Utorok, 29. november, 2022 | Meniny má Vratko

Žilinský župan Blanár obhájil svoj post už v prvom kole

Juraj Blanár zo Smeru získal 54 percent hlasov, kandidát pravice Miroslav Mikolášik iba 28.

Juraj Blanár pri sledovaní priebežných výsledkov.Juraj Blanár pri sledovaní priebežných výsledkov. (Zdroj: TASR)

Píšu redaktori týždenníkov MY:
Martin Pavelek, Vladimír Špinner, Eva Petranová, Marek Juriš

Spravodajstvo minúta po minúte sme ukončili

((a))

1:38 Víťazom volieb v žilinskom kraji sa stal už v prvom kole kandidát Smeru Juraj Blanár, získal 54 percent hlasov. Druhý s výrazným odstupom skončil kandidát koalície KDH, Most, SDKÚ, SaS Miroslav Mikolášik, volilo ho 28 percent ľudí. Tretí nezávislý Igor Ryban získal trinásť percent. Voliť prišlo 21,6 percenta oprávnených voličov.

1:21 Pri viac ako 98 percentách spočítaných hlasov získal Miroslav Mikolášik 32 446 hlasov, čo predstavuje 28,51 percent. Tento počet zatiaľ nepostačuje na postup do druhého kola. Naopak, súčasný župan Juraj Blanár má zatiaľ podporu takmer 54 percent voličov. Miroslav Mikolášik sa však nevzdáva.

„Ďakujem všetkým voličom za podporu. Ešte nie sú spočítané všetky hlasy a v tejto chvíli môžeme len špekulovať, či bude druhé kolo. Ak áno, budem rád čestne súťažiť s Jurajom Blanárom a zabojujem o priazeň voličov.“

1:04 Sčítaných je vyše 90 percent hlasov, Blanár vedie s takmer 54 percentami, Mikolášik má 28,7 a Ryban 13.

0:31 Po sčítaní 60 percent hlasov sa rozdiel medzi Blanárom a Mikolášikom zmenšil. Kandidát Smeru má 52,6 percenta, kandidát pravice 29,3.

bla.jpg

Blanár vo svojej centrále. Foto: TASR

0:05 Sčítaná je tretina hlasov, Blanár by s 56 percentami zvíťazil už v prvom kole. Druhý Mikolášik má 25,6 percenta, tretí Igor Ryban (nezávislý) 13 percent.

23:27 Po sčítaní ôsmich percent hlasov vedie s 57,9 percentami hlasov Juraj Blanár (Smer). Druhý je s 25,8 percentami pravicový kandidát Miroslav Mikolášik (KDH, Most, SDKÚ, SaS). Účasť je zatiaľ okolo osemnásť percent.

22:41 Obvodné volebné komisie v Turci začínajú spracovávať zápisnice z okrskov. V Turčianskych Tepliciach ju ako prví odovzdali zástupcovia z Veľkého Čepčína.

„Počítame, že okolo polnoci by sme mohli byť hotoví,“ povedal Jaroslav Mališ, predseda Obvodnej volebnej komisie v Turčianskych Tepliciach, ktorý označil priebeh volieb za pokojný a bezproblémový.

„Okrem desaťminútového výpadku elektriny v Abramovej sme nezaznamenali žiadny problém. Navštívili sme približne 80 percent okrskov a vo všetkých išlo všetko podľa pravidiel.“

Bez rušivých momentov prebehli voľby aj v Martinskom okrese. Obvodná komisia síce riešila dva podnety od občanov, ale podľa predsedníčky Anny Markovej mali skôr charakter nedorozumení, bližšie ich nešpecifikovala.

„Každý člen komisie navštívil niekoľko okrskov a ani v jednom sme nezaznamenali nedostatky,“ vyhlásila Marková.

21:58 Na otázku, či primátorovi Martina a poslancovi Národnej rady neprekáža, že vo voľbách do krajského parlamentu kandidujú aj terajší poslanci mestského zastupiteľstva a úradníci mesta, odpovedal: “Nevidím v tom problém. Skôr naopak. Mnoho oblastí, ktoré ovplyvňujú život v regióne aj v meste, ako napríklad stav ciest, stredného školstva, zdravotníctva či sociálnych vecí, má v rukách častokrát vyšší uzemný celok. Preto môže byť prínosom, ak na záujmy mesta či regiónu dohliadajú tí, ktorí situáciu poznajú podrobnejšie.“

21.43 V centrále Smeru v Žiline sa postupne schádzajú členovia, aby sledovali výsledky župných volieb. Všetko je pripravené, aby sa objavili na svetelnej tabuli.

Podpredseda ŽSK Jozef Štrba vyslovil aspoň čiastočnú spokojnosť, že účasť bude vyššia ako 10 percent. Vraj už teraz je okolo 14 percent a do 22. hodiny ešte porastie.

21.38 Štyridsiatnička Dana z Podhradia v Turci sa lieči v turčianskoteplických kúpeľoch už druhý týždeň. Procedúry ju natoľko zamestnávajú, že na voľby ani nepomyslela.

„Pravdupovediac, ani som nemala koho vyberať. Kandidátov nepoznám, je to voľby čo voľby rovnaké,“ povedala nám Turčianka, ktorá sa práve chystala na zábavu.

21.02 Prvovoličov v týchto voľbách veľa nebolo. V čadčianskom dome kultúry odvolil pred chvíľou Jakub Klieštik, ktorý sa vrátil v máji z amerického Wisconsinu. Vraví, že pre Američana sú voľby veľmi dôležité. Myslí si, že rovnako by to malo platiť aj pre Slováka.

20.47 Vo volebnom okrsku v Turčianskej Štiavničke sa ráno stavili, koľko ľudí príde voliť. „Kto bude najbližšie k číslu 120, vyhrá minuloročný kalendár,“ smiala sa podpredsedníčka komisie Zuzana Matulová. Dodala, že predpoludním sa dosť nudili. K urne prišlo 12 voličov. V týchto chvíľach sa ich počet dostal na hranicu 78 ľudí. „Z 737 voličov je to málo,“ poznamenala Matulová. V komisii majú preto málo pohybu, a tak priberajú z občerstvenia, ktoré si priniesli.

