne rozmiestnené diery, cez ktoré zaviedol na jar stimulátor, vodný roztok s účinnou látkou. Postupom zvýšil obsah vysokoenergetických látok, napríklad živice, ktorej spalné teplo a výhrevnosť sa vyrovná palivám na báze ropy.
Riadenie fotosyntézy môže znížiť hladomor
Zvyšovanie tvorby živice podľa Demka funguje na všetkých drevinách, najlepšie na borovici lesnej a smreku obyčajnom.
Výnimočnosť objavu spočíva aj v tom, že energeticky upravená biomasa je produktom fotosyntézy.
„Fotosyntéza je najrozšírenejšou chemickou a fotochemickou reakciou. Pri nej sa zhromažďuje a ukladá energia slnečného žiarenia. Biológovia sú skeptickí pri jej upravovaní, ale pri vyriešení riadenia fotosyntézy, najmä pri lepšom využití slnečného žiarenia rastlinami, dokážeme vyriešiť mnohé problémy,“ priblížil ružomberský výskumník.
Nemecko má obrovské plantáže s biomasou
Demkov vynález sa dá využiť na plantážach, kde sa pestuje biomasa, na priame spaľovanie alebo výrobu kvapalných biopalív cestou konverzie biomasy.
Svet dnes upúšťa od neobnoviteľných zdrojov energie. Ropu, plyn a uhlie, ktorých zásoby klesajú, môže účinne nahradiť energia z vody, vetra, slnka a rastlín. Objav môže podľa Demkových slov pomôcť pri riešení vážnych energetických problémov.
„Nemecko ustupuje od jadrového programu a v súčasnosti približne na jednom milióne hektárov pôdy pestuje plodiny na energetickú biomasu. Aj ostatné európske krajiny hľadajú alternatívne cesty na získanie energie,“ povedal.
Ružomberský výskumník objav zaregistroval na Úrade priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici, teraz čaká na dokončenie patentového konania. Demkov vynález je prvým objavom na Katolíckej univerzite.