LIPTOV. Mamičky z Liptova si pre dôležitý okamih pôrodu najčastejšie vyberajú medzi pôrodnicami v Ružomberku a v Liptovskom Mikuláši. Rozdiely v poskytovaných službách môžu byť pre niektoré ženy zásadné.
Za štandardný pôrod bez služieb naviac ženy platiť nemusia. Pokiaľ chcú mať pri sebe partnera či priateľku, využiť epidurálnu analgéziu alebo pôrodnícky gél na zmiernenie bolestí a bývať na izbe samy, pôrod ich vyjde od 130 do 160 eur.
V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku nedávno zdvihli ceny za nadštandardné služby. Poplatky za pôrod v liptovských nemocniciach sú aj napriek tomu stále jedny z najnižších na Slovensku.
Vlastného pôrodníka si nemôžu zazmluvniť
Rodičky v oboch mestách najčastejšie využívajú prítomnosť blízkej osoby pri pôrode, zväčša otca. V dôležitej chvíli ženy nechcú byť samy, no musia si za to priplatiť. V pôrodniciach je poplatok rovnaký – 20 eur.
V oboch pôrodniciach vlani lekári priviedli na svet porovnateľný počet detí. Po pôrode ich majú matky na izbe pri sebe. Pacientkám nemocnice neponúkajú možnosť vybrať si vlastného pôrodníka, ďalšie služby sa už v mestách rôznia.
Nemocnice pripravia ženy na pôrod
Nemocnice pomáhajú zvládať budúcim mamičkám strach pred pôrodom kurzami či stretnutiami.
„Každú poslednú stredu v mesiaci robíme stretnutie budúcich mamičiek na pôrodnici, kde si môžu prezrieť prostredie oddelenia a pôrodnej sály. Taktiež majú možnosť porozprávať sa s lekárom a prediskutovať otázky ohľadom pôrodu,“ povedal Juraj Ondrejka, prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Ružomberku . Tieto stretnutia sú bezplatné.
Mikulášska nemocnica ponúka ženám kurzy psychoprofylaxie, kde ich certifikovaná pôrodná asistentka pripraví na pôrod.
„Poplatok je dve eurá za jedno sedenie,“ povedala Adriana Grešová z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice v Liptovskom Mikuláši.
Uvoľniť sa môžu v relaxačnej vani
Pokoj a pohodlie v nemocničnej izbe si musia rodičky zaplatiť, poplatok za nadštandardnú izbu je desať eur v oboch pôrodniciach za noc. V Ružomberku majú jednu izbu s vlastným sociálnym zariadením, televízorom a polohovateľnou posteľou. V Liptovskom Mikuláši sú nadštandardné izby dve.
Keď už príde čas samotného pôrodu, v Liptovskom Mikuláši presunú ženy do jedného z dvoch pôrodných boxov, kde majú k dispozícii aj relaxačnú vaňu. V Ružomberku sú tri boxy s polohovateľnými pôrodnými kreslami a fitloptami.
„Budúce mamičky môžu využívať teplú sprchu, vaňa k dispozícii nie je. Nadštandardný box nemáme,“ povedal Valér Ferko, hovorca ÚVN.
Fotografia dieťaťa alebo prístroj na doma
Ženy si stále častejšie vyžiadajú pri pôrode prítomnosť duly, profesionálky, ktorá im pomáha lepšie zvládať jeho priebeh. V Ružomberku túto možnosť pacientky nemajú, liptovskomikulášska nemocnica dulu povolí za dvadsaťeurový príplatok.
Ružomberská pôrodnica okrem štandardnej starostlivosti zabezpečí napríklad za dve eurá fotografiu dieťa a pre-pichnutie ušiek za 3,3 eura. V Liptovskom Mikuláši zas mamičkám požičajú domov za euro na deň monitor na sledovanie dýchania novorodenca.
Ženy, ktoré požiadajú o umelé prerušenie tehotenstva v Ružomberku, nepochodia. Nemocnica je výukovou základňou Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku a interupcia je v rozpore s jej základnými etickými princípmi. Ak chcú ženy absolvovať zákrok, musia ísť do Liptovského Mikuláša a zaplatiť 210 eur.