20.43 V Liptovských Sliačoch, najväčšej obci Liptova s viac ako tritisíc ľuďmi oprávnenými voliť, je účasť pomerne veľká. Potvrdil to starosta Ján Ondrejka: „Predpokladám, že by sme mohli prekročiť tridsaťpercentnú hranicu.“

20.15 Voľby v Hladovke skrášlila nevesta so ženíchom. Marcela Brnušáková a Marek Romaňák si povedali v miestnom kostole áno. Na spoločnej ceste životom zamierili aj do volebnej miestnosti.

Súčasťou svadobného dňa Marcely Brnušákovej a Mareka Romaňáka bola aj návšteva volebnej miestnosti.

19.50 Vo Važci bola voliť dôchodkyňa Jana Šeďová, ktorá má české aj slovenské občianstvo. Voliť chodieva aj do rodných Čiech. V Hybiach prišiel do volebnej miestnosti po svojich 81-ročný dôchodca, ktorý v predchádzajúcich voľbách volil v nemocnici.

„Neočakávam iné, len aby politici konečne dodržali, čo sľúbili. Pamätám prezidentov od Masaryka po Gašparoviča, vždy každý tvrdil, že sa polepší, no v kĺboch cítim, že sa to skôr zhoršuje,“ dodal.

((vazec))

19.42 Na najľudnatejšom ružomberskom sídlisku Klačno volia najmä mladší. Sú tam tri okrsky s takmer 3700 voličmi. Bydlisko tu majú aj traja kandidáti na poslancov. „Zatiaľ máme 13-percentnú účasť,“ poznamenala predsedníčka komisie.

Oravské obce majú nadpriemernú účasť

19.39 Na Orave je päť obcí, kde sa o dôveru voličov uchádzajú ich dvaja spoluobčania. Súboj domácich kandidátov pritiahol k urnám obyvateľov Krušetnice, zo 714 zapísaných voličov už volilo tristo.

„Myslím si, že budeme mať viac ako päťdesiat percent,“ povedala Alžbeta Páterková z okrsku. Voľby zaujímajú aj Veličňanov. „Blížime sa k štyridsiatim percentám,“ povedal Marián Hrabala, predseda komisie. V Bzinách prišlo takmer 35 percent ľudí, v Zázrivej a v Rabči približne dvadsať.

19.32 Mladý volič František Ujházi zo Žiliny zobral voľby vážne. „Bol som voliť, ale v nejakú výraznú zmenu neverím. Mrzí ma, že ľudia voľby ignorujú. Vinu na tom nesú predovšetkým politici, z ktorých sme znechutení. Škoda, že voliči možnosť vymeniť politikov za možno lepších nevyužívajú,“ povedal.

19.12 Občiansku povinnosť si splnila aj jedna z najstarších trstenských voličiek. Osemdesiatdeväťročná Žofia Olejníková by už do volebnej miestnosti nevládala zájsť. Bola rada, že členovia komisie prišli s urnou k nej domov.

Žofia Olejníková volila doma.

19.08 Mestskí policajti v Martine majú neštandardnú službu. Ich prioritou je zabezpečiť pokojný priebeh volieb. „Policajti hliadkujú predovšetkým v okolí volebných miestností, aby mohli v prípade incidentu zasiahnuť. No nebolo treba,“ doložil.

Boli sa pozrieť aj na Bambuskách. O prevažne rómskej osade sa traduje, že sa v nej kupujú voličské hlasy. „Nič podozrivé sme nezaznamenali, indície sa nepotvrdili,“ informoval Húska.

19.05 Anna Belousovová, ktorá bola dosiaľ poslankyňou Vyššieho územného celku v Žiline, sa o tento post neuchádza. Dôvody osobného rozhodnutia zatiaľ nechce zverejňovať. Voliť bola a povedala, že politici by sa mali zamyslieť nad nízkou účasťou: „Najmä nad lacným víťazstvom a jeho morálnou stránkou.“

19.01 Do jedného z troch okrskov v Palúdzke patria liptovskomikulášska nemocnica a Zariadenie pre seniorov. Prenosnú schránku si v nemocnici nevyžiadal žiaden pacient, členovia komisie ale zbierali obálky medzi dôchodcami. „Volilo šestnásť seniorov,“ povedala Eleonóra Bosíková, predsedníčka komisie. K urnám prišlo dosiaľ takmer dvadsať percent z 599 voličov.

18.58 V rázovitej turčianskej obci Blatnica voľby pravdepodobne nedopadnú slávne. Zo 780 voličov prišlo hlas doteraz odovzdať 110 občanov, väčšinou starší a seniori. Vo volebnej komisii tvrdia, že mladých do tridsať rokov bolo ako šafranu. Jedného osamoteného staršieho Blatničana sme našli v krčme ako sleduje hokej. „Škoda peňazí na kampaň, voliť nepôjdem, nemám si koho vybrať,“ povedal nám.

V Blatnici volili najmä starší ľudia a stredná generácia.

18.26 Volebné miestnosti sú otvorené už takmer dvanásť hodín. Polícia v kraji neriešila žiadny podnet ani výtržníctvo.

„Ak aj vznikli problémy, predsedovia komisií ich riešili vo vlastnej réžii,“ zhrnula doterajší priebeh volebného dňa Jana Balogová, krajská hovorkyňa polície.

18.17 V tvrdošínskej športovej hale nastúpili na extraligový zápas florbalistky FBK Tvrdošín proti tímu NTS FK ZŠ Nemšová. Čaká ich tvrdý duel, doteraz ešte neprehrali. „Najprv sme si splnili občiansku povinnosť," povedala Táňa Balážová.

18.15 Volebná urna sa predsa dostala aj do Hornooravskej nemocnice v Trstenej. Členov komisie zavolal Milan Baruta. Chcel voliť, aj keď leží na jednotke intenzívnej starostlivosti.

„Snažím sa zúčastňovať každých volieb, vždy, keď môžem,“ povedal 60-ročný Trstenčan Milan.

Milan Baruta volil na jednotke intenzívnej starostlivosti.

18.10 Volebnú miestnosť vo Vyšnom Kubíne zriadili v expozícii Pavla Orzságha-Hviezdoslava.

„Neprekáža mi, že mi Hviezdoslav a jeho rodičia pri krúžkovaní kandidátov pozerajú ponad plece," so smiechom povedala Jana Balková. Rovnaký názor majú asi aj ďalší Vyšnokubínčania, pretože volebná účasť sa blíži ku dvadsiatim percentám.

V expozícii Pavla Orzságha Hviezdoslava volia vo Vyšnom Kubíne.

