LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Iniciátori petície Stop drancovaniu mestského majetku mestu vyčítajú, že predalo budovu Základnej školy na Janoškovej ulici za symbolické štyri eurá a zvyšuje všetky dane a poplatky až o tridsať percent.
Nepáči a im ani, ako sa radnica chce zbaviť Liptov Arény, alebo za akú cenu ponúka na predaj budovu Domu služieb na Námestí mieru.
Na tému otvoria verejnú diskusiu
Petíciu v podateľni prijali ako každú inú. Vedenie mesta k nej pripraví samostatné rokovanie mestského zastupiteľstva a k téme otvorí verejnú diskusiu medzi poslancami, občanmi a primátorom. „Myslím, každý bude mať dostatočný priestor na to, aby prezentoval všetky odborné argumenty,“ povedal primátor mesta Alexander Slafkovský.
Petíciu opozičných poslancov považuje primátor za demagógiu, pretože sú v nej podľa neho zavádzajúce informácie.
„Máme všetky argumenty, aby sme to s kolegami vedeli dokázať. Myslím, že keď budú ľudia pozorne počúvať naše argumenty, pochopia, o čo v petícii ide. Mesto sme zachránili nad prepadliskom a teraz chce niekto našu prácu spochybniť petíciou,“ dodal primátor.
Predseda petičného výboru Rudolf Urbanovič, povedal, že využili petičné právo ako verejný prejav nesúhlasu s nehospodárnym prevodom viacerých mestských nehnuteľností súčasným vedením radnice na čele s primátorom. „Za takmer dva mesiace sa nám podarilo získať približne 3500 podpisov ľudí,“ dodal.
Majú obavy z kritiky Bruselu
V petícii uvádzajú, že Liptov Arénu mesto plánuje predať pod cenu.
„Máme obavy, že ak by sa takýto predaj uskutočnil, môže prísť negatívny signál z Bruselu. Podľa zmluvy o čerpaní eurofondov ju radnica musí prevádzkovať pätnásť rokov na športové účely či iné aktivity. Nemôže ju jednoducho predať,“ povedal predseda petičného výboru.
Poslanec a bývalý primátor Ján Blcháč dodal, že pri výstavbe Liptov Arény neurobili žiadne chybné rozhodnutia, len pokračovali v rozbehnutom projekte.
„Využili sme na to všetky dostupné prostriedky. Dnes hala slúži nielen obyvateľom mesta, ale aj turistom. Rozvíjajú sa v nej športy, ktoré v meste v podstate nemali žiadnu tradíciu, ako bedmintonový klub, tenisový klub, moderná gymnastika či florbal. To dokazuje, že hala plní svoj účel a mala by ostať v rukách mesta,“ vysvetlil.
Iniciátori si myslia, že vysoké straty hala vytvára aj vďaka nesprávnemu manažovaniu.
„Dôležité je tvoriť príjmy, aby sa strata minimalizovala. Na druhej strane stratová je napríklad aj mestská plaváreň, zimný štadión či umelý trávnik pri MFK Tatran. Mesto je ale podľa zákona o obecnom zriadení povinné zabezpečovať sociálny, zdravotný, kultúrny, ale aj športový program. Ľudia preto platia mestu dane,“ povedal. R. Urbanovič.
J. Blcháč doplnil, že technológiu tepelného hospodárstva predalo mesto pod cenu. V znaleckom posudku je hodnota 2 300-tisíc eur, ale radnica ju predala za o takmer polovicu menej. „Nepoznáme dôvody tohto rozhodnutia, ale peniaze v mestskej pokladnici chýbajú,“ dodal.
Dane chcú zvýšiť, lebo sa zvyšujú ceny
Výstavbu Liptov Arény neďaleko akvaparku, ktorá je zariadením služieb, mesto spolufinancovalo.
„Náklady, ktoré sme do stavby investovali, sme mali dostať späť. Predchádzajúce vedenie mesta ale o náhradu nežiadalo. Radnici tak vznikla škoda viac ako 600-tisíc eur, ktoré musíme teraz dostať späť,“ vysvetlil primátor.
A. Slafkovský povedal, že problém výroby tepla je zložitejší, ale v krátkosti vysvetlil: „Pokiaľ mesto tepelné hospodárstvo prenajme na 20 rokov a potom musí opotrebovanú technológiu odkúpiť, je určite výhodnejšie, keď ho odkúpi prevádzkovateľ a využíva ho aj ďalej.“
Dodal, že samospráva by sa nemala zaväzovať kúpou použitej alebo novej technológie na výrobu tepla, keďže v budúcnosti na to určite peniaze nebude mať.
Zvyšovanie daní a poplatkov je podľa primátora reálny fakt. „Upravovali sme ich, keďže sa nezvyšovali niekoľko rokov, hoci ceny postupne rástli,“ dodal Slafkovský.