LIPTOV. Viaceré liptovské základné a stredné školy sa prihlásili do národného projektu Zvyšovanie úrovne vzdelávania s využitím elektronického testovania.
Do konca novembra bude projekt ponúkať tridsaťtisíc nových úloh a 150 testov pre druhý stupeň základných škôl a pre stredné školy.
Cvičenia budú overovať znalosti žiakov zo všeobecno-vzdelávacích predmetov, ako je slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, maďarský jazyk a literatúra. Zamerané budú aj na biológiu, fyziku, chémiu, dejepis, geografiu, občiansku náuku, matematiku a informatiku.
Takmer všetky mestské školy
Do projektu Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania v Bratislave sa zapojilo 25 základných a stredných škôl z okresu Liptovský Mikuláš a dvadsať z okresu Ružomberok.
Prakticky všetky mestské plne organizované základné školy zo všetkých troch liptovských miest majú záujem zvyšovať kvalitu vzdelávania žiakov novým moderným spôsobom.
„Projekt ponúka veľkú paletu vzdelávacích úloh, učiteľom umožní zrýchliť hodnotenie žiakov. Zároveň overí pripravovaný model elektronického testovania maturantov na úrovni celoštátnych skúšok a nové testovanie vedomostí žiakov deviatych ročníkov základných škôl,“ povedala Mária Grebeňová-Laczová z tlačového oddelenia bratislavského Národného ústavu.
Spresnila, že testovanie maturantov bude na úrovni pripravovanej maturity on-line a žiaci deviatych ročníkov základných škôl si v rámci projektu vyskúšajú pripravované overovanie vedomostí s názvom Testovanie 9 on-line.
Tisíce testovacích pracovísk
Projekt spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu prostredníctvom Operačného programu Vzdelávania je určený pre 1 600 základných a štyristo stredných škôl.
Počíta s vytvorením 40-tisíc testovacích pracovísk v školách. Celková hodnota projektu na dvaapolročné obdobie predstavuje sumu viac ako 10,55 miliónov eur.
Realizátori projektu očakávajú, že sa doň zapojí približne 160-tisíc žiakov základných a stredných škôl, 550 pedagogických zamestnancov a ďalší pracovníci z oblasti vzdelávania. Do projektu sa prihlásilo skoro tisíc základných a takmer päťsto stredných škôl.