17.37 V okrskoch v Zborove nad Bystricou na Kysuciach bolo veselo. Voličom vyhrávala folklórna skupina Zborovanka.

„Každé voľby vyhrávame, aby sme pripomenuli, že voľby sú dôležité. Dnes hráme aspoň tým, ktorí prišli voliť aj v daždi,“ povedal zástupca starostu a člen skupiny Zborovanka Ľubo Kubla. Podvečer prišli voliť aj novomanželia Lenka a Vladimír Smržovci.

„Tento deň je pre nás veľmi dôležitý. Začíname novú etapu života. Voľby sme nemohli vynechať. Sme predsa zodpovední,“ prezradili novomanželia Lenka a Vladimír Smržovci.

17.29 Ľudí v Mošovciach najviac trápi stav panelovej cesty, ktorá spája ich obec s Martinom a Turčianskymi Teplicami. Roky sa nerieši a možno aj preto majú vlažný vzťah k dnešným voľbám. Doteraz prišlo svoj hlas odovzdať len 160 z 1133 voličov.

17.21 V Osádke, najmenšej oravskej obci, volila najstaršia obyvateľka, 101-ročná Zuzana Klocoková. „Musím si popozerať,“ upozornila členov komisie, ktorí za ňou prišli s prenosnou urnou, a začala študovať volebné lístky. Župana zakrúžkovala sama, s poslancami jej pomohli.

Stojedenročná Zuzana Klocoková povedala, že volí preto, aby bolo na Slovensku dobre.

17.07 „Rád by som šiel voliť, ale skoro ráno som cestoval do Svidníka na extraligový duel, vrátim sa v noci," povedal Milan Beniač, majster sveta v hokejbale. Tomáš Ďurica, kapitán futbalistov MŠK Žilina B povedal: „Mám nabitý program, lebo sme hrali zápas. Ak stihnem, voliť pôjdem."

17.02 Členovia obvodnej volebnej komisie v Turčianskych Tepliciach majú na starosti 33 okrskov, momentálne sú na kontrolnej ceste. Je už druhá za tento deň. Predpoludním prešli Rakšu, Mošovce, Borcovú a Malý Čepčín, všade registrovali pokojný priebeh. Pred treťou hodinou riešili výpadok elektrického prúdu v Abramovej, elektrárne obec do dvadsiatich minút zapli.

17.01 Ani v okresnom meste Bytča nie je účasť voličov vysoká. Volebné obvody hlásia 10 až 15 percent. Vytrvalý dážď neodradil primátora mesta Miroslava Minárčika s manželkou, ktorí prišli do volebnej miestnosti pešo. „Voliť pokladám za česť aj povinnosť zároveň,“ povedal.

Miroslav Minárčik bol v uplynulom období poslanec ŽSK.

16.51 V Zázrivej doteraz volilo viac ľudí ako inde, aj keď niektorí voliči museli prísť z osád z viac ako pätkilometrovej vzdialenosti. „U nás je účasť viac ako 14 percent, no aj tak je to menej ako po iné voľby,“povedala predsedníčka jednej z dvoch okrskových komisií v Zázrivej.

16.48 Aj na žilinskom sídlisku Solinky volebné miestnosti zívajú prázdnotou. V niektorých okrskoch účasť nedosiahla ani 10 percent.

16.30 Aj z Liptovskej Osady hlásia slabú účasť. V počte obyvateľov patrí medzi najväčšie v Liptove. Na župných voľbách v roku 2009 mali najmenšiu účasť, len necelých 12 percent. Zatiaľ odhadujú sedempercentnú účasť.

16.12 Zo Snežnice kandidujú za poslancov dvaja ľudia. Napriek tomu je účasť voličov nízka. „Máme 1030 obyvateľov, z toho je 780 voličov. Doteraz ich prišlo voliť 140. Považujeme to za veľmi nízku účasť,“ povedal starosta obce Ján Pokrivka.

16.00 V turčianskej obci Malý Čepčín vyhrávajú vo volebnej miestnosti ľudovky. Doteraz odvolilo 70 zo 435 voličov. „Predpoludním to bolo s účasťou biedne,“ povedali nám v okrskovej komisii. „Ale ľudia si už navarili, poupratovali a prichádzajú teraz odovzdať svoj hlas.“

15.53 Obecná zabíjačka v Nižnej nad Oravou podľa okrskovej komisie vplyv na volebnú účasť nemá. „Tí, čo chodia pravidelne voliť, prišli aj dnes, bez ohľadu, či je akcia alebo nie,“ povedal predseda komisie. Členov komisie nemrzí, že musia sedieť vo volebnej miestnosti a nie vonku pri kapustnici. „Je to naša práca a tu je teplejšie.“

Obecná zabíjačka účasť na voľbách neovplyvňuje.

15.47 Z 289 voličov prišlo do volebnej miestnosti v Beniciach pri Martine doteraz dvadsať. Členovia komisie lúštia krížovky, čítajú noviny, štrikujú. Obávajú sa, že ani do 22. h nebudú mať veľa práce. Dokonca aj krčma v susedstve volebnej miestnosti je takmer prázdna.

15.45 Voľby v Ružomberskom okrese sú pokojné, obvodná volebná komisia neriešila žiaden podnet. „Stále sme v teréne, kontrolujeme, či je všetko v poriadku,“ povedal Miroslav Zigo, predseda obvodnej volebnej komisie. „Vo väčšine okrskov je slabá účasť, hádam sa to k večeru zlepší,“ dodal Zigo.

15.36 Tvrdošínska obvodná komisia zatiaľ riešila jeden podnet. Traja kandidáti mali reklamu na blikajúcej tabuli.

„Kandidáti v stredu poslali majiteľovi tabule list, v ktorom ho žiadali o stiahnutie reklamy. Vlastník plochy však na to zabudol. Chybu odstránili hneď po upozornení," povedal Emil Pavlík, predseda komisie.“

Na reklamnej tabuli aj dnes svietili volebné reklamy troch hornooravských kandidátov.

15.14 Hospitalizovaní pacienti v Univerzitnej nemocnici v Martine majú smolu. Nemôžu ísť voliť, hoci mnohí by chceli. Teoreticky je to možné len v tých prípadoch, keď majú zároveň trvalý pobyt v okrsku, v ktorom sa nemocnica nachádza. Vtedy by mohli požiadať okrskovú komisiu, aby za nimi prišla v prenosnou volebnou urnou.

