LIPTOV. Majitelia ich pravidelne používajú pri poľnohospodárskych a lesných prácach.
Policajti vydali v priebehu prvého mesiaca platnosti novely zákona už desiatky zvláštnych evidenčných čísiel. Žiadajú ich majitelia, ktorí sa s vozidlami musia na polia dostať cez verejné komunikácie.
Trasa a čas
„Dopravný inšpektorát Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši za prvý mesiac účinnosti zákona pridelil dvesto-štyridsaťtri zvláštnych evidenčných čísel obsahujúcich písmeno C. Najviac žiadateľov bolo z obcí Važec, Východná a Hybe,“ informovala Jana Balogová, krajská policajná hovorkyňa zo Žiliny.
Dodala, že žiadatelia museli okrem základných údajov o podomácky vyrobenom traktore priložiť aj jeho fotografiu. V žiadosti museli uviesť aj predpokladanú trasu, po ktorej bude dopravný prostriedok jazdiť aj čas jeho používania v cestnej premávke.
Starostovo víťazstvo
Z každej obce Ružomberského okresu aspoň jeden majiteľ podomácky vyrobeného traktora požiadal o vydanie zvláštneho evidenčného čísla pre svojho poľnohospodárskeho pomocníka.
V priebehu prvého mesiaca ich dopravný inšpektorát vydal spolu sedemdesiatštyri.
Najviac žiadateľov, až trinásť, bolo z Liptovských Sliačov. Teda z obce, starosta ktorej sa aktívne na celoslovenskej úrovní zasadzoval o prijatie novely zákona umožňujúcej používať podomácky vyrobené traktory na verejných komunikáciách.
Nový príjem štátu
Od septembra je možné prideliť zvláštne evidenčné číslo obsahujúce písmeno C vozidlám, ktoré nie sú schválené na prevádzku v premávke na cestách, no sú používané na poľnohospodárske alebo lesné práce.
Medzi takéto dopravné prostriedky patria hlavne podomácky vyrobené traktory a ich prívesy či včelárske vozidlá.
Dopravný inšpektorát vozidlo zaeviduje, pridelí mu zvláštne evidenčné číslo, ktoré je platné najviac tri roky a vydá mu osvedčenie. Za vydanie jednej tabuľky s číslom sa platí 33 eur.