RUŽOMBEROK. Pracovníci Liptovského múzea dokončili projekt Píšťalôčka moja. Začali s ním v máji, dva mesiace mapovali výrobcov hudobných a signálnych nástrojov.
„Od výrobcov z Krpelian, Nemšovej a Púchova múzeum kúpilo fujaru, píšťaly a trombity za tisícštyristo eur, na ktoré použilo peniaze z grantu,“ informovala Naďa Somorová.
Aby sa deti netúlali
Liptovské múzeum realizovalo aj projekt Nech sa nám netúlajú pre deti základných škôl v rámci regionálnej výchovy a v lete pre účastníkov troch detských táborov.
Dva tábory organizovali v spolupráci s Centrom voľného času v Liptovskom Hrádku a tretí s obcami Pribylina, Hybe a Východná.
„Tábory sme zamerali na prezentáciu tradičnej pastierskej kultúry. Lektori Igor Litva, Ján Hurajt, Milan Uličný a Anna Kolkusová pripravili pre deti zaujímavý program. Navštívili expozície Ovčiarskeho múzea – Galériu ľudového výtvarného umenia, spoznali život na salaši, v pribylinskom skanzene sa naučili nielen technológiu výroby jednoduchej píšťalky z dreva, ale skúsili aj hrať na trombitách a jedinečnom pastierskom hudobnom nástroji - fujare. Na píšťalkách sa naučili zahrať jednoduché hudobné motívy,“ vysvetlila N. Somorová.
Vzdelávajú sa a tvoria
V októbri pre 126 detí pripravili vzdelávací a tvorivý program.
Aktivít sa zúčastnili žiaci zo Základnej školy Hradná v Liptovskom Hrádku, Základnej školy v Partizánskej Ľupči a liptovskohrádockej Špeciálnej základnej školy.
„Projekt sme zamerali na zmysluplné využitie voľného času detí formou oživenia tradičnej pastierskej kultúry. Mnohé z nich nepoznali naše kultúrne dedičstvo, ale účastníci tábora a worksopov sa spontánne zapájali do aktivít. Projekt deti nadchol. Najprv si mysleli, že fúknuť do hudobného nástroja je jednoduché, ale keď to skúsili, zistili že treba mať nielen vedomosti, ale aj trpezlivosť a poctivo hru skúšať,“ dozvedeli sme sa od N. Somorovej. Dodala, že na budúci rok chcú v projekte pokračovať.