V dolnokysuckej Radoli majú zodpovedných mladých

15.06 V hornokysuckých obciach chodia voliť prevažne skôr narodení, v dolnokysuckej Radoli do volebnej miestnosti vstupujú aj mladí. „Asi máme v obci zodpovedných mladých ľudí,“ vysvetlil starosta Radole Anton Tkáčik. On si voľby necháva na večer.

„Teraz rozvážam členov komisie s prenosnou urnou za voličmi, ktorí nemohli prísť pre zdravotný stav alebo vysoký vek. V takmer tisícpäťstovej Radoli ich majú nahlásených štrnásť.

14.58 Z viacerých volebných okrskov v Martine máme informácie, že percento účasti voličov sa priemerne blíži k desiatim.

„Je to menej ako o takomto čase v minulých voľbách,“ komentuje číslo jedna z členiek komisie v okrsku číslo 5 na martinskej Ľadovni. Z 877 voličov tam zatiaľ prišlo odovzdať svoj hlas 94.

14.45 Predseda volebnej komisie ŽSK Martin Turóci hodnotí polovicu volebného dňa ako veľmi pokojnú.

„Naši členovia chodia na kontroly, zatiaľ nič závažné nezistili. Teraz sme poslali kontrolu do Trstenej, odkiaľ prišiel podnet, že reklama jedného z kandidátov naďalej beží v elektronickom médiu. Uvidíme, o aké závažné porušenie moratória pôjde,“ povedal.

14.40 Doteraz prišlo v turčianskej obci Moškovec, ktorá je známa vysokou volebnou účasťou, k urne len 7 ľudí, z nich štyria sú členovia komisie. Podľa starostky Anny Staňovej ľudia vôbec necítia, že nejaká „vúcka“ existuje. „V tomto roku nám prišlo na cesty 194 eur, ani nákladniak s drvinou za to nezaplatím,“ komentuje pre SITA a nádeja sa, že do večera hádam ľudia do volebnej miestnosti prídu.

14.38 Manželia Michal a Hedviga Pliešovskí z Martina si dnes po šesťdesiatich rokoch spoločného života si v obradnej sieni Turčianskej galérie obnovili manželský sľub. „Ráno bolo u nás rušnejšie, mali sme veľa povinností, ale stihli sme aj odvoliť. Vždy chodíme spolu, aj teraz sme boli," povedala Hedviga Pliešovská.

Voliť boli aj diamantoví manželia Michal a Hedviga Pliešovskí.

14.33 V dolnokubínskom gymnáziu volil 79-ročný Milan Németh, najstarší oravský kandidát na poslanca. Bývalý samostatný technológ pochádza od Nitry, na Oravu sa priženil. Fandí mu manželka, dve deti, dve vnúčatá a všetci dolnokubínski seniori. „Nemyslím si, že mám šancu, ale chcem zviditeľniť dôchodcov,“ povedal Németh.

14.30 V kysuckej Turzovke prichádzajú voliť skôr staršie ročníky. Obyvatelia patriaci do okrsku č. 3 volia v kultúrno-spoločenskom stredisku, účasť komisia považuje za nízku. Voľby však nevynechal najstarší obyvateľ mesta, 93-ročný Ján Holaza, prišiel so 75-ročnou manželkou Žofiou. Zaujímavosťou je, že ide o bývalého predsedu Mestského národného výboru a bol aj prvým ponovembrovým primátorom mesta.

14.22 Okrsková volebná komisia v Likavke vyslala medzi seniorov v Centre sociálnych služieb členov s prenosnou volebnou schránkou. V centre je 250 klientov, zdravotný stav dovoľuje len 80 z nich účasť vo voľbách. O hlasovanie v župných voľbách prejavilo záujem šesťdesiat voličov. „Vychádzame v ústrety ľuďom, ktorí si chcú splniť občiansku povinnosť,“ povedala riaditeľka centra Dagmar Švecová.

14.16 Do šiestich volebných okrskov v najmladšom slovenskom meste v Krásne nad Kysucou prichádzajú prevažne skôr narodení. „Od rána sme mali do štyridsať voličov, najmä starších ľudí. Za mladšiu generáciu prišli doteraz len dve dievčatá,“ informoval predseda volebnej okrskovej komisie v časti Zákysučie Anton Galgánek.

Vo volebnom okrsku v Základnej škole Mládežnickej volil aj primátor mesta Jozef Grapa s manželkou. Podľa slov predsedníčky tejto volebnej komisie Aleny Hančinovej, očakávajú približne 20-percentnú účasť.

Primátor najmladšieho slovenského mesta Jozef Grapa s manželkou.

14.10 Záchranári odbehli voliť z výcviku vyhľadávacích psov do volebnej miestnosti na sídlisku Vlčince v Žiline.

13.59 Krušetnicu s necelou tisíckou obyvateľov dnes zobudil dážď so snehom. Je jedinou obcou Bielej Oravy s dvoma kandidátmi na poslanca. „Napriek tomu je účasť mizerná,“ povedala Alžbeta Páterková z volebného okrsku.

„Zo 714 zapísaných voličov prišlo zatiaľ 130. Chodia po jednom, po dvoch.“ Každý z piatich členov komisie už stihol doma obedovať a v dobrej nálade ich udržiavajú keksy, ovocie a káva.

13.50 Voľby na území mesta Martin prebiehajú bez problémov. Jedna volička sa sťažovala, že mená kandidátov na lístku má rozmazané. Komisia jej dala nový lístok, s ktorým odvolila. Mestská volebná komisia informovala okrsky, aby riadne kontrolovali volebné lístky, aby boli čitateľné.

13.48 Veronika Františáková, 89-ročná seniorka, volila do prenosnej urny v Domove dôchodcov a sociálnych služieb v Martina na Ľadovni. Spolu s ňou aj ďalších 12 voličov a voličiek. Ďalší sa vybrali priamo do volebnej miestnosti vzdialenej asi 250 metrov.

Seniorka volila do prenosnej urny.

13.40 Nízka účasť voličov charakterizuje volebné obvody číslo 16 a 17 na sídlisku Hliny v Žiline. Komisia má najviac starostí s usmerňovaním ľudí, ako vypĺňať volebné lístky na určenom mieste za zástenou. Väčší nápor voličov očakávajú podvečer.

