DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Keď zo zjazdoviek v Jasnej zíde sneh, lyžiari sa striedajú s cyklistami. V lete využívajú sklon svahov a pohodlie sedačkových lanoviek zjazdoví bicyklisti, k dispozícii tu majú desať tratí s celkovou dĺžkou 12,5 kilometra. Začínajú sa pri vrcholovej stanici lanovky na Rovnej holi a končia v stredisku Záhradky.
Spoločnosť nedávno predstavila zámer veľkého rozšírenia počtu, dĺžok tratí s rôznou náročnosťou. Počet tratí chceli zvýšiť na štyridsať a dĺžka sa mala približne strojnásobiť.
Hore by sa vyviezli funitelom
Súčasťou rozšírenia parku pre bicyklistov na severnej strane Nízkych Tatier malo byť zvýšenie nadmorskej výšky, z ktorej sa zjazdoví cyklisti spúšťajú.
Lanovka by ich vyviezla na Chopok a nové trate by sa začínali v nadmorskej výške približne dvetisíc metrov, teda nad hornou hranicou lesa a pásmom kosodreviny.
„Cieľom je priniesť klientom kvalitnejšie služby, teda pestrejšiu skladbu trás hlavne pre menej skúsených jazdcov. Nové trasy, ktorými momentálne nedisponujeme, sú dnes už štandardom. Vďaka realizácii nášho zámeru by bol park porovnateľný s ostatnými vo svete,“ opísala Zuzana Fabiánová, hovorkyňa spoločnosti Tatry moutain resorts (TMR).
Obvodný lesný úrad v Liptovskom Mikuláši s takým rozsiahlym rozšíreným trás v Jasnej nesúhlasil.
Nové trasy naplánovali cez les
Časť nových tratí by síce viedla po už existujúcich zjazdovkách, turistických chodníkoch a zvážniciach, trasovaniu väčšiny by však museli ustúpiť lesy. Poukázal, že rozšírením dôjde k dočasnému záberu lesných pozemkov, ktoré nebudú plniť funkciu lesa bez možnosti na nich hospodáriť.
„Pohyb cyklistov po tratiach bude pôsobiť rušivo v prirodzených biotopoch zveri, ktorá bude systematicky vyrušovaná a stresovaná,“ poukázal úrad na ďalšie problémy, ktoré môžu cyklisti spôsobiť.
Cyklisti sa smú spúšťať len z Rovnej hole
Návštevný poriadok národného parku presne vymedzuje trate a podmienky využívania územia na horskú cyklistiku. V Jasnej povoľuje vstup zjazdových cyklistov len od Rovnej hole smerom na Záhradky.
Umiestnenie nad pásmom lesa podľa stanoviska Národného parku Nízke tatry (NAPANT) vytvára predpoklad na zaťažovanie prírodného prostredia aj mimo vymedzeného priestoru vrátane hlavného hrebeňa Nízkych Tatier.
„Takéto trate sú lákadlom pre adrenalínových športovcov, ktorí aj na základe zistení nášho dlhodobého monitoringu nerešpektujú žiadne obmedzenia,“ uvádza sa v stanovisku národného parku.
Návštevný poriadok pravdepodobne doplnia
TMR napokon oklieštilo pôvodný plán o polovicu aj na základe námietok zo stany ochranárov a lesníkov. „Vrcholovú časť nám zatiaľ nepovolili,“ potvrdila Fabiánová.
V stanovisku správa parku odporučila prehodnotenie hustoty tratí a ich rozširovanie po častiach s dvojročným odstupom na základe zhodnotenia prevádzky na prírodné prostredie. Najvyššie miesto na zjazd pre cyklistov odporučili z vrcholovej stanice lanovky na Lukovej.
Pravdepodobne dôjde k doplneniu súčasného návštevného poriadku. Spoločnosť rokuje so správou národného parku o možnostiach riešenia. „Výsledok zatiaľ nepoznáme,“ povedala Fabiánová.
Do prvej etapy rozšírenia parku plánuje TMR investovať približne 150-tisíc eur. „S realizáciou by sme chceli začať čo najskôr, ak to bude možné už v roku 2014. Všetko však záleží na získaní potrebných povolení, čo v súčasnosti možno len ťažko odhadnúť,“ uzavrela hovorkyňa spoločnosti.