13.32 Vo Východnej sa k urnám ľudia príliš nehrnú. Členovia miestnej volebnej komisie ale zo skúseností vedia, že pokiaľ je vidno, väčšina dedinčanov má robotu okolo domu a v záhradách. Hojnejšiu účasť očakávajú podvečer. Vtedy sa zastavia aj mladší ľudia cestou na večerné pivo.

13.24 V mestskej časti Žilina-Strážov na futbalovom zápase MŠK Žilina B s Dolným Kubínom diváci nerozoberali len zápas, ale i voľby. Niektorí priznali, že voliť pôjdu po zápase, iní ľahostajne mávli rukou nielen nad zápasom, ale i nad voľbami.

Návod na hlasovanie nebol falošný, ale zabudnutý z volieb pred dvoma rokmi

13.18 Obvodná komisia v Liptovskom Mikuláši sa zaoberala podozrením na umiestnenie falošného návodu na hlasovanie pred volebnou miestnosťou na liptovskomikulášskom sídlisku Podbreziny. Išlo však o návod (na fotografii vľavo) ešte z parlamentných volieb v roku 2012, ktorý zabudli zo zásteny zložiť.

13.02 V Pribyline podľa odhadov volebnej komisie prišlo voliť z 1066 evidovaných voličov viac ako desať percent. V obci je jedna volebná miestnosť.

„Zrána prišli dve väčšie skupiny Rómov, potom prichádzali jednotlivo alebo v malých skupinkách. Prichádzajú skôr starší voliči, mladší akoby sa vyhýbali tejto miestnosti. Hádam po sedemnástej hodine, keď ešte nebude večer a už ani deň, príde viac ľudí.“

12.54 V hornoliptovskej obci Hybe dosiaľ nie je účasť vo voľbách vysoká. Ako prvý prišiel voliť člen miestneho poľovníckeho združenia, lebo sa ponáhľal na poľovačku.

12.47 V Dunajove prišlo do volebnej miestnosti doteraz 53 z 912 zapísaných voličov. Z toho prvovoličov bolo päť.

„Voľby sú pokojné, ľudia prichádzajú priebežne. Ak by som tu mala knihu alebo krížovky, mohla by som si vypĺňať čas. Poobede pôjdeme s prenosnou urnou k šiestim obyvateľom do osady U Matúškov,“ informovala o priebehu volieb členka volebnej komisie v Dunajove Kvetoslava Murčová.

V Dunajove prichádzajú ľudia do volebných miestností priebežne.

12.40 Do volebnej miestnosti v Habovke prišiel jedenapolročný Adamko Sartoris. Voľby nerieši, no starého otca Petra Pevného v tom samého nenechal.

Adamko Sartoris so starým otcom.

12.30 Na hranici s Moravou - U Sobčákov, osady vzdialenej takmer 6 kilometrov od kysuckej Korne, sa tiež volí. Hlasy odovzdali aj 80-ročný Ondrej Sobčák a jeho 77-ročná manželka Mária. „Volím, aby som aj takýmto spôsobom urobil niečo pre mojich potomkov.“

12.22 Väčšina ľudí pacientov v Hornooravskej nemocnici v Trstenej sa k voľbám nedostane. „Voliť môžu len občania patriaci do okrsku, v ktorom je nemocnica spadá," informoval Emil Pavlík, predseda Obvodnej volebnej komisie Tvrdošín. „Volebné komisie nemôžu prechádzať s urnou z okrsku do okrsku."

Ostatní pacienti z Trstenej, môžu odvoliť len, ak ich príbuzní odvezú z nemocnice do volebnej miestnosti v okrsku ich bydliska. To isté platí aj pre pacientov či zamestnancov z iných obcí alebo miest.

12.10 Klienti Zariadenia seniorov a Domova sociálnych služieb v Dolnom Kubíne využívajú možnosť vhodiť hlas do prenosnej volebnej urny. Bola medzi nimi aj 83-ročná Božena Rajčovičová, ktorá sa doteraz zúčastnila všetkých volieb. „Volím, aby sme sa lepšie mali. Ľudia si myslia, že sa nič nenapraví, ale je horšie, keď nepôjdu voliť.“

Dôchodcovia čakajú na príchod prenosnej volebnej urny.

11.56 Prenosnú urnu podľa predsedu okresnej volebnej komisie v Liptovskom Mikuláši ešte nepoužili. Je k dispozícii na sídlisku Podbreziny a do terénu ju pošlú na požiadanie imobilným voličom, dôchodcom alebo pacientom v nemocnici.

Polícia dozerá na poriadok v blízkosti volebných miestností

11.40 Na poriadok v blízkosti volebných miestností dohliadajú motorizované aj pešie policajné hliadky. V teréne sú aj príslušníci kriminálnej polície, v prípade potreby aj špeciálne policajné útvary a pyrotechnici.

„Osobitnú pozornosť venujeme aj prípadom kupovania hlasov. Každý podnet alebo trestné oznámenie pre podozrenie z trestnej činnosti, či priestupku preveríme,“ povedala Jana Balogová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

11.29 Jedným z 936 zapísaných voličov vo volebnom okrsku Dolný Kubín Staré mesto je aj kandidát na župana Miroslav Mikolášik. Do volebnej miestnosti vstúpil optimisticky naladený a s úsmevom na tvári.

Miroslav Mikolášik mal vo volebnej miestnosti dobrú náladu.

11.22 Župných volieb sa zúčastnila aj 18-ročná Patrícia Gejdošová z Turian v okrese Martin, ktorá išla do volebnej miestnosti po prvýkrát v živote.

„Je to zaujímavý pocit, s priateľom a tiež aj doma sme mali preto menšiu poradu, aby som sa správne rozhodla,“ povedala Patrícia tesne po zakrúžkovaní kandidátov. Doplnila, že ju politika zaujíma, študuje na strednej škole ekonómiu a o voľbách toho vie dosť, lebo denne lúska aktuality na internete.

Prvovolička Patrícia Gejdojšová z Turian.

11.18 Vo Východnej v liptovskomikulášskom okrese majú na obecnom úrade na jednej chodbe dva volebné okrsky. Okrsky takto zriadili preto, aby do nich uľahčili prístup ľuďom na vozíku.

11.15 Voliči z martinského okresu majú menšiu ponuku, ako pred štyrmi rokmi. Vtedy si mohli svojich zástupcov vybrať až zo 76 uchádzačov o poslanecký mandát. Politické spektrum je široké, svojich kandidátov a kandidátky, postavilo 10 politických strán a koalícií. Do politickej súťaže vstupujú aj nezávislí kandidáti, celkom ich je v martinskom volebnom obvode 14, čo je ale o 18 menej ako v roku 2009.

11.12 Krajská hovorkyňa polície Jana Balogová informovala, že zatiaľ policajti neriešili žiadne výtržnosti, porušovanie moratória ani iné prípady.

11.08 Voľby v okrese Martin majú bezproblémový priebeh. Takto ich hodnotí aj predsedníčka Okresnej volebnej komisie Anna Marková, ktorá sídli v priestoroch Obchodnej akadémie. „Nikto nám zatiaľ nehlásil žiadne problémy. V priebehu dňa sa chystáme navštíviť aj viacero okrskov," informovala.

10.55 Svoj hlas odovzdal už aj kandidát na župana Igor Ryban. Volebná účasť je vo Višňovom nízka. Do okrsku prišlo voliť priemerne 7 ľudí za hodinu.

Igor Ryban vo volebnej miestnosti.

10.48 Doterajší župní poslanci dostávali odmenu približne 470 eur za mesiac, ak sa rokovania zúčastnili. Za ospravedlnenú neúčasť brali polovicu. Okrem mesačného platu majú nárok na paušálne náhrady na cestovné výdavky vo výške 62 eur. Predseda Žilinského samosprávneho dostával mesačne 3 220 eur.

10.42 Vo Vysokej nad Kysucou majú tri volebné okrsky – v Ústredí a v častiach Nižný a Vyšný Kelčov. V Nižnom Kelčove volia obyvatelia v hasičskej zbrojnici.

„Doteraz prišlo voliť zo zapísaných 539 voličov len 15. Je to asi počasím, ale veríme, že poobede sa účasť zlepší,“ informovala zapisovateľka volebnej komisie Monika Perďochová. V Nižnom Kelčove majú aj prenosnú urnu, s ktorou už boli u dvoch starších obyvateľov. Tí nemohli prísť do hasičskej zbrojnice zo zdravotných dôvodov.

10.33 V mestskej časti Trnové v Žiline už odvolil doterajší župan ŽSK Juraj Blanár aj s manželkou.

„Volil som dobre, prejavil som vôľu tak, ako som ju prejavoval počas môjho pôsobenia,“ povedal. Čo bude dnes ešte robiť? „Priznám sa, že konečne mám sobotu voľnú, budem robiť zameškané veci. Napríklad zazimovanie záhrady. Teším sa na to,“ povedal s úsmevom.

Juraj Blanár bol voliť s manželkou.

10.24 Herec z Liptovského Mikuláša Laco Hámor, ktorý aktuálne hrá farára v televíznom seriáli Dedičstvo, má aj volebnú sobotu pracovnú.

„Aby som stihol televíznu výrobu na inom konci republiky odvolil som hneď zavčas ráno, krátko po siedmej v Liptove," povedal priamo na nakrúcaní v Bratislave.

Laco Hámor odvolil pred odchodom na nakrúcanie do Bratislavy.

10.19 O hlasy voličov v župných voľbách sa uchádzajú všetci liptovskí poslanci, ktoré zastupovali región v zastupiteľstve aj v uplynulom štvorročnom období.

10.10 Štyridsiatym voličom v mestskej časti Bytčica bol primátor Žiliny a kandidát na poslanca do VÚC Igor Choma. „Keby bolo pekné počasie, ľudia by išli do záhrad a nie voliť," podotkol s úsmevom Choma.

Igor Choma vo volebnej miestnosti.

9.59 Členovia obvodnej volebnej komisie v Ružomberku pred chvíľou vyrazili na kontrolu do jednotlivých okrskov. „Situáciu a priebeh volieb sledujeme priamo v teréne,“ povedal predseda komisie Miroslav Zigo.

9.42 Päťčlenná obvodná volebná komisia v Turčianskych Tepliciach hodnotí voľby ako pokojné a bez rušivých momentov.

„Všetko je v poriadku, na kontrolu volebných miestností sa chystáme okolo obeda, ďalšie cesty máme naplánované popoludní a podvečer,“ povedal jej predseda Jaroslav Mališ. Doplnil, že podľa jeho skúseností ľudia začnú do volebných miestností vo väčšom počte prichádzať popoludní a podvečer. Predpoludním dávajú prednosť domácnosti a povinnostiam.

V obvode o jednu poslaneckú stoličku bojujú siedmi kandidáti, jeden z nich je nezávislý. Očakáva sa ale zaujímavý súboj medzi kandidátom, ktorý doteraz zastával post poslanca vyššieho územného celku a kandidáta, ktorý sa najskôr uchádzal o funkciu župana, potom od svojho zámeru upustil.

Starší ľudia vnímajú voľby ako malý sviatok

9. 40 V Osádke, ktorá je najmenšou oravskou obcou, je zapísaných 117 voličov. „Zatiaľ odvolilo šesť,“ povedal Anton Vavrečan, predseda okrskovej volebnej komisie. Prvá vložila lístok do urny členka komisie, hneď za ňou manželia Otradovskí, Rudolf má 93, jeho manželka Ilona o desať menej. „Od víťazov týchto volieb očakávam, že urobia niečo pre ľudí, že nebudú len sledovať svoje platy,“ povedala Ilona. „Mali by si viac všímať, ako žijú bežní ľudia.“

9.37 Členovia Obvodnej volebnej komisie Tvrdošín vyrazili vo viacerých skupinách na kontrolu do obcí Tvrdošínskeho okresu. „Zameriame sa najmä na to, či sú volebné miestnosti zariadené podľa predpisov, či majú okrskové komisie aspoň minimálny počet členov, či sú v miestnostiach predpísané znaky," hovorí predseda obvodnej komisie Emil Pavlík.

9.32 Voľby naplno prebiehajú v Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Žiline. Očakávajú tam mimoriadne vysokú účasť.

„Ľudia považujú voľby za malý sviatok. Už od rána chodia vyobliekaní vo veľkom počte. Na voľby sa tešili,“ povedal pracovník zariadenia. Domov navštevuje 360 klientov, väčšina z klientov bude voliť osobne, pre ťažko chorých pripravili prenosnú urnu.

9.25 Nuda v komisii. Do volebnej miestnosti v Habovke by mohlo prísť 1044 voličov. Zatiaľ je účasť slabá.

Členovia komisie si krátia čas rôznymi spôsobmi.

9.18 V kysuckej obci Klokočov žije 2 437 obyvateľov, z toho je 1800 voličov. „Myslím si, že kampaň bola dobrá, aká bude účasť ťažko predvídať, aj vzhľadom na nepriaznivé počasie. Želám si, aby bola čo najvyššia,“ povedal starosta Ľuboš Stríž.

Teší ho, že k voľbám sa v ich obci zodpovedne stavajú aj ľudia s početnými krížikmi na chrbte. Spomína pani Gajdičiarovú z osady Rybárie, ktorá má už vyše deväťdesiat rokov. Tá však rozhodne nepatrí k jediným. Tradične volia aj osemdesiatničky, napríklad Mária Kubošková z Konečnej či Agnesa Šamajová z Kornice.

9.15 Do volebnej miestnosti v Dome Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši prišlo zatiaľ voliť len osem zo 745 oprávnených voličov. Komisia predpokladá, že tam volebná účasť nepresiahne dvadsať percent.

9.05 Voliť v župných voľbách môžu aj ľudia vo väzbe. Právo hlasovať strácajú väzni, ktorí boli právoplatne odsúdení na trest odňatia slobody. Vhodiť hlas do prenosnej urny môžu len obvinení v Ústave na výkon väzby v Žiline s trvalým bydliskom v okrsku, pod ktorý patrí Hlboká cesta. V Žilinskom kraji väzni inde právo voliť nemajú.

„V Ústave na výkon odňatia trestu slobody v Ružomberku a nie sú umiestnení obvinení, ale právoplatne odsúdení väzni,“ povedal Adrián Baláž zo Zboru väzenskej a justičnej stráže.

9.00 Na najväčšom martinskom sídlisku Ľadoveň sa ľudia k volebným urnám zatiaľ nehrnú. V dvoch okrskoch , v ktorých má právo voliť vyše 1 700 občanov, prišli krátko pred deviatou svoj hlas odovzdať len 24 voličov. „Počas parlamentných volieb to tu bolo rušnejšie, to sa stálo aj v radoch. K nám zatiaľ prišli voliť len štyria ľudia," povedala Bibiana Pánisová, členka okrskovej komisie.

8.50 Oravci volia župana a jedenástich poslancov v troch obvodoch. V Námestove pred piatimi rokmi bojovalo o päť poslaneckých kresiel 40 kandidátov, dnes ich je 28. Menej záujemcov o post župného poslanca je aj v Dolnom Kubíne, o tri miesta si zmeria sily 19 ľudí namiesto 26. Konkurencia vzrástla iba v Tvrdošíne, traja poslanci vzídu spomedzi 19 kandidátov, čo je o dvoch viac ako v roku 2009.

Volebné miestnosti sú aj v penzióne či v bistre

8.48 Obyvatelia časti Zákysučie v Krásne nad Kysucou volia aj v miestnom bistre. Ich účasť bola v minulosti pre vzdialenosti k existujúcim okrskom nízka a v mestskej časti nemá mesto žiadnu miestnosť, rozhodla sa samospráva jeden okrsok umiestniť aj do spomíneho bistra. Vo volebnom okrsku časti Zákysučie majú zapísaných 575 voličov. Doteraz ich vstúpilo do volebnej miestnosti približne 20.

8.46 V horskej obci Demänovská Dolina ľudia odovzdávajú hlasovacie lístky v penzióne, pretože priestory obecného úradu rekonštruujú.

8.43 V jednej z najväčších obcí Turca - Sučanoch majú štyri volebné miestnosti. V „trojke" zo zapísaných 1140 voličov prišlo volebné právo uplatniť 12 Sučancov.

8.35 V Pavčinej Lehote v liptovskomikulášskom okrese zatiaľ volilo len päť ľudí. Väčší záujem majú ľudia o brigádu miestneho turistického združenia.

V Pavčinej Lehote zatiaľ volilo menej ľudí, ako prišlo na brigádu.

8.32 Podpredseda volebnej komisie Žilinského samosprávneho kraja Pavol Čerňan informoval, že začiatok volieb v celom kraji je pokojný.

„Všetko dosiaľ prebieha bez najmenších problémov. Náročná bola príprava volebných miest, hlasovacích lístkov, urien, obálok a podobne. Sme pripravení pružne reagovať na rôzne hlásenia, prípadne ísť niekde aj na kontrolu,“ povedal Čerňan.

8.28 V Stankovanoch, najzápadnejšej obci Liptova, už odvolilo vyše dvadsať voličov. „Začali chodiť hneď, ako sme otvorili volebnú miestnosť. Prví boli matka so synom, Anton a Elena Gašperovci,“ povedal Tomáš Matejík, predseda okrskovej komisie v Stankovanoch.

8.22 Najväčším z troch volebných obvodov na Orave je Námestovo. Obyvateľov zastupuje v župe päť poslancov. V 23 obciach a okresnom meste je 42 volebných okrskov: na obecných úradoch, v školách, kultúrnych domoch aj telocvični.

„Prvý volič prišiel desať minút po siedmej,“ povedala Katarína Sivčáková zo štvrtého okrsku v Zákamennom. Odvtedy odvolilo dvadsať ľudí. Nával očakávajú po príchode autobusu, ktorý pri každých voľbách zabezpečuje obec, keďže z jedného konca dediny na druhý je pätnásť kilometrov. „Ľudia sú už na to zvyknutí,“ dodala Sivčáková.

8.10 O funkciu poslankyne ŽSK sa v liptovskomikulášskom obvode uchádzajú dve ženy. Najstarším kandidátom je 71-ročný dôchodca, najmladším 25-ročný kultúrny pracovník.

7.55 Spomedzi všetkých kandidátov na poslancov za okres Ružomberok sú len tri ženy. Najstarším kandidátom je 67-ročný umelec a pedagóg, najmladším 30-ročný živnostník.

7.50 Volebná miestnosť sa otvorila aj v jedinom volebnom okrsku v žilinskej mestskej časti Brodno. Krátko po siedmej hodine smerovali kroky hlasujúcich do miestnej základnej školy s materskou školou. Účasť bola vzhľadom na skorú hodinu a sychravé jesenné počasie pomerne slušná. Vo volebnej miestnosti sa nachádzalo kvarteto hlasujúcich a postupne prichádzali ďalší – všetko voliči v dôchodkovom veku. Členovia komisie ešte dolaďovali posledné detaily.

7.49 V Čadci otvorili 20 volebných okrskov. Z 25 081 obyvateľov je 20 303 oprávnených voličov. Vo volebnom okrsku na Komenského ulici, ktorý sídli v tamojšej základnej škole, mali zatiaľ desať voličov. K prvým patril Ján Bazger, pracovník Mestského úradu v Čadci.

7.45 Do volebných miestností vchádzajú aj prví Kysučania. O post poslanca sa v tomto regióne v dvoch volebných obvodoch uchádza 66 kandidátov. Najstarší má 67 rokov a najmladšia 21 rokov. Z celkového počtu sa o hlasy voličov uchádza desať žien. Za okres Čadca je v zastupiteľstve ŽSK osem kresiel a za kysuckonovomestský tri. Presne toľko budú môcť voliči vo svojom obvode svojich favoritov krúžkovať.

7.42 Vo volebnom obvode Turčianske Teplice je vo voličských zoznamoch zapísaných 13 700 voličov, ktorí budú môcť voliť v 32 okrskoch. O jeden poslanecký mandát zvedú boj siedmi kandidáti, pred štyrmi rokmi ich bolo šesť. Jeden z nich je nezávislý a zvyšných nominovalo šesť politických strán a koalícií.

7.35 Vo volebných okrskoch Žiliny a okolia sa už od siedmej naplno pracuje 154 volebných komisií. Na Mestskom úrade v Žiline žiadny počiatočný nával nezaznamenali. Ako prvý odvolil Jozef Škorvan z Národnej ulice. „Svojich kandidátov mám už dávnejšie vybratých, viem, koho krúžkovať,“ povedal. „Vždy chodievam takto skoro, potom mám už celý deň pre seba,“ dodal.

Žilinčan Jozef Škorvan.

7.28 K voľbám potrebujete len občiansky preukaz. Pred zakrúžkovaním kandidátov, ktorým chcete odovzdať hlas sa informujte, či sa niektorý z nich kandidatúry nevzdal.

7.20 Volebné miestnosti nie sú vybavené pevnými telefónnymi linkami, ministerstvo vnútra šetrí. „Za prekládky, zriaďovanie nových liniek a hovory nám doteraz fakturoval dodávateľ asi 174-tisíc eur. V aktuálnych voľbách dostanú samosprávy po päť eur na každú volebnú miestnosť," povedala Eva Chmelová z odboru volieb, referenda a politických strán. Môžu sa rozhodnúť, či využijú obecný alebo súkromný telefón, či pevnú linku alebo mobil. Pri šiestich tisícoch volebných miestností je položka na vybavenie miestností telefónmi len 30-tisíc eur.

7.14 Prví Liptáci už vhadzujú do schránok hlasy vo voľbách župana a poslancov Žilinského samosprávneho kraja. V obvode Liptovský Mikuláš krúžkujú 6 poslancov z 28 kandidátov. V obvode Ružomberok 5 poslancov z 25 kandidátov.

V žiadnom z liptovských okrskov nepožiadala volebná komisia o zmenu času. Volebné miestnosti sa teda všade otvorili o siedmej hodine ráno a zatvoria sa o 22. hodine večer.

7.00 Volebné miestnosti otvorili aj v Turci. Vo volebnom obvode Martin v 103 volebných okrskoch môže hlasovať 81 021 voličov. O post poslanca krajského parlamentu sa v Martinskom okrese uchádza 54 kandidátov, volia sa ôsmi.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Počúvaj hlas svojho srdca a študuj, čo ťa baví...
 2. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 3. Fakulta s urýchľovačom či observatóriom? U nás možné
 4. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
 5. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
 6. Malý Cambridge: Aká je idea Trnavskej univerzity
 7. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 8. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
 1. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 2. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
 3. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 4. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 5. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
 6. Aby ste si pri príprave vianočných dobrôt spievali od radosti
 7. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
 8. Statute of limitations in consumer relations
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 28 011
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 8 591
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 880
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 4 706
 5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 664
 6. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 431
 7. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 044
 8. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 867

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Vydierač a rozvratník s podporou médií (2)
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Vojna v bezpečnostných zložkách: Komu zovrelo v hrdle po domovke u pána X?
 3. Samuel Ivančák: Mlčanlivosť kvetov
 4. Irena Šimuneková: Šášov
 5. Marek Mačuha: O dorovnávaní platov
 6. Soňa Bulbeck: O kultúre i nekultúre v prvý adventný víkend...
 7. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 8. Štefan Vidlár: Neschválíme rozpočet
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 53 995
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 614
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 114
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 353
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 4 156
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 996
 7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 910
 8. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 710
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Nový tréner Marek Fabuľa už pevne dohliada nad zimnou prípravou mikulášskeho Tatranu.

Fortunaligový Liptovský Mikuláš okamžite po ukončení jesennej neúspešnej časti sezóny angažoval nového trénera. A ten má v tom jasno. Nebojí sa veľkej výzvy, ktorou je zachrániť súťaž.


13 h
Novú štvrť chcú osadiť do svahu nad Demänovou.

Súkromný investor chystá výstavbu takmer 30 rodinných domov.


16 h

Hádanky, hry a hlavolamy pre všetky zvedavé deti od päť do sedem rokov sú súčasťou zošita s názvom Tešíme sa do školy, ktorý vychádza na 32 stranách.


19 h
Najlepším liptovským brankárom sa stal brankár lídra z Palúdzkej, Japonec Suguru Ieda.

Liptovský futbalový zväz zverejnil aj mená najlepších, trénerov a rozhodcov. Najlepším hráčom uplynulého roka 2022 sa stal Martin Labaška.


22 h

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Vydierač a rozvratník s podporou médií (2)
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Vojna v bezpečnostných zložkách: Komu zovrelo v hrdle po domovke u pána X?
 3. Samuel Ivančák: Mlčanlivosť kvetov
 4. Irena Šimuneková: Šášov
 5. Marek Mačuha: O dorovnávaní platov
 6. Soňa Bulbeck: O kultúre i nekultúre v prvý adventný víkend...
 7. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 8. Štefan Vidlár: Neschválíme rozpočet
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 53 995
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 614
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 114
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 353
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 4 156
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 996
 7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 910
 8. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 